Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  İşte Mirac yolculuğunun ilk durağı
  • Facebook da Paylaş
İşte Mirac yolculuğunun ilk durağı
  • 10-08-2007
  • 2 yorum
  • 5489 okunma
Bu taşın adı Muallak Taşı ya da Hacer-i Muallak. Asılı duran taş anlamına geliyor. Peygamberimiz Hz. muhammed'in Mirac'a çıkarken bastığı ve ayak izinin bulunduğu yer
İşte Mirac yolculuğunun ilk durağı

Bu taşın adı Muallak Taşı ya da Hacer-i Muallak. Asılı duran taş anlamına geliyor. Peygamberimiz Hz. muhammed'in Mirac'a çıkarken bastığı ve ayak izinin bulunduğu kayadır. Altında mağara olan bu kaya parçası, Kudüs'te Kubbet-üs Sahra'nın içindedir.

Kayanın en geniş kısmı 18 metre, en dar kısmı ise 13.5 metredir. Bu kayanın içine on bir basamak merdivenle inilebilmektedir. Kayanın iç kısmı yaklaşık 1.5 metre yüksekliğinde ve 4.5 metre x 4.5 metre boyutlarında boş bir mekandır.İçeriden tavana bakıldığında havada asılı izlenimi verir, bundan dolayı Hacer-i Muallak olarak anılmaktadır.


Peygamberin Mirac'a çıkarken üstünde durduğu taş olmasının yanı sıra İbrahim Peygamberin oğlu Hz. İsmail'i kurban etmek için kullandığı taşın da bu olduğuna inanılmaktadır.

 Kubbet üs Sahra

 Mescid-i Aksa (solda) ve Kubbet üs Sahra (sağdaki dairede)

Etiketler : İşte - Mirac - yolculuğunun - ilk - durağı -
YORUMLAR
  • BİLAL ÜNAL   18-08-2007 09:32

    MUSTAFA BEY BU BİLGİ VERİŞİNİZDEN DOLAYI SİZE TEŞEKKÜL EDERİM

  • ışıl   11-08-2007 22:31

    Kimimiz evlerimiz de,kimimiz camilerimizde bu güzel kandil gecesinde ibadetlerimizi,dualarımızı yaptık güzel Allahım kabul ede...Bu güzel görüntüler için de sizlere teşekkür ederiz... ..bu geceyi yanlarında cami dururken yurtda gecirenler camiye mi küsler,imamamı? Yoksa başka birseylermi var bu yurtlarda anlatsalarda bizde bilsek...YURT KARDEŞİM ,ŞU TALEBE YURDU...ÇOCUKLARIN BARINDIĞI İLİM İRFAN ÖĞRENDİĞİ YURT...AYHAN ARKADAŞLA SAYDIK EN AZ 20 ARABA 100 KİŞİ VARDI .BİRŞEY ARAMIYORUM,ARTDÜŞÜNCEM YOK. TEŞKE YANDAKİ ÇAMİMİZ BU GÜN YALNIZ BIRAKILMASAYDI,ERKEN KAPANMASAYDI ÜZÜNTÜM ONDAN.Biz bayanlar o çocuklarıda yanımıza alır Cami adabını ve yapılan ibadeti ve dua ları beraber yapar,beraber amin derdik...

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın