Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Hocalı Ermeniler Tarafından Katledilen Azeriler Anıldı
 • Facebook da Paylaş
Hocalı Ermeniler Tarafından Katledilen Azeriler Anıldı
 • 26-02-2015
 • 4 yorum
 • 5764 okunma
1992 yılında Ermeniler tarafından yapılan soykırım sonrası hayatını kaybeden 613 şehidin ölümünün 23.yılı dolayısı ile Kızılcahamam Hocalı Özel Müzesinde anma töreni düzenlendi

Azerbaycan’ın Hocalı bölgesinde 1992 yılında Ermeniler tarafından yapılan soykırım sonrası hayatını kaybeden 613 şehidin ölümünün 23.yılı dolayısı ile Kızılcahamam Hocalı Özel Müzesinde anma töreni düzenlendi Törene Kızılcahamam Kaymakamı Mehmet Yıldız, Belediye Başkanı Muhittin Güney, Azerbaycan Ankara Büyükelçi Müsteşarı Zeyhun Zeyralov, Azerbeycanlı Öğrenciler ve çok sayıda Kızılcahamamlı katıldı.

Anma programının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Muhittin Güney “Hocali Özel müzesi açılış programına teşriflerinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum, insanlık tarihin en büyük parametrelerinden biri olan Hocalı katliamı Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 26 Şubat 1992 yılında Ermenistan ordusu tarafından gerçekleştirilmiştir. Sivil kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapmadan 613 soydaş kardeşimizi en ağır işkenceler ve saldırılara tabi tutmuşlardır. Bu saldırılarda öldürülenlerin 83’ü çocuk 106’sı kadın, 70’i yaşlı 1275’i ise rehin alınmış, 150’si ise kaybolmuştur. Türk tarihinin en acı katliamlarından biri olan Hocalı katliamının üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen, bu denli büyük bir olaya ülkemizde gerekli hassasiyet gösterilmiş, devletimiz, hükümetimiz ve milletimiz her zaman kardeş Azerbaycan’ın yanında olduğunu göstermiştir. Yaşanan saldırıları gelecek nesillere aktarmak ve hatırlatmak için bu Anıtpark’ı Türk halkına kazandırmıştır. Ermeni lobilerinin yoğun faaliyetleri böylesi büyük bir katliamı unutturmuş işgal ettikleri dağlık Karabağ bölgesini ve burada yaptıkları soykırımı sıradan bir olay gibi göstermeye çalışmışlardır. Bu sebeple Hocalı katliamı kurbanlarının hatırasını yaşatmak öz yurdunda hayatını kaybeden şehitlerimizi unutmamak ve unutturmamak için belediyemiz ve Azerbaycan büyükelçiliği işbirliği ile ilçemize Hocalı anıt müzesi yapılarak açılmıştır. Bu anıt müzemiz burada var olduğu sürece Hocalıda yaşanan katliam ve katledilen şehitlerimizi unutmayacağız ve unutmayacağız” dedi.

Azerbaycan Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Ceyhun Zeyralov yaptığı konuşmada “Azerbaycan Hocalı soykırım müzesine özel müze statüsü verilmesi ve Hocalı şehitlerine 23.yıl dönümü adına toplanmış bulunmaktayız, 26 Şubat 1992 yılında muasır dünyanın gözleri önünde yüzlerce masum sivil insanın ermeni örgütlerince zalimce katledilişinin 23.yılını çeşitli etkinliklerle anmaktayız, Hocalı soykırımında yaşanan vahşetin ayan beyan ortada olduğu sorumlularının halen adalet önüne çıkartılmaması uluslararası toplumun tepkisizliğini kanıtlar niteliktedir. Adalet arayışımız son yıllarda ivme kazanarak etkili sonuçlar vermeye başlamıştır. Hocalıya adalet kampanyası Hocalıda yapılmış soykırımın kanıtlarını dünya kamuoyuna ulaştırmakta büyük bir önem arz etmektedir” dedi.  

Konuşmaların ardından anma programı sona erdi.

YORUMLAR
 • menderes   26-02-2015 23:15

  anıt parka giden ve siyaset ile uğrsşan arkadaşlar yapılan eseri görüp vesile oldugu için bir kızılcahamamlı olarak coskun ünal ile gurur duydunuzmu ?

 • recep   26-02-2015 15:08

  kabahat muhittin güneyde değil onu aday yapanda.bu vebalin altına girende.kızılcahamam tarihi bunu yazacak

  0

  0

  • Atma recep   26-02-2015 22:22

   Ne Muhittin Güney'i aday yapanlar nede seçenler kabahatli. Kabahatli olanlar kendi gayretleri ile bir, bir teşhir olmaya başladı bile.

   0

   0

 • makus kader   26-02-2015 15:03

  muhittin bey bide kendi yaptığı bişeyin önünde resim çektirse keşke. wc lerle paralı yaptığı caddelerde mesela

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın