Ana Sayfa  /    /  HRW: İsrail Lübnan'da 'insanlık suçu' işledi
  • Facebook da Paylaş
HRW: İsrail Lübnan'da 'insanlık suçu' işledi
  • 12-01-2007
  • 0 yorum
  • 5616 okunma
İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün yıllık raporunda geçen yaz Lübnan'a giren İsrail'in insanlık suçu işlediği belirtildi. Raporda Türkiye de eleştirildi.
İnsan Hakları İzleme Örgütünün (Human Rights Watch) yıllık raporunda, Lübnan'da geçen yaz çatışmaya giren İsrail'in binlerce sivilin ölümünden sorumlu olduğu belirtildi. Raporda, İsrail silahlı kuvvetlerinin Lübnan'daki saldırıları sırasında, savaşanlar ile sivilleri ayırt etmeyerek, sürekli olarak savaş hukukunu ihlal ettiği kaydedildi.

İsrail ordusunun, Lübnan'da misket bombaları kullanmasına da değinilen raporda, İsrail'in 2,6 milyonla 4 milyon arası küçük bomba içeren çok sayıda misket bombası kullandığı, bu bombaların geride en az bir milyon patlamamış bomba bıraktığı yolundaki BM'nin hesaplamalarına dikkat çekildi.

IRAK'TA DURUM KÖTÜ

Raporda, Irak'taki koşulların 2006 yılında giderek daha da kötüleştiği belirtildi. Devam eden silahlı çatışmaların gün geçtikçe mezhep çatışması biçimine dönüşmeye başladığı, birçok gözlemcinin de bu ülkedeki duruma artık "iç savaş" adını koydukları kaydedildi.

ABD'NİN ROLÜNÜ AB ALMALI

Raporda, dünya çapında insan haklarına uyulmasını sağlama yolunda ABD'nin üstlendiği rolün AB'ye geçmesi gerektiği de belirtildi. Raporda, bunun nedeninin, ABD'nin "terör sanıklarına yönelik tutumu" olduğu belirtildi. Örgütün lideri Kenneth Roth da, 2007 raporuna ilişkin açıklamasında, "ABD'nin insan haklarına riayetle ilgili kredisinin yok olduğunu" belirtti.

TÜRKİYE'YE REFORM ELEŞTİRİSİ

İnsan Hakları İzleme Örgütünün 556 sayfalık raporunda Türkiye başlığı altında, insan haklarında ilerleme amacıyla hükümetin geçen yıllarda yaptığı reformların uygulanmasında başarısız kalındığı savunuldu. Polisin göstericilere karşı güç kullanmasında artış olduğu belirtilirken, karakollarda işkence ve kötü muamele duyumlarının, 1990'lı yılların ortalarına göre büyük ölçüde azaldığı kaydedildi.

Etiketler : HRW: - İsrail - Lübnan'da - 'insanlık - suçu' - işledi -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın