Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Hüseyin Tanrıverdi önemli açıklamalarda bulundu
 • Facebook da Paylaş
Hüseyin Tanrıverdi önemli açıklamalarda bulundu
 • 01-01-1970
 • 6 yorum
 • 5598 okunma
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi “Yerel yönetimlere yetki vermekten hiç korkmamak ve endişe duymamak lazım” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi “Yerel yönetimlere yetki vermekten hiç korkmamak ve endişe duymamak lazım” dedi.

Patalya Otel'de kamp yapan Manisaspor-Manavgat Evrensekispor hazırlık maçını izlemek ve Manisaspor takımının iftar yemeğine katılmak üzere Kızılcahamam'a gelen Tanrıverdi, Ak Parti İlçe Teşkilatı'nı ziyaret etti.İlçe Başkanı Sefa Yıldırım, il genel meclisi başkan Ahmet Arslanoğlu, Belediye Meclis üyesi Mehmet Aydın ve ilçe teşkilatı tarafından karşılanan Manisa Milletvekili ve genel başkan yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi ilçe başkanından  Kızılcahamam'ın sorunları ile ilgili bilgi aldı

Hüseyin Tanrıverdi burada Kızılcahamamhabere yaptığı açıklamada şunları söyledi. " 2004 yılında yerel yönetimlerde reform gerçekleştirdikleri belirterek, “Yerel yönetimler demokrasinin beşiğidir. Türkiye'de hem yerel yönetimlerin güçlendirilmesi hem de demokrasinin güçlendirilmesi adına yerel yönetimlerde bir düzenleme yapılması gerekirdi. Bu anlamda Büyükşehir Belediyeler Kanunu, Mahalli İdare Birlikleri Kanunu gibi yerel yönetimleri ilgilendiren yasalarda çok önemli düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelerin her biri yerindelik ve yerellik ilkesi benimsenerek, ademi merkeziyetçi bir anlayışla gerçekleştirildi. Hemşehrilerimizin, vatandaşlarımızın beklentisi anında, zamanında, yerinde, kaliteli hizmettir” ifadelerini kullandı.

Yerel yönetimlerin dinamik bir yapıya sahip olduğunu kaydeden Tanrıverdi, “Durağan bir anlayışla kesinlikle yerel yönetimlerde bir başarı elde edemezsiniz, hizmeti sağlayamazsınız” dedi.

“Zihnimizde üniter yapıyı bozmak gibi bir düşünce olamaz”

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Tanrıverdi, yerel yönetimler konusunda yaptıkları ve yapacakları düzenlemelerin üniter yapıya zarar vermeyeceğinin altını çizerek, “Zihnimizde üniter yapıyı bozmak gibi bir düşünce olamaz. Merkezi yönetim yetkilerini, imkanlarını yerel yönetimlere devredilebilir. Dünyada gelişmiş, ileri, çağdaş ülkelere baktığınız zaman bunların çok açık örneklerini görürsünüz. Dolayısıyla yerel yönetimlere yetki vermekten hiç korkmamak ve endişe duymamak lazım.” diye konuştu.

Ak Parti olarak hizmet odaklı çalışma misyonunu benimsediklerine vurgu yapan Tanrıverdi “Politikalarımızın merkezinde insan vardır. Yaşanabilir, yaşam standartları yüksek şehirler oluşturmak bizim vizyonumuzdur. Değişen, gelişen Türkiye ve dünyada insanların ihtiyaçları da değişmekte ve gelişmektedir. Buna ayak uydurmak ve öncülük yapmak durumundayız” diye konuştu.

“Hizmetin adresiyiz”

“Yerel yönetim hizmeti denildiği zaman sadece alt ve üst yapı hizmetleri akla gelmemeli” diyen Tanrıverdi, şunları kaydetti: “Şu ana kadar ülkemizde ve dünyada yerel yönetimler alt ve üst yapılarını, büyük oranda tamamladı. Ama bu devir artık yenilenmeli. Şimdi estetik şehirler oluşturmak için, yerel yöneticilerimiz programlarını ve projelerini belirlemeliler. Ak Parti olarak 'hizmetin adresiyiz' diyoruz ve değişimin öncüsü olduğumuzu iddia ediyoruz. Değişime ayak uydurduğumuz, ve değişimin öncülüğünü yaptığımız için bugün Türkiye dünün Türkiyesi olmaktan çıkmıştır. Daha gelişmiş, müreffeh bir ülkede onurlu bir vatandaş olarak yaşıyoruz. Bizim hedefimiz 2023'tür. 2023'e ulaştığımız zaman da Türkiye daha ileri ülkeler arasında yerini almış olacak.”

“Nüfusu 750 binin üzerinde olan illerimiz Büyükşehir olacak”

Büyükşehir Belediye Yasası'nın Türkiye'nin gündeminde olduğunu kaydeden Tanrıverdi, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Başbakanımızın ifadesiyle nüfusu 750 binin üzerinde olan illerimiz büyükşehir olacak. Büyükşehir belediyelerinin sınırı il sınırı olacak. Şu an mesela Ankara 50 km yarıçaplı hizmet alma şansına sahip. Bu kanun çıktığı zaman Ankara ili sınırları büyükşehir belediye sınırları olmuş olacak. Bununla kamu kaynağı israfı önlenmiş, alt ve üst yapı bütünlüğü sağlanmış olacak. Daha sağlıklı şehirlerin oluşması sağlanacak. Bu yasayla mevcut 16 büyükşehirimize 13 tane daha eklenecek. Toplam 29 büyükşehirimizin ikisinde İstanbul ve Kocaeli'nde il sınırları düzenlemesi şu an uygulanmaktadır. Diğer 27 tanesi de İstanbul ve Kocaeli gibi olacaktır.”
Tanrıverdi sözkonusu yasa tasarısının açılır açılmaz Meclis'e sunulacağını ve 2014'teki yerel seçimlere bu yasayla girmek istediklerini söyledi.

YORUMLAR
 • genc   29-07-2012 23:06

  bız ak parti ailesi olarak kızılcahamamı kazandık buyuk bır oy potansıyelı ile allahım bu sene nasıp ederse kızılcahamam beledıyesını ak parti ailesi olarak kazancaz ve kızılcahamama hızmetın daha farklı gelcegını bılıyoruz ak parti ailesi olark calıstık gelen baskanımız sadece suslemesını yaptı ne yaptı ya kızılcahamam örnek bı yer söyleyın edidör abı lütfen su kızılcahamamın asfaltın yolun durumunu bı cekın kameraya ne kadar bozuk bı yollar ya kızılcahamam her gelısımde sanayıye gidiyorum cok kötü bu yolları

 • genç çıtak   29-07-2012 18:06

  takımımıza sahip çıkalım bizim takımında hazırlık maçı vardı neden teşrif etmediniz yoksa sizdemi manisalısınız.

 • vural   29-07-2012 13:12

  çalışmazsan kaybedersin pasif kişilerin yapacağı iş değil

 • Harun Sütçü   29-07-2012 12:37

  Neden mi ? Sadece kendini düşünen ordaki arkadaşlar yüzünden. Neden mi? Bi kör İnat yüzünden. NEDEN mi? dava adamı olamayışlarından. NEDEN mi? .............. siz ekleyin gerisini

 • reformcular   29-07-2012 01:44

  Ak parti ve başbakan çaılşıyor ilçe teşkilatı yatıyor.yazıklar olsun.... Ak partinin en güçlü olduğu dönemde seçim kaybeden bir teşkilat ne yüzle duruyor anlaşılır gibi değil. İki genel bşk yardımcısının ağzından çıkacak emre bakıyorlar.Artık siyaset böyle işlemiyor arkadaş. Ben buyum,ben böyle istiyorum,bu bölgenin gerçekleri bunlar bunlar bunlardır demek gerekiyor.ortaya irade koymak lazım. Yine bir yerel seçim faciası geliyor yavaş yavaş benden söylemesi. Ha bu arada ben kurulduğu günden beri ak partiliyim.

 • Sevdalı   28-07-2012 21:14

  Beyefendi doru söylemiş. 2002 de Türkiye genelinde. 2004 de Türkiye Yerel Yönetimlerde reform gerçekleşti. Lütfen İlçe Başkanına bir sor. Reforma rağmen Neden 2009 da K.Hamam Belediyesini kayıp ettik

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın