Ana Sayfa  /    /  Göztepe parkına cami yapımına iptal
  • Facebook da Paylaş
Göztepe parkına cami yapımına iptal
  • 28-02-2007
  • 0 yorum
  • 5639 okunma
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce Göztepe Parkı'na cami yapılmasına ilişkin alınan karar, İstanbul 5. İdare Mahkemesi'nce iptal edildi. Kadıköy Belediyesi ise kararı böyle değerlendirdi.
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, İstanbul 5. İdare Mahkemesinin, Büyükşehir Belediye Meclisinin Göztepe Parkına cami yapılmasıyla ilgili kararını iptal etmesinin hukuk ve şehircilik açısından sevindirici olduğunu söyledi.

Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, mahkemenin kararının ''doğru'' olduğunu belirterek, ''Kadıköylüler olarak böyle bir kararı bekliyorduk. Bölge İdare Mahkemesinin aldığı karar hem hukuk açısından, hem de şehircilik prensipleri açısından çok sevindirici'' ifadesine yer verdi.

Kararın bundan sonra da Göztepe Parkına yönelik her türlü inşaat projelerini engelleyeceğini belirten Öztürk, şunları kaydetti: ''Mahkeme kararında bilirkişi raporuna dikkat çekiliyor. Bilirkişi bu kararı alırken bölgedeki yeşil alan azlığı ve deprem sonrasında bu alanın aktif kullanımını göz önünde bulundurdu.

Bu alan Kadıköylüler için çok önemli bir yeşil alan ve de olası bir deprem durumunda geçici yerleşim alanı olarak belirlenen bir alandır. Karar elbette bundan sonra İstanbul'daki yeşil alanlara yönelik her türlü talana karşı emsal teşkil edecek. Ama yine de diyorum ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi keşke böyle yanlış bir karar almasaydı. Keşke hiç böylesi bir gerilim ortamı yaratılmasaydı. Toplumu geren bir ortam yaratılmasına meydan verilmeseydi. Ama zararın neresinden dönülse kardır. Bu olayda da böyle oldu.''

Bu karar sonucunda ''kaybeden'' ve ''kazanan'' olmadığını ifade eden Öztürk, ''Kadıköylüler, İstanbullular kazançlı çıktı diye düşünüyorum. Bütün kent yöneticilerinin de aslında yapması gereken hukuk kuralları içerisinde şehri daha yaşanır hale getirmektir. Kadıköylüler bunun için duyarlı davranıp mücadele etti.

Onları kutluyorum. Kararı sevinç ve mutlulukla karşıladık'' dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin 15 Eylül 2005 tarihinde Kadıköy Göztepe Parkının bulunduğu alanda bir parselin ''dini tesis alanı'' olarak ayrılması kararıyla ilgili yürütmenin durdurulması ve kararın iptali istemiyle Kadıköy Belediyesi, Belediye Başkanı Selami Öztürk ve yaklaşık 50 kişi, İstanbul 5. İdare Mahkemesine dava açmıştı.

Dava konusu parselin yeşil alan, deprem sonrası toplanma ve geçici barınma alanı olduğunu ve yakın bölgede 3 cami bulunduğunu belirten bilirkişi raporunu esas alan mahkeme, Büyükşehir Belediyesi Meclisinin kararını iptal etmişti.
Etiketler : Göztepe - parkına - cami - yapımına - iptal -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın