Ana Sayfa  /    /  Erdoğan'ın talebi İsrail'i karıştırdı
  • Facebook da Paylaş
Erdoğan'ın talebi İsrail'i karıştırdı
  • 16-02-2007
  • 0 yorum
  • 5481 okunma
İsrail Başbakanı Olmert’in Başbakan Erdoğan’ın Harem-i Şerif’teki kazıları incelemek için Türkiye'den teknik heyet gönderme talebini kabul etmesi, İsrail’i karıştırdı

İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Harem-i Şerif’teki inşaat işlerini incelemek üzere teknik bir Türk heyetinin gönderilmesi talebini kabul etmesi, İsrail’i karıştırdı.

Ehud Olmert’in Türk heyetine yeşil ışık yakma kararı, İsrail’de büyük yankı buldu. İsrail’in Ankara Büyükelçisi Pinhas Avivi’nin heyetin, Ankara’dan gelecek teknik bir ekipten değil, Tel Aviv’deki Türk Büyükelçiliği yetkililerinden oluşacağını söyledi.

KNESSET’TE “FIRTINALI” OTURUM

Ancak Olmert’in kararı İsrail Parlamentosu, Knesset’i karıştırdı. İsrail basınına göre, Knesset’te “fırtınalı bir oturum” oldu. Özellikle ana muhalefet partisi Likud milletvekilleri, Olmert’i sert dille eleştirdiler.
Eski Dışişleri Bakanı ve Likud milletvekili Silvan Şalom, Olmert’in kararını “delilik” olarak nitelendirerek “İsrail’in egemenliğine zarar vereceği”ni öne sürdü.

Diğer Likud milletvekili Yuval Steineitz de, Olmert’in “Kudüs’a sattığını ve İsrail’in egemenliğinde ciddi bir çatlak yarattığı” iddiasında bulundu.

BİRLEŞİK ARAP LİSTESİ DE KARŞI

Ehud Olmert’in kararına karşı çıkanların arasında Birleşik Arap Listesi milletvekili Talib Sanaa da yer aldı. Sanaa, kararı “şaşırtıcı” nitelendirirken “Türkiye’nin El Aksa Camii ile ne ilgilisi var?” diye sordu.

HAARETZ’İN YORUMU: TÜRKİYE DİĞER BİR OPSİYON

Bu arada, İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz’te yayınlanan bir yorumda İsrail’in şimdiye kadar Tapınak Tepesi konusunda Ürdün ve Filistinler ile “dini-siyasi” anlaşmazlıklarını yaşadığını belirterek Türkiye’nin sahneye çıkmasını “İsrail’in opsiyonlarının olduğu” göstergesi olarak değerlendirildi.

Gazete, Türklere inşaat işlerini denetlemesine izin verilmesinin başka İslam ülkelerinin de karışması için kapının açılması anlamına geldiğini öne sürdü.
Şimon Peres’in dışişleri bakanı olduğu günlerde kutsal yerlerin uluslararası bir dini idaresi tarafından yönetilmesini önerdiğini anımsatan gazete, ancak Peres’in söz konusu idareye katılmasını önerdiği ülkelerin arasında Türkiye’nin bulunmadığını kaydetti.

Haaretz, “Türkiye, o zaman tabloda yoktu ancak şimdi Başbakan Ehud Olmert, patlamayı yatıştırmak için Filistinlere ve Ürdünlere Ankara’yı sallıyor” yorumunu yaptı.ANKA
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın