Ana Sayfa  /    /  Iraktan Türkiye,ye sert Kerkük yanıtı
  • Facebook da Paylaş
Iraktan Türkiye,ye sert Kerkük yanıtı
  • 24-01-2007
  • 0 yorum
  • 5514 okunma
Erdoğan'ın Kerkük çıkışına, Ankara'daki Irak Elçiliği'nin yetkilisi yanıt verdi: "Kerkük, Türkiye'nin değil. Müdahale 'işgal' demek".
İşgalci olursunuz


Kerkük Türkiye'nin değil
"Zamanlama yanlış. Irak'ta her gün onlarca insan ölüyor. Kerkük'ün Irak şehri olduğunu unutmayın."

Sınır ötesi işgal demek

Türkiye Irak'a girerse Amerikan güçleri gibi algılanır. Irak halkı, Türk ordusuna işgalci gözüyle bakabilir."

Irak'ın terör sorunu daha büyük
Irak'ta sadece PKK değil tüm terör örgütleri faaliyet gösteriyor. Terör sıkıntımız Türkiye'den büyük."


Beyaz Saray-Bağdat hattından jet yanıt

Erdoğan'ın "K.Irak ve Kerkük'te yaşananlara seyirci kalamayız" sözlerine yanıt geldi. ABD: Referandum yapılmalı. Bağdat: Sınır ötesi operasyonda Türkiye işgalci olur.

Başbakan Erdoğan'ın "Kuzey Irak ve Kerkük'te olanlar kanımıza dokunuyor, bu duruma seyirci kalamayız" sözlerine Bağdat'tan tepki geldi. Ankara'daki Irak elçiliğinden üst düzey bir diplomat, şu mesajları gönderdi:

* Kerkük Türkiye'nin değil: Irak'ta her gün onlarca insan öldürülürken, Kerkük konusunda çıkışlar yapmak için hiç doğru bir zamanlama değil. Ayrıca, Anayasa'yı derinlemesine inceleyip bazı düzeltmeler yapmak için zamana ihtiyacımız var. Türkiye, Kerkük'ün Irak'ın şehri olduğunu unutmamalı.

* Sınır ötesi işgal demek: Türkiye
sınır ötesi operasyon yaparsa tıpkı Amerikan güçleri gibi algılanır. Irak halkı, Türk ordusuna işgalci gözüyle bakabilir.

* PKK'dan daha önemli sorunlar var: Irak'taki terör gruplarının varlığını reddetmiyoruz. Yalnızca PKK değil tüm dünyadaki terör örgütleri Irak'ta faaliyet gösteriyor. Irak, Türkiye'nin yaşadığı sıkıntının çok daha büyüğünü yaşıyor. PKK, Irak'taki terörün yanında kıyaslanamayacak kadar küçük. Iraklı yetkili, 2005 yılında Irak Dışişleri Bakanlığı'na iletilen PKK mensuplarının listesi hakkında da "Bunların yüzde 80'i Irak vatandaşı. Yakalansalar dahi iade edilmeleri mümkün değil" dedi. Iraklı yetkili, Kerkük'te yaşayan Türkmenlerin sayısının abartıldığını da öne sürdü.

'Seçim yatırımı'
Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) Türkiye Temsilcisi Ömer Merani ise, Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarını "seçimler öncesi propaganda çalışması" olarak gördüklerini söyledi.
Etiketler : Iraktan - Türkiye - ye - sert - Kerkük - yanıtı -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın