Ana Sayfa  /    /  Erdoğan şaibeyse ya mumcu?
  • Facebook da Paylaş
Erdoğan şaibeyse ya mumcu?
  • 05-02-2007
  • 0 yorum
  • 5440 okunma
Rixos Grubu patronu Tamince, Larapark ihalesini aldığı gün otelinde Başbakan'ın kalmasını 'şaibe var' diyerek Meclis gündemine getiren Anavatan Partisi Lideri Mumcu'ya sert çıktı.İşte Rixos'taki Erkan Mumcu.

Antalya Larapark projesi ihalesini, Başbakan Erdoğan’ın tam ihale döneminde ihaleyi kazanan Rixos Grubu’nun sahibi Fettah Tamince’nin tesislerinde kaldığı için, ’Bu ihalede şaibe var’ diyerek Yüce Divan’a taşımayı düşünen Anavatan Partisi Lideri Erkan Mumcu’ya cevap geç kalmadı. Tamince, “Bakanlığında Mumcu da tesislerimizde kaldı. Arkadaştık, ailece görüşüyorduk, hükümetten ayrılınca ihalede şaibe var diyor” sözleriyle Mumcu’yu eleştirdi. Mumcu’ya yarışmalı tahsis yapılması yönünde en büyük desteği veren ve tahsislere ilk parayı ödeyen kişinin de kendisi olduğuna dikkat çeken Tamince, “Asıl ihale günü Başbakan’ın tesisimizde kalması şeffaflık” dedi.

9 bilinmeyenli denklem
Larapark ihalesini 49 yıllığına 22.72 milyon YTL ödeyerek alan ve buraya en az 340 milyon YTL’lik yatırımla temalı park yapmak isteyen Tamince, Danıştay 6. Daire’nin orman arazilerinin turizm amaçlı tahsisine ilişkin yürütmeyi durdurma kararı üzerine projeyi beklemeye aldı. Bir yandan Larapark için verilecek kararı bekleyen Tamince, bir yandan da konuyu sürekli olarak ’şaibe var’ diye Meclis gündemine getiren Erkan Mumcu’ya da sert çıktı. Türkiye’de artık ’deniz suyu sıcaklığı’yla turizm yapılamayacağını, bu yüzden sahip olunmayan ürünlerin geliştirilmesi gerektiğine değinen Tamince, şöyle devam etti:

“Larapark en zor ihalelerden biri. Dokuz bilinmeyenli denklem gibi. Buna rağmen iki kat fazla para verip ihaleyi aldık. Objektif, kameralar önünde bir iş yaptık ama kişi ve aile olarak beni tanıyan Mumcu, ihalede şaibe var diyor. Şaibe Başbakan’ın tesisimde kalmasıysa, Mumcu da Turizm Bakanlığı döneminde kaldı ve ihale yaptı. Şu anda işi Yüce Divan’a gidecek kadar ilerletiyor. Mumcu’ya bakanlığı döneminde turizm arsalarını en fazla parayı ödeyene vermesi yönünde büyük destek verdim. O dönemde en yüksek parayı ödeyerek Antalya’da golf tesisi tahsisi aldım. Turizmi bilen biri bunları söylerse, turizmin geldiği noktayı düşünün. Daha önce kendisi için doğru olan, parti değiştirince yanlış oluyorsa bu işler bu kadar ucuz olmamalı. Bunu ahlaklı bulmuyorum.”

İlkine ürktüm girmedim
Şu anda Anayasa Mahkemesi’nin incelemesinde olan Larapark ihalesi için bir yıldır uğraştığını ve 40 milyon YTL yatırdığını belirten Tamince, ilk ihaleye katılmama nedenini şöyle açıkladı: “Bu işe çok fazla talip çıkar dedim ürktüm girmedim. İkincide ’başarırım’ kanısı uyandı. Larapark, ağır bir iş, yatırım zorunluluğu 340 milyon YTL düzeyinde. Buna göre bir konsept proje hazırladık. Adaletin kararını bekliyoruz. Zaten Anayasa Mahkemesi, maddeyi iptal ederse, bütün tahsisi yapılmış arazileri de iptal edecek.”

Ruslar’la ilişkileri germek iyilik getirmez
Son dönemde Rusya’da Türk tur operatörlerinin yaşadığı olumsuzluklarla ilgili dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Fettah Tamince, “Rusya’da turizmin yüzde 90’ı Türk tur operatörlerinin elinde. Onları Türkiye’ye, Mısır’a, Tunus’a, Fas’a taşıyan Türkler. Rusya’nın TUI’si, Neckermann’ı oldular. Bu yüzden Rus kara parası, Rus mafyası gibi laflar bizi bir yere götürmez. Rusya’nın turizmde Türkiye’ye desteğini gözardı edemeyiz” dedi. Ruslar’ın kişi başına yüksek harcama yapması nedeniyle tüm dünyanın gözbebeği olduğunu hatırlatan Tamince, şunları kaydetti: “Rusya 20 yıl sonra dünyanın 5 büyük ekonomisinden biri olacak. O yüzden Ruslar’la ilişkileri germek iyilik getirmez. Rus turistleri kaptırma konusunda kıskanç olmalıyız.”

Orhan Pamuk’tan daha iyi turizm elçisi mi olur?
Turizmde ’Şampiyonlar Ligi’ne girebilmek için Çin, Hindistan, Singapur, Malezya, Dubai, Suudi Arabistan ve Bahreyn gibi ülkelerin ciddi atılımlar yaptığını hatırlatan Fettah Tamince, “Artık eski sistemle, paket turlarla, katalog satışlarıyla turizm yapamayız. 2020-2030 için bir turizm vizyonu oluşturmalı. Herkes bir kahramanlığa soyunmuş, kaynakları kullanmada dağınıklık var. Bunların birleştirilmeli. Partiler üstü bir tanıtım üst kurulu oluşturulmalı. ABD, Dubai ve birçok Avrupa ülkesinde turizm tek yerden yönetiliyor. Bizde bakanlık tanıtıma 120 milyon dolar harcıyor. Sadece oteller tanıtıma 500 milyon dolar harcıyor. Hepsi ayrı ayrı harcadığı için bu paraların bir anlamı olmuyor” dedi.

Tamince, “Tanıtım için Orhan Pamuk şansımız doğdu. Pamuk’tan iyi turizm elçisi mi olur? Uluslararası başarılar bir ülkenin turizmine büyük katkı sağlıyor. Pamuk, Türkiye’nin marka değerini artırıcı bir unsur, bunu neden kullanmayalım. Ona sahip çıkmazsak bize gülerler” diye konuştu.

Bugün Erdoğan’ı zorluyorum yarın da Baykal’ı zorlarım
Başbakan Erdoğan’a yakın bir işadamı olarak tanınan Fettah Tamince, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı hakkında, “Tayyip Bey’e her şey yakışır, ondan daha iyi kimse yakışamaz” ifadesini kullandı. Bir müteşşebbis olarak ülkesinin Başbakanıyla görüşebildiği kadar görüşmesinin de doğal olduğunu anlatan Tamince, “Kapıları sonuna kadar zorlayacağım. Benim yatırım yaptığım arsaların hepsi devletin. Başbakan kim olursa ona gideceğim tabii ki. Siyasetçi işadamı görüşmesinin altında mutlaka birşey vardır mantığı çok yanlış. İşadamlarını töhmet altında bırakmak kimsenin işine yaramaz. Bugün Erdoğan’ı zorluyorum, yarın Deniz Baykal Başkabakan olursa, onu da zorlarım” diye konuştu.

VATAN

Etiketler : Erdoğan - şaibeyse - ya - mumcu? -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın