İsrail'in vicdansızlığı...Video
Associated Press (AP) ajansının kamerasına yakalanan bu görüntü, İsrail'in, Yüksek Mahkeme'nin yasaklamasına karşın askeri operasyonlar sırasında halen Filistinli sivilleri kullandığını göstermesiyle tartışma yarattı. AP ajansı, söz konusu görüntülerin İsrail askerlerinin yaklaşık 1 hafta süren bir operasyon düzenledikleri Nablus'ta pazar günü çekildiğini belirtti. Görüntülerde genç Filistinlinin, askerlerin bir evin kapısına doğru ilerlemesine rehberlik ettiği, önce kapıda beklediği, ardından askerlerin önünde eve sokulduğu, çıkan bir çatışmanın ardından evden çıkılıp aynı şekilde başka evlere girildiği, sonunda Filistinli gencin birkaç şüpheliyle birlikte askeri bir araca bindirildiği anlar yer alıyor. Görüntülerin yayınlanmasının ardından İsrail'in önde gelen insan hakları örgütü B'Tselem, orduya olayın soruşturulmasını talep eden bir mektup gönderdi. İsrail ordusu, ilk açıklamasında, askerlerin yanlış bir şey yapmadığının görüldüğünü belirtirken, yine de olayın araştırılacağını duyurdu. AP ajansı görüntülerini çektiği Filistinli gençle daha sonra röportaj da yaptı. 24 yaşındaki Semih Amire, İsrail askerlerinin saat 05.00 civarında kendisini uyandırdıklarını ve ailesiyle birlikte komşu eve geçmelerinin emredildiğini anlattı. Amire, yaklaşık 1 saat sonra üzerine sıcak tutacak giysiler geçirmesine izin verilmeden İsrail askerlerinin 3 apartmana girişte rehberlik etmeye zorlandığını söyledi. Amire, "Arzum dışında onların önünde yürümem istendi" dedi ve askerlerin evinde ateş açtığını, her şeyin olabileceği endişesiyle çok korktuğunu belirtti. Amire, evin içindeki kurşun deliklerini de gösterdi. Birkaç saat gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldığını kaydeden Amire, kuzeninin El Aksa Şehitleri Tugayı üyesi olduğunu, ancak kendisinin herhangi bir Filistinli gruba dahil olmadığını ifade etti. Amire, İsrail'in kendisini daha önce 3 ay herhangi bir suçlamada bulunmadan hapiste tuttuğunu, son baskının hedefi olan kuzeninin ise saklanmakta olduğunu anlattı. Cenevre Konvansiyonu ve Lahey düzenlemeleri gibi uluslararası hukuk kuralları, askeri operasyonlar sırasında sivillerin zarar görecek şekilde yerleştirilmesini yasaklıyor. İsrail Yüksek Mahkemesi de 2005 yılında aldığı bir kararla gönüllü olarak yardım etseler dahi askerlerin tutuklama operasyonlarında sivilleri kullanmalarını yasaklamıştı. Mahkeme kararında, özellikle İsrail ordusunun şüpheli militanların kapılarını çalmak için komşularının kullanılması yasaklanmıştı. Ağustos 2002'de 19 yaşındaki Filistinli öğrenci Nidal Daragme, Batı Şeria'daki Tubas kasabasında benzer bir olayda hayatını kaybetmişti. İsrail askerleri tarafından evinden zorla çıkarılan Daragme, komşu binadaki bir evin kapısını çalmaya zorlanmış, çıkan silahlı çatışmada ölmüştü.

Associated Press (AP) ajansının kamerasına yakalanan bu görüntü, İsrail'in, Yüksek Mahkeme'nin yasaklamasına karşın askeri operasyonlar sırasında halen Filistinli sivilleri kullandığını göstermesiyle tartışma yarattı.

AP ajansı, söz konusu görüntülerin İsrail askerlerinin yaklaşık 1 hafta süren bir operasyon düzenledikleri Nablus'ta pazar günü çekildiğini belirtti.

Görüntülerde genç Filistinlinin, askerlerin bir evin kapısına doğru ilerlemesine rehberlik ettiği, önce kapıda beklediği, ardından askerlerin önünde eve sokulduğu, çıkan bir çatışmanın ardından evden çıkılıp aynı şekilde başka evlere girildiği, sonunda Filistinli gencin birkaç şüpheliyle birlikte askeri bir araca bindirildiği anlar yer alıyor. Görüntülerin yayınlanmasının ardından İsrail'in önde gelen insan hakları örgütü B'Tselem, orduya olayın soruşturulmasını talep eden bir mektup gönderdi. İsrail ordusu, ilk açıklamasında, askerlerin yanlış bir şey yapmadığının görüldüğünü belirtirken, yine de olayın araştırılacağını duyurdu.

AP ajansı görüntülerini çektiği Filistinli gençle daha sonra röportaj da yaptı. 24 yaşındaki Semih Amire, İsrail askerlerinin saat 05.00 civarında kendisini uyandırdıklarını ve ailesiyle birlikte komşu eve geçmelerinin emredildiğini anlattı. Amire, yaklaşık 1 saat sonra üzerine sıcak tutacak giysiler geçirmesine izin verilmeden İsrail askerlerinin 3 apartmana girişte rehberlik etmeye zorlandığını söyledi.

Amire, "Arzum dışında onların önünde yürümem istendi" dedi ve askerlerin evinde ateş açtığını, her şeyin olabileceği endişesiyle çok korktuğunu belirtti. Amire, evin içindeki kurşun deliklerini de gösterdi. Birkaç saat gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldığını kaydeden Amire, kuzeninin El Aksa Şehitleri Tugayı üyesi olduğunu, ancak kendisinin herhangi bir Filistinli gruba dahil olmadığını ifade etti.

Amire, İsrail'in kendisini daha önce 3 ay herhangi bir suçlamada bulunmadan hapiste tuttuğunu, son baskının hedefi olan kuzeninin ise saklanmakta olduğunu anlattı. Cenevre Konvansiyonu ve Lahey düzenlemeleri gibi uluslararası hukuk kuralları, askeri operasyonlar sırasında sivillerin zarar görecek şekilde yerleştirilmesini yasaklıyor.

 İsrail Yüksek Mahkemesi de 2005 yılında aldığı bir kararla gönüllü olarak yardım etseler dahi askerlerin tutuklama operasyonlarında sivilleri kullanmalarını yasaklamıştı. Mahkeme kararında, özellikle İsrail ordusunun şüpheli militanların kapılarını çalmak için komşularının kullanılması yasaklanmıştı.

Ağustos 2002'de 19 yaşındaki Filistinli öğrenci Nidal Daragme, Batı Şeria'daki Tubas kasabasında benzer bir olayda hayatını kaybetmişti. İsrail askerleri tarafından evinden zorla çıkarılan Daragme, komşu binadaki bir evin kapısını çalmaya zorlanmış, çıkan silahlı çatışmada ölmüştü.

  • Facebook da Paylaş
YORUMLAR
  • İBRAHİM   11-09-2007 23:11

    BUNLAR VARYA YERSİZ YURTSUZ ŞEREFSİZLER BUNLARIN HEPSİNİN ANASINI GÖZLERİNİN ÖNÜNDE SİKMEK LAZIM BAK O ZAMN AKILLARI BAŞLARINA GELİR TÜRKÜZ OĞLUM BİZ DUYUN ŞEREFSİZLER MÜSLÜMANIZ MÜSLÜMAN MÜSLÜMANIN CANINI YAKMAZ BACISINI SİKTİKLERİM

  • psıkopat   09-08-2007 21:33

    yorum sızleerin

  • murat   16-05-2007 19:53

    şerefsizlik