Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  İlim Yayma Cemiyeti Kızılcahamam Şubesi Açılıyor
 • Facebook da Paylaş
İlim Yayma Cemiyeti Kızılcahamam Şubesi Açılıyor
 • 13-02-2014
 • 3 yorum
 • 5643 okunma
İlim yayma cemiyeti Kızılcahamam Şubesi çok yakın bir zamanda hizmete giriyor. Yabanabad camii zemin kata yapılan tadilat ile birlikte büyük ve çok amaçlı kültür merkezi haline gelen şube yakın bir zamanda Kızılcahamamlıların hizmetine açılacak. Amacı eğitim olan cemiyet ilçemizde eğitim ve öğretim yapan öğrencilerimize için büyük katkı sağlayacak.

İlim Yayma Cemiyeti Kızılcahamam Şubesi çok yakın bir zamanda hizmete giriyor. Yabanabad camii zemin kata yapılan tadilat ile birlikte büyük ve çok amaçlı kültür merkezi haline gelen şube yakın bir zamanda Kızılcahamamlıların hizmetine açılacak. Amacı eğitim olan cemiyet ilçemizde eğitim ve öğretim yapan öğrencilerimize için büyük katkı sağlayacak.

İlim Yayma Cemiyeti Kızılcahamam şubesinde bir adet sosyal aktivitelerin yapılabileceği  (tiyatro, konferans, panel, seminer vb.) 400 m2 çok amaçlı salon, bir adet yemekhane,  bir adet küçük toplantılar için salon ve kütüphane, spor aktivitelerin yapılabileceği spor salonu, internet Cafe ile hizmet verecek.

Kızılcahamam’da eğitim öğretim gören başta İmam Hatip Lisesi ve Kuran kurusu öğrencileri olmak üzere tüm ilçe gençliğinin milli manevi değerlerine bağlı bir gençlik yetiştirmek için, sosyal ve kültürüler faaliyetler yapılacak olan ilim yayma cemiyeti Kızılcahamam şubesi İleriki dönemde Kızılcahamam’da bir ihtiyaç olan kız ve erkek öğrenci yurdu açmak, anma günleri düzenleme, seminer ve konferanslar şiir dinletileri, panel ve bilimsel toplantılar,  çalıştaylar ve eğitim alanında ihtiyaç duyulan her konuda aktif çalışma yürütecek bunun yanında ihtiyaç sahibi öğrencilere burs aynı ve nakdî yardım gibi tamamen eğitim ve öğretim alanına faaliyet gösterecek. Ayrıca öğrencilerimizi üniversiteye hazırlamak için kurslar düzenleyecek.

İLİM YAYMA CEMİYETİ  

Türkiye’de çok partili sisteme geçildikten sonra ekonomik, siyasî ve kültürel hayatta önemli ve müspet gelişmeler yaşanmaya başlamıştı. Toplumun, ehemmiyet ve âciliyetine binaen çözüm beklediği meseleler arasında yer alan din eğitimi ve hizmetleri, sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın tesisi gibi konularda atılan adımlar, bu müspet gelişmeler arasında bulunmaktaydı.

Nitekim İstanbul Sirkeci’de bir araya gelen 68 mümtaz hayırsever ve vatanperver insan da, millî ve manevî değerlerimizi ihya ederek geleceğe taşımak, ilim ve irfan çalışmalarını destekleyerek yaygınlaştırmak için 11 Ekim 1951 tarihinde İlim Yayma Cemiyeti'ni kurmuştu.

Cemiyetimizin ilk Yönetim Kurulu, şu muhterem zatlardan oluşmaktaydı: Av. Seniyüddin BAŞAK (Başkan), Vehbi BİLİMER (Başkan Vekili), Nazif ÇELEBİ (Umumî Kâtip), Cemalettin TUNÇ (Muhasip), Yusuf TÜREL (Üye), Hamid ÇAĞIL (Üye), Mazhar SÜNDÜS (Üye).

Cemiyetimiz, kuruluşunun hemen ardından, Maarif Vekâletinin (Milli Eğitim Bakanlığı’nın) talebi ve okulun ilk müdürü olan (merhum) Celâlettin Ökten’in (Celâl Hoca) gayretleriyle, 17 Ekim 1951?de İstanbul’un Satmaya-Etyemez semtinde ilk İmam-Hatip Okulunu açmıştır.

İlim Yayma Cemiyeti, kuruluşundan iki yıl kadar sonra, o güne dek yaptığı ve ileride yapacağına kanaat getirilen çalışmalar ve hizmetler sebebiyle 10.02.1953 tarih, 4/169 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile umumî hizmetlere hâdim? (kamu yararına faaliyet gösteren) dernek statüsünü kazanmıştır.

Cemiyetimiz, toplumun mevcut ve gelecekteki ihtiyaçları doğrultusunda hizmetlerini sürdürmüştür. İmam-Hatip Okulları’na yönelik her geçen gün artan talep üzerine bilahare İstanbul’un Vefa semtinde kiralamış olduğu konağın da ihtiyacı karşılamaması sebebiyle, günümüzde de öğretime devam eden İstanbul İmam-Hatip Lisesi binası ve öğrenci yurdunun inşasına başlamıştır. Büyük gayretlerle kısa bir sürede tamamlanan bina, 1958 yılında, dönemin Başbakanı (merhum) Adnan Menderes tarafından açılışı yapılarak hizmete girmiştir.

YORUMLAR
 • Davut   14-02-2014 23:44

  Camilerimiz ilim yayma merkezleridir.Camilerin altını ticaretten çıkarıp, Yabanabat camiinde yapılan gibi kültür merkezi, konferans yeri kütüphane, kuran kursu gibi sosyal kültürel yerler yaparsak işte o zaman adam oluruz. İlim yayma cemiyetini ilçemize kazandıran Aslan hoca ve ekibini canı gönülden kutluyorum.İlçe halkınında bu oluşuma destek vermesini arzu ediyorum.

 • Veysel BAYRAM   14-02-2014 00:11

  Merkez aşağı Camii’nin ve yeni yapılacak camii’lerin de aynı vb. amaca tahsis edileceği günlerin beklentisi ile. Bu hizmeti Kızılcahamam'ımıza getirenlerden Allah (c.c) ebeden razı olsun.

 • akif   13-02-2014 09:17

  Allah Hayırlı mübarek eylesin.İlim yayma ilçeye güzellikler getirir inşallah.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın