Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Hıdırlar, Kasımlar Yaylası Doğa Yürüyüşü
 • Facebook da Paylaş
Hıdırlar, Kasımlar Yaylası Doğa Yürüyüşü
 • 04-02-2014
 • 7 yorum
 • 6795 okunma
Kızılcahamam Haber ve Yabanabad Doğa Dostları (YADO) hafta sonu Hıdırlar, Kasımlar ve Yukarı Kise köyü yaylalarının bulunduğu seralan bölgesinde yürüdük. Işık dağının hemen karşısında bulunan 1610 rakımında yarım metreden fazla kar üzerinde harika manzara eşliğinde güzel bir yürüyüş gerçekleştirdik.

Kızılcahamam Haber ve Yabanabat Doğa Dostları (YADO) hafta sonu Hıdırlar, Kasımlar ve Yukarı Kise köyü yaylalarının bulunduğu seralan bölgesinde yürüdük. Işık dağının hemen karşısında bulunan 1610 rakımında yarım metreden fazla kar üzerinde harika manzara eşliğinde güzel bir yürüyüş gerçekleştirdik.

Bu ayki yürüyüşümüze ilçemiz esnaflarından Mehmet Akçay sucuları Sponsorluk yaptı. İnternetten bizi takip eden, geleneksel hale gelen öğle yemeğinde bazlama ve sucuk olayını gören Mehmet Akçay Küçük sanayi sitesinde üretimini gerçekleştirdiği Mehmet Akçay sucukları ile bu yürüyüşe Sponsor olmak istedi, kendisine teşekkür ediyoruz. Gerçekten nefis daha önce yine yürüyüşlerimizde tattığımız Mehmet Akçay sucuklarına bu düşünce ve desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.

Işık dağının zirveye giden ve Çerkeş sınırında aracımızı park edip, beyaz örtü kar üzerinde yürüyüşümüze başladık, Bayram Arslanoğlu hocamız bu ayki yürüyüşte memlekette kar yok diye 25 km lik bir parkur belirlemiş, tabi geçen hafta Kızılcahamam’a yağmur yükseklere kar yağmış, yürüyüş yapacağımız alanda 50 cm den fazla kar yer yer Rüzgârın etkisi ile bir metreden fazla kar yığınları oluşmuş, ama manzara gerçekten yürümeye değerdi. Kar yağdığı hafta buraya gezi düzenlense insan bu güzelliği izlemekten yürüyemezdi diye düşünüyorum.

Güzel güneşli yürümeye elverişli bir günde çıktığımız yolda Hıdırlar yaylası yönüne devam ettik. Kise köy yaylasına yaklaştığımızda öğle olmuş karnımız iyiden acıkmıştı. Burada her zaman olduğu gibi ateşimizi yakıp ilçemizde yöresel bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerleyen nefis Mehmet Akçay sucukları ile yemeğimizi yedikten sonra vakit kaybetmeden yolumuza devam ettik.

Şubat ayında Çiğdemler Çiçek Açmış

Kiseköy yaylası önünden ormanın içerisinden dereye inerek burada patika ve dereyi takip ederek dönüş yoluna geçtik. Şubat ayında Çiğdemler Çiçek Açmış gerçekten şaşırdık, altı yedi yıldan buyana yürüyoruz ilk kez böyle bir durumla karşılaştık ilk çıkan çiğdemlerin tadına baktık.

Dönüş biraz zordu ve yordu.

Uzun bir yürüyüşün ardından dönüş yolunda karın yumuşak ve daha çok batması bizleri yordu. Akşam Saat.18.00 gibi aracımıza ulaştık. Buraya gelip Yukarı Çanlı köyünde bulunan Soğuksu Tesislerine uğrayıp közde çay ve meşhur simitlerinin tadına baktık ve bir yürüyüşü böyle güzel keyifli bir yorgunlukla tamamladık. Bize katılmak isteyen herkese yürüyüşümüz açık.

 

 

 

FOTOĞRAFLARIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Etiketler : Hıdırlar - - Kasımlar - Yaylası - Doğa - Yürüyüşü - -
YORUMLAR
 • sarayli   08-02-2014 23:23

  Doga dosTAlari nedir ne ise yarar :)

 • metin   06-02-2014 20:50

  sözde dagcılar bi gün sizi ayılar bocak sucun kokusun çabuk gelrmiş aylar????

 • samım   05-02-2014 10:55

  doğası güzel o bölgenın ama ınsanına güven olmaz..

  0

  0

  • SERHAT   08-02-2014 23:17

   Hayırdır birader ne sorunun var o bölgenin insanıyla

   0

   0

 • Has Ankaralı   05-02-2014 09:41

  Bayağı yürümüşsünüz ya. Adam düz yolda bile yürürken yorulur. Kaldı ki 25 km. dağ, bayır az değil. Karşınıza yırtıcı, parçalayıcı yabani hayvan çıkma tehlikesi de cabası... Hava da güzelmişti. Ben de sizlerle gezide olmak isterdim.

 • sucuk reklamı bunlar.   05-02-2014 08:29

  sucuk reklamı bunlar. reklam

 • mehmet   04-02-2014 23:39

  cok güzell.tesekkur ederiz. resimlerin kalitesi cok düşük olmuş. büyümüyor ve net degil.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın