Ana Sayfa  /    /  Egemen Bağış siyaset dersi verdi
  • Facebook da Paylaş
Egemen Bağış siyaset dersi verdi
  • 31-01-2007
  • 0 yorum
  • 5500 okunma
Başbakan Erdoğan'ın dış ilişkiler danışmanı olan AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, AK Parti Ankara İl Başkanlığı Siyaset Akademisi'nde ''dış politika'' konulu seminer verdi.

Egemen Bağış, AK Parti Ankara İl Başkanlığı'nda düzenlenen toplantıda, Türk dış politikasında AK parti iktidarıyla kaydedilen gelişmeleri anlattı.

Türkiye'nin, 2002 yılında pek çok komşusuyla ilişkileri kötüye giden bir ülke olduğunu ifade eden Bağış, zaman içinde Yunanistan, Suriye, Bulgaristan, Romanya, İran, Gürcistan ve Rusya gibi ülkelerle ilişkilerde önemli adımların atıldığını söyledi. Bağış, ''Dış politikada ne aldatan ne aldanan olduk'' dedi.

Türkiye'nin, AB yolculuğunda da tarihsel başarılar kaydedildiğini ifade eden Bağış, İslam Konferansı Örgütü'ne bir Türk'ün genel sekreter seçilmesinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Medeniyetler İttifakı projesine eşbaşkanlık etmesinin ve Türkiye'nin NATO zirvesine evsahipliği yapması gibi pek çok gelişmeyi kayda değer olaylar arasında sıraladı. Bağış, bu başarıların hiçbirinin tesadüfi olmadığını ifade ederek, AK Parti'nin 2., hatta 3. kez iktidara gelme ve bu dönemde yarım kalan kimi işleri tamamlama isteğini dile getirdi.

-KATILIMCILARIN SORULARI-

Seminerin bir bölümünü katılımcıların sorularını yanıtlamaya ayıran Bağış, ''Kıbrıs Rum yönetiminin, Ada'nın çevresinde petrol arama'' çabalarına ilişkin bir soru üzerine, ''Türkiye'nin, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmadan bu duruma seyirci kalmayacağını'' vurguladı.

Türkiye'nin İran ile yakınlaşmasının ABD'yi rahatsız edip etmeyeceğinin sorulması üzerine Bağış, ''Türkiye'nin, komşularıyla iyi ilişkiler geliştirmesinden kimsenin rahatsızlık duymasının anlamı yoktur'' derken, bununla birlikte Türkiye'nin, İran'ın nükleer silah programı geliştirmesine de ilk karşı çıkacak ülkelerden bir olacağını dile getirdi. Bağış, İran'ın, nükleer alandaki çalışmalarını Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ve uluslararası toplumla eşgüdümlü yürütmesi gerektiğine işaret etti.

-BÖLGESEL, EVRENSEL BARIŞ VE TÜRKİYE'NİN ÇIKARLARI-

Bağış, iktidara geldikleri ilk günden bu yana dış politikada bölgesel ve evrensel barış ile ülke çıkarlarının dikkate alındığını bildirdi. Haklı olmanın yetmediğini, güçlü olmak gerektiğini ifade eden Bağış, ''Haklı olmak yetseydi ne Kıbrıs ne Ermeni sorunuyla uğraşırdık, güçlü de olmak lazım'' diyerek, Türkiye'nin kendisini stratejik açıdan güçlendirmesi gerektiğine dikkati çekti. Türkiye'de ekonomik konularda atılan adımları da değerlendiren Bağış, Türk parasından 6 sıfırın silinmesinin dahi tek başına bir reform olduğunu kaydetti. Bağış, Başbakan Erdoğan'ı, ''Cumhuriyet tarihinin en başarılı başbakanı'' olarak niteledi.

AA

Etiketler : Egemen - Bağış - siyaset - dersi - verdi -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın