Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Halk eğitim merkezi mis sabun üretmeye başladı
 • Facebook da Paylaş
Halk eğitim merkezi mis sabun üretmeye başladı
 • 01-01-1970
 • 5 yorum
 • 5552 okunma
Kızılcahamam Halak eğitim merkezi tarafından üretimine başlanan mis sabunlarabayanların ilgisi yoğun oldu.
İlk olarak Edirne’de ortaya çıktığı bilinen kokulu meyve sabunu üreticiliğinin geçmişi, 1600’lü yıllara kadar uzanır. 17. yüzyılda Osmanlı’da misk, amber ve gül esansı karıştırılarak hamur kıvamına getirilen sabunun birebir meyve boyutlarında şekillendirilmesi ve gerçek meyve renklerine uygun şekilde boyanmasıyla imal edilen meyve sabunları, zamanla Osmanlı sarayına, sultanlara, yerli ve yabancı devlet erkanına sunulan değerli hediyeler arasına girmiş ve meyve sabunculuğu Edirne’de çok önemli bir meslek haline gelmiştir.
 6 haftalık mis sabun kursu açan Kızılcahamam Halk Eğitimi Merkezi Edirne Halk Eğitim Merkezi ile irtibata geçerek konunu uzmanı Arzu Mudrişler hocayı Kızılcahamam’a getirerek sabun üretimi için çalışmalara başladı. Bir buçuk ay devam eden kursa bayanlar yoğun ilgi gösterdi. Banyo sabunlarının rendelenerek hamur haline gelmesinin ardından gıda boyası ile renklendiriliyor, sonra meyve şeklinin verilmesi ile oluşturulan mis sabunlar Dekoratif amaçlı olarak kullanılıyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Halk Eğitim Müdürü Mustafa Özgören şunları söyledi. “ Kızılcahamam’da böyle bir el sanatını canlandırıp kaplıcalara gelen turistlere yapılan miss sabunları pazarlamak istiyoruz. İlçe kaymakamı Bilal Çelik ve Belediye Başkanı Coşkun Ünal’ın da destek verdiği dile getiren Özgören çalışmalarımız dahada artacak” dedi.

Kızılcahamam Halk Eğitim Merkezi 2009/2010 eğitim ve öğretim yılında açtığı 145 kursta 2500 kursiyer eğitim gördü.

 

Etiketler : Halk - eğitim - merkezi - mis - sabun - üretmeye - başladı -
YORUMLAR
 • Şükran   09-04-2011 17:54

  Herkesin emeğine sağlık.Ben sabun yapımını çok uzun yıllar evvel denemiş birisi olarak diyorumki,hocalarımız birazda sabundan gül yapımı eğitimi versinler kursiyerlere.Çok güzel güller yapıp sepetlere tanzim edebilirler.Ben gül sabunlarımı banyodaki sabun sepetimde tutuyorum.Saygılar...hoşçakalın..

 • halktan biri   05-08-2010 14:15

  oldukça keyifli eğlendirirci bir aktivite inşallah bu sanat kızılcahamamda da devam ettirilir...

 • songül   26-07-2010 18:35

  Çok eğlenceli ve emek harcanan bir iş herkezin gitmesini tavsiye ederim. Ayrıca para kazandıracağınada inanıyorum Saygılar

 • yolcu   24-07-2010 13:51

  keşke yapsalar, satsalar, para kazansalar..çok güzel..

 • dilek özdemir   23-07-2010 18:18

  izmitte mis sabun kursuna gittim.Kızılcahamam'lı hanımlara gitmelerini tavsiye ederim hem dinlendiriyor,hemde eğlendiriyor.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın