Ana Sayfa  /    /  Frabsa'dan ABD ye ültimaton
  • Facebook da Paylaş
Frabsa'dan ABD ye ültimaton
  • 07-02-2007
  • 0 yorum
  • 5451 okunma
Fransa Başbakanı Dominique de Villepin, Irak'taki kaosun sona ermesini ABD ve İngiliz askerlerinin bölgeden çekilmesine bağlarken İran konusunudaki endişelerini de dile getirdi.

Fransa Başbakanı Dominique de Villepin, ''ABD, Irak'ta başarısız oldu. Bu krizden çıkış için Irak'ta 1 yıl içinde hiç ABD ve İngiliz askeri kalmamalı'' dedi. Dominique De Villepin, ''Financial Times'' gazetesinin internet sitesinde bu gece yayınlanan demecinde, ''Yabancı güçlerin hemen yarın çekilmesi gerektiğini söylemiyorum. Söylediğim şu: Bu güçlerin çekileceği zamanı belirleyen takvim hazırlanmalı'' diye konuştu.

''Irak'ta 1 yıla kadar hiç ABD ve İngiliz askeri kalmayacağı söylenmezse, Irak'ta daha fazla ölüm ve krizden başka bir gelişme olmaz'' diyen Fransa Başbakanı, ''Teşhis acımasız: ABD Irak'ta başarısız olmuştur. 2003 yılında Irak'ta askeri çözüm olmayacağını nitekim söylemiştik. O zaman söylediklerimiz şimdi ortaya çıktı'' dedi.

İRAN

 De Villepin, İran konusuna da değindiği demecinde, uluslararası camiayı ''hayal gücünden yoksun olmakla'' eleştirdi. De Villepin, ''İran konusunda çok endişeliyim. Uluslararası camianın bu konudaki hayal gücü de eksik'' diye konuştu. ''Nükleer silahların yayılması sorunu önce gelir'' diyen de Villepin, ''Bu konuda şunu açıkça söylerim: Askeri nükleer güç sahibi İran kabul edilemez'' ifadesini kullandı.

İran'ın, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesini isteyen Fransa Başbakanı de Villepin, İran'ın bölgesel güç olma isteğinin bu krizi tetiklediğini bildirdi ve ''Bu krize siyasi çözüm istiyorsak, İran'a uranyum zenginleştirmekle daha çok kazanmayacağını, bilakis kaybedeceğini göstermeliyiz'' dedi.AA
Etiketler : Frabsa'dan - ABD - ye - ültimaton -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın