Ana Sayfa  /    /  Engelliye devlet yardımı geliyor
  • Facebook da Paylaş
Engelliye devlet yardımı geliyor
  • 31-01-2007
  • 0 yorum
  • 5584 okunma
Ailesinin sosyal güvencesi olduğu için bakım hizmetinden yararlanamayan özürlülerin imdadına Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili Lokman Ayva yetişmişti. Teklif bakıma muhtaç özürlülere bakım hizmeti verilmesi için her hangi bir sosyal güvenli

Milletvekili Lokman Ayva hazırladığı kanun teklifinin ayrıntılarını Radyo 7’de hafta içi her gün 07.00–09.00 saatleri arasında yayınlanan Mehmet Can ve Selda Atalay’ın hazırlayıp sunduğu “7 Gün 7 Sabah” programında açıkladı.

 

 Engelliye devlet yardımı kanun teklifi hangi ihtiyaçtan doğdu?

 

Özürlü çocuğu olan her anne ve babanın şöyle bir kaygısı vardır; ben öldükten sonra benim çocuğum ne olacak? Çocuklarımız görmüyor, çalışamıyor, okuyamayacak, evlenemeyecek, yuva kuramayacak gibi düşünceleri vardır. Biz ölünce kim bakacak diye sıkıntıları ve kaygıları bulunmaktadır. Hükümetimizin 2005 yılında çıkardığı kanunda özürlü kişiler bulunan her aileye sosyal güvencesi olmayanlardan başlanarak evde bakım için asgari ücret miktarı kadar para ödeniyor. Eğer yatılı bakılması gerekirse hiç kimsesi de kalmamışsa özel bir bakım merkezinde kalması gerekiyorsa onun içinde asgari ücretin iki katı kadar kamu desteği veriyoruz. Gündüz bakımı için 403 YTL, yatılı bakım için ise 806 YTL her ay bir kişiye ödenen miktardır. Bu yeni kurulan bir sistemdir. Fakir ailelerde sosyal güvencesi olmayan kişilerde başarıya ulaşmıştır. Ailelerin bir takım gelirler olabilir. Örnek olarak; 65 yaşında emekli aylığı olan bir kişinin 35 yaşında özürlü bir çocuğu varsa ve bir gelir olmasına rağmen yeterli değilse bu sorunu çözmeye yönelik bir projedir.

 

Teklif bakıma muhtaç özürlülere bakım hizmeti verilmesi için her hangi bir sosyal güvenlik kurumun tabi olmama şartını kaldırıyor.

 

Maddi açıdan durumu iyi olan kişilere bu yardım yapılmayacak. Bunun için bir kriter geliştirdik;

 

Örneğin; beş kişilik bir ailenin resmi geliri aylık ortalama 1000 YTL ise bu miktarı beş’e bölüyoruz, kişi başına düşen gelir 200 YTL oluyor. Kişi başına düşen gelir askeri ücretin 3’de 2’sinden daha az olduğu için bu durumdaki ailelere bu yardımı yapabiliyoruz. Böyle bir ailenin özürlü bireyi için bakım desteğine muhtaç raporu alınması halinde bakım desteği verebiliyoruz.

 

 

Parlamentoda bu hafta görüşülecek olan teklifin yasalaşma ihtimali nedir?

 

Bu teklifin yasalaşma olasılığı yüzde yüzdür. Gruplarla görüştüm. Hükümetimizde kaynağı bütçede hazırlamıştı. 240 milyon YTL ilave bir kaynak ayrıldı bu iş için. Bu yıl 65 bin kişiyi hedefledik. Fakat şu ana kadar İstanbul’da başvuru sayısı 500 kişi. Bizim İstanbul’da ki hedeflediğimiz kişi sayısı 15 bin civarıydı. Hizmetlerimiz duyurulmadığı için vatandaşlarımızda faydalanamıyor. Bilgisi olanların çevrelerinde yardıma ihtiyacı olan özürlü kişileri yönlendirmesini istiyoruz.

 

Ak Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva’ya [email protected] mail adresinden ulaşabilirsiniz.

 

haber7

Etiketler : Engelliye - devlet - yardımı - geliyor -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın