Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Engelliler haftası kutlanırken?
 • Facebook da Paylaş
Engelliler haftası kutlanırken?
 • 01-01-1970
 • 4 yorum
 • 5465 okunma
Türkiye nüfusunun yüzde 12'sini kapsayan engelliler, Engelliler Haftası’nı 10-16 Mayıs arasında çeşitli etkinliklerle kutlayacak. Engelliler Haftası yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede de kutlanmaktadır

10-16 Mayıs tarihlerini kapsayan günler ''Engelliler Haftası''dır.
Türkiye nüfusunun yüzde 12'sini kapsayan engelliler, Engelliler Haftası’nı 10-16 Mayıs arasında çeşitli etkinliklerle kutlayacak. Engelliler Haftası yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede de kutlanmaktadır...

Engelliler Haftası, toplumun engellileri fark etmesi için düzenleniyor. Türkiye'de 8.5 milyon engelli var. Bu rakam Türkiye nüfusun yüzde 12'sine denk geliyor, özürlüler İdaresi'nin yaptığı araştırmaya göre; Türk halkının yüzde 40'ı toplumda ne kadar engelli yaşadığını bilmiyor. Yüzde 13.5'i de engelli sayısını 1 milyondan az sanıyor.

Fakat engelliler için mimari sorunlar hala çözülebilmiş değildir!

Umuma açık hizmet veren her türlü yapılar bu tarihten itibaren yedi yıl içinde özürlülerin ulaşabilirliğine uygun duruma getirilecekti. Özürlüler Kanunu uyarınca 07 Temmuz 2005 tarihli kanunun tanıdığı 07 Temmuz 2012 tarihinde kadar olan bu 7 yıllık süreç içinde süre dolana kadar yapılacakların tespit edilmesi, özellikle sorun yaratan ve tekrarlanan arabaların kaldırımlara park etmesi, kaldırımların çeşitli mobilya ve eşyalarla kapatılması, geçişi zor yolların, yüksek kaldırımların düzeltilmesi işlerinin belirlenip gerekli düzenlemenin yapılması lazımdı...

Kızılcahamam'da engellerin aşılması için kurumlar yedi yıllık süreçte ne yaptı.

''5378 sayılı Özürlüler kanunun da yapılması istenen değişiklikler için verilen 7 yıllık sürenin dolmasına birbuçuk aydan az bir zaman kaldı.Peki bu kadar zaman kalmasına karşın engelli vatandaşlarımız için ilçemizde hizmet veren kurumlar neler yaptı.Onların hayat şartlarını kolaylaştıracak ne ler yaptı hangi engelleri kaldırdı.

Bu soruya gönül rahatlığı ile cevap verebilmek zor,ilçemizde bulunan kamu kurumlarına bakalım

1- Hükümet Konağı : Henüz Engelliler için birşey yapılmadı.Proje hazırlandı ilçe nüfus müdürlüğünün bir odası boşaltıldı.Buraya asansör yapılarak engelli vatandaşların üst kata çıkmaları salanacak, girişte buna göre yeniden düzenlenecek.

2- Kızılcahamam Belediyesi : Belediye Hizmet binasında şimdiye kadar engellilerin gereksinimlerine yönelik bir çalışma yok, şehir içerisinde kaldırmlar haricinde belediye işletmelerinde (kaplıcalar hariç ) böyle bir çalışma yok.

3- Orman İşletme Müdürlüğü : En ciddi çalışma yapan kurumların başında geliyor.Merdiven ve bina içerisinde engelli WC leri yapılmış engelli vatandaşlarımı bu kurumda engelleri aşabilecekler.

4-Emniyet Müdürlüğü : Engelliler için girişe bir rampa yapıldı fakat bu rampadan engellilerin çıkması imkansız, bunun haricinde başka engellilerin gereksinimlerini kolaylaştıracak bir çalışma yapılmadı.

5-Tedaş : Tedaş Bina grişine engellilerin girebilmeleri için rampa yaptı.

6-İlçe Müftülüğü : Çalışma Yok .Yeni yapılan tadilatta da öyle sanıyoruz ki bu konu düşünülmedi.Camiler de aynı durumda

7-İlçe Tarım Mdürlüğü : Çalışma yok,

8-İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü: İlçede bulunan Okulların hepsinde bu sorun var ama çözüm nasıl olur, bunu zaman içerisinde takip edeceğiz.

9-Bankalar : İlçede bulunan 6 banka içerisinde Ziraat bankasının yapmış olduğu rampa haricinde, diğer bankalarda bir çalışma yok.

10-Postane :Bu kurumda engelliler için engelleri aşmış rampasını yapmış engelli vatandaşlarımız rahatlıkla girebilecek durumda.

11-Türk Telekom :Çalışma Yok

12-MTA: Çalışma Yok

13-Hastane :Engelliler daha önceden yapılmış çalışmalar bulunmakta

14- 

Etiketler : Engelliler - haftası - kutlanırken? -
YORUMLAR
 • smu   20-05-2012 15:42

  bedensel engelliler ismi ile yorum yazan arkadaş, sen belediye misin? kim adına beni bilgilendirmeye yapmak üzere tam olarak nereye davet ediyorsun? smu benim ismimin baş harfleri. ismimin ne olduğunu şikayetimi okuyunca içişleri bakanlığı ve başbakanlığa yaptığım şikayetlere cevap metinlerini yazan şahıslar bilir. billmiyorum yorumumu nasıl okudun. bir su oluğuna 2 sene ızgara taktırtamadım dedim. tekerlekli sandalye kullanan bir insanın eğer kollarında da güç kaybı varsa su oluğundan geçmesi mümkün değildir. yarım yamalak kaldırım rampalarından çıkması mümkün değildir. bana inanmıyorsan senin için dua edeyim allah seni benim durumuma düşürsün kendin dene su oluğundan geçmeyi. belediye çok şey yapıyor engelliler için değil mi? o kadar çok şey yapıyor ki düğün salonundaki engelli rampasını düzeltmeye düzelttirmeye vakti olmuyor. beni ordan 6-7 kişi zor çıkarıd. arkama aştım boynum kırılacaktı nerdeyse. arkadaş ne istiyosunuz anlamıyorumki. zorla beddua mı ettireceksiniz kendinize.

 • Yusuf ŞENGÜL   17-05-2012 09:43

  Sayın editör yazdıklarının hepsi doğru ,yıllardır biz bunun mücadelsini veriyoruz,her platformda dile getiriyoruz,yeni yapılan kamu binalarına bu yapılıyor fakat bazı binaya girdiğinizde bu seferde üst katlara çıkmaya asansör çalışmıyor,(örneğin lise,halk egitim mrk) ,başta Hükümet konağı binası için yazdıkların doğrudur yan kapıdan giriş ve asansör yapımı için ödenek istenmiş o bekleniyor,belediyeye gelince yeni belediye binası inşa edeceklerini ve mevcut binanın yıkılacağını ,yeni yapılacak binaya asansör ve fiziki düzenleme yapacaklarını ifade etmektedirler,yasadan bahsediliyor bu yasa çerçevesinde sürede belirtilmiş ama duyarsız veya siyasi desteği arkasına alan oturduğu koltuğun hakkını vermiyen bazı idarecilerimiz mevcut olduğu sürece bu sorunun çözülmesi engellerin ortadan kalkmasını zorlaştırmaktadır, Ziraat bankasındanda bahsetmişsiniz size konuyu anlatalyım,yıllar önce emekli maaşımı almak için her ay gittiğim ziraat bankasına çıkarken kullandığım merivenleri çıkmak için elime ikinci bir deynek alarak zor çıkıtığımdan o günkü banka müdürüne rica ettim dedimki müdür bey şuraya bir rampa ve korkuluk yapsanızda engellisi,yaşlısı sürünerek zor girip çıkıyor ne olur dedim ve aldığım cevap sen yaptırıver dedi ,bende sene sonu geldiğinde örtülü ödenekten her yere hediye yağdırıyorsunuzsa bunu yaptıramazmısınız ,ben devletten zenginmiyim dedim öyle kaldı aradan bir kaç ay sonra yine hatırlattım , bu sefer derneğimin yazısını gönderdim bize verdiği yazılı cevapta kişiye özel binada düzenleme yapamayız diye resmi yazı yazıp göndermiş ,bende biliyorum fakat küçük yerde yaşıyoruz yukarılara yazmak ayıp olur diye şikayetçi olmayalım dedim bir seneyi aşkın süre sonra baktımki olacağı yok bizim bankaya yazdığımız yazıyı ve aldığımız yazılı cevabı Genel Müdürlüğüne gönderdim bir ay geçmedi merdivenleri kırıp rampa yaptılarki ne rampa,neyse korkulukta yapın dedim burada bunu yapacak esnaf yok zamanla yaparız dediler şu ana kadar yine yok,şimdiki müdüre hatırlatıım yapalım olur falan dedi yine bir gelişme yok işte sizlere bir örnek anlattım,her gittiğim kamu binası olsun özel teşebbüse ait bina olsun bunlara hemen dikkat çekiyoruz,Önceleri Asya ve patalya tesislerine giriştede yoktu Allah razı olsun hemen yaptılar.gelelim araçlarını rapma önlerine park eden araç sürücülerine buraya park etmenin Trafik cezası iki katı yıllar önce Emniyet Müdürlüğümüze yazı ile bunuda hatırlattım bir süre araç çekilmedi yine aynı görüntüler ve sıkıntılar başladı,yazacak çok şey varda yeter artık,bunu yaşayan her insan biliyor ve herkesin ailesinde ve yakın çevresinde kesinlikle bir eengellisi mevcut,günlük hayatta çektiği sıkıntıyıda biliyorlar ama gelgelelim yapılacak icraata gelince kıpırtı yok,hele yasanın süresi bir dolsun ondan sonra ne gibi hizmetlerin ve yaptırımların olacağını hep birlikte takip edelim.herkese sağlıklı,mutlı engelsiz güzel günler diliyorum.

 • Bedensel engelliler   17-05-2012 04:37

  Smu ismi ile yorum yazan arkadas baskan in engelliler için yaptıklarından senin haberin olmuyor herhalde bize gelirsen sana anlatabilirim belediyenin her türlü imkanlarını bize indirimi olarak kullandirmasi engelli kardeslerimizin tedavilerinin yaptırılması onların ihtiyaclarının karşılanmaya çalışılması onlar için park yapılması daha bilmediğin bir sürü yardım yazmakla bitmez ilk defa bir belediye engelliye bu kadar deger verdi Engelsiz gunler

 • smu   16-05-2012 14:18

  başkan engelliler haftasını kutlamıştır billboardlardan. engelliler için tek yaptıkları bu zaten, haftalarını kutlamak. 2 yıldır evimin önünden geçen yoldaki su oluğuna ızgara taktırmaya çalışıyorum. içişleri bakanlığına şikayet ettim, başbakanlığa şikayet ettim. hala o su oluğundan geçerken zorlanıyorum. şikayet etmeyip beddua etseydim bari.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın