Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Engelsiz Meslek Lisesi Projesi
  • Facebook da Paylaş
Engelsiz Meslek Lisesi Projesi
  • 01-01-1970
  • 0 yorum
  • 5480 okunma
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) arasında "Engelsiz Meslek Lisesi Projesi" imza töreni MEV. Gökkuşağı Ortaokulunda yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) arasında "Engelsiz Meslek Lisesi Projesi" imza töreni MEV. Gökkuşağı Ortaokulunda yapıldı.

Törene Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ankara Milletvekili Dışişleri Komisyonu Üyesi ve İSİPAB Türk Grubu Başkanı Prof. Dr. Emrullah İşler, Ankara Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, SERÇEV Başkanı Mehmet Gürkan, okul yöneticileri, üyeler ve veliler katıldı.

Engelli öğrencilere yönelik yapılan, engelli ve engelsiz çocukların okuduğu ve tersine kaynaştırma sisteminin uygulandığı okulu birlikte gezen Bakan Avcı ve İşler sınıfları ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti ve onlara değişik hediyeler verdiler. Okulun konferans salonu girişinde öğrenciler sloganlarla karşılanan heyet burada kendisini bekleyen serebral palsilili çocuklarla tek tek ilgilenerek öğrencilerin velileriyle de görüştü.

Bakan Avcı, imza töreninde yaptığı konuşmada, okulda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bugün sivil toplum kuruluşları ile kamu kurumlarının el ele vermesi halinde neleri başarabildiğini, engelleri nasıl bir bir aştığını çok güzel gösterdiniz" dedi.

Okuldaki öğrencilerin gözlerindeki ışıltının diğer okullara da yayılmasını isteyen Bakan Avcı, düzenlenen etkinliğin bu konuda "işaret fişeği" olması temennisinde bulundu. Bakan Avcı, "Bugün imzalanacak protokolle inşallah bir değil bir dizi okulumuzun temellerini atmış olacağız diye ümit ediyorum. Bakanlık olarak üzerimize düşen her neyse, bazen üzerimize düşmese bile durumdan vazife çıkararak bu konularda sizlerle el ele, gönül gönüle çalışmayı çok arzu ediyoruz" diye konuştu.

SERÇEV Başkanı Mehmet Gürkan’da devlet ile sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin en güzel örneklerinden birini hayata geçirdiklerini belirterek vakfın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Gürkan, Muş, Bitlis ve Şanlıurfa'da serebral palsili ile ilgili önemli çalışmaları hayata geçirdiklerini belirtti.

Ankara Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan da özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklara yönelik il genelinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek "Eylül ayından itibaren 'Ankara'da özel eğitime ihtiyacı olup da gidemeyen öğrenci yoktur' diyebileceğiz" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Bakan Nabi Avcı'nın himayesinde bakanlık ve dernek yetkililerince protokol imzalandı.

Projeyle ilköğretim çağının dolduran veya ilköğretim diplomasına sahip serebral palsilili çocukların mevcut sistem içinde öğrenimlerine devam etmeleri amaçlandı. Fiziksel özellikleri de öğrencilere uygun olarak tamamlanacak okulda engelsiz meslek lisesi kaynaştırma bölümü, iş okulu bölümü, iş-uğraş bölümü ve yaşayarak öğrenme ve eğitim merkezi olacak. Lisede serebral palsilili 350 öğrenci ile engelli olmayan 350 öğrencinin ortak alanda çapraz kaynaştırma eğitimi alması planlandı.13.05.2013

Etiketler : Engelsiz - Meslek - Lisesi - Projesi -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

Instagram
ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın