Ana Sayfa  /    /  Habercilikte video devrimi
  • Facebook da Paylaş
Habercilikte video devrimi
  • 31-01-2007
  • 0 yorum
  • 5654 okunma
YouTube'a ilgi, ünlü haber sitelerinde 'politika' değişikliğine neden oldu!
Irak'ta ABD askerlerinin çektikleri görüntülerin ardından Saddam Hüseyin'in idamı gibi olayları yayınlayan video paylaşım siteleri artık sadece Hollywood'un değil, uluslararası düzeyde yayın yapan iddialı ve ciddi haber kanallarının da korkulu rüyası haline geldi. Dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen önemli bir olay temelde eğlence amacıyla kurulan bu sitelerden takip ediliyor. Hatta ciddi televizyon kanalları bile haberlerinde bu siteleri kaynak gösterdikleri görüntülere yer veriyor. Cep telefonu veya fotoğraf makinası olan herkesin "haberci" olduğu günümüz koşullarında internetteki rekabete ayak uyduran ABD'nin ünlü yayın kuruluşu CNN ve batı kökenli medya kuruluşlarına alternatif olarak gösterilen, geçen kasımda ingilizce yayına başlayan Katar merkezli El Cezire de internet sitelerinden videolu haber yayınına başladı. CNN ve El Cezire, hızlı erişilebilen, yüksek görüntü kalitesine sahip bu hizmeti internet kullanıcılarına belli bir ücret karşılığında veriyor. CNN "pipeline" başlığıyla sunduğu video destekli haberlerinin aylık ücreti 2,95 dolarken yıllık ücreti ise 24,95 dolar. El Cezire'nin aylık ücreti ise 9,95 dolar.

Ancak, video destekli habercilik rekabetinde internet sitesinde sadece haftanın en önemli 10 haberini video dosyası şeklinde yayımlayan BBC geride kalmış görünüyor. CNN, BBC World ve El Cezire başta olmak üzere küresel haber kanallarına rakip olarak geçen ay yayın hayatına başlayan France 24 ise internetteki videolu rekabete hızlı bir giriş yaptı.

FRANSA'NIN CNN'İ ÖNCE INTERNETTE
Fransız Kültür Bakanı Renaud Donnedieu de Vabres tarafından Fransa'nın CNN'i olarak lanse edilen France 24 haber kanalının yayınlarına 6 Aralık'ta ilk 24 saat süresince sadece internet üzerinden başlaması, kuruluşun internet yayıncılığına verdiği önemi göstermesi açısından önemli bir sembol. France 24'ün CEO'su Alain de Pouzilhac için televizyon kanalı ve web sitesi eşit öneme sahip. Fransa'nın ilk uluslararası haber kanalı France 24'ün web sitesi fransızca, ingilizce ve arapça yayın yapıyor. Küresel yayın hayatına hızlı bir giriş yapan ve interneti yayın stratejisinin merkezi haline getiren France 24'ün videolu haber alanında rakiplerine karşı en önemli avantajı ise video yayınlarının da ücretsiz olması. Üç dilli yayın stratejisi ile France 24'ün web sitesinin en önemli hedef kitlesi ise küresel düzeydeki kanaat önderleri. TF1 ve France Télévision yıllık bütçesi 80 milyon dolar olan ve 28 farklı ülkeden 390 çalışanı bulunan France 24'ün ortak sahipleri.

İNTERAKTİF HABER
2002'de Jacques Chirac'ın isteğiyle kuruluş çalışmalarına başlanan France 24 için video destekli haberler sitenin kalbi konumunda. Tek bir editoryal kadro tarafından üretilen programların Windows Media Player aracılığıyla sitede de aynı zamanda akması öngörülüyor. Sitede önem verilen diğer bir unsur ise interaktivite. İnternet kullanıcıları site üzerinden programlarla ilgili yorum yapabilme, içerikleri tartışabilme ve videoları hiyerarşik bir sıralamaya sokma şansına sahip. France 24 ayrıca Wap anlaşması yaparak mobil hizmeti de vermeyi planlıyor. Kurum yetkilileri çoklu iletişim çağında France 24'ün hedefini tam anlamıyla interaktif bir haber kanalı olma olarak tanımlıyor.
 
 
Netgazete
Etiketler : Habercilikte - video - devrimi -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın