Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Dondurucuda saklanması gerekmeyen 10 yiyecek
  • Facebook da Paylaş
Dondurucuda saklanması gerekmeyen 10 yiyecek
  • 05-12-2016
  • 0 yorum
  • 5750 okunma
Dondurucuda saklanması gerekmeyen 10 yiyecek, mutlaka bakınız.

 

Ekmek kırıntısı

 

Ekmek kırıntıları dondurulursa yumuşar ve hamur gibi olur. Ekmeğin taze kalması için buzluğa atılması oldukça etkili bir çözümdür. Ancak dikkat edilmesi gereken durum ekmeğin buzluğa atıldıktan sonra en fazla üç ay bekletilmesidir. Ekmek üç aydan fazla buzlukta bekletildiği zaman lezzet kaybına uğramaktadır. Bu nedenle tüketebileceğiniz kadar ekmeği muhafaza etmelisiniz.

Sıcak yiyecekler

Yiyeceklerinizi dondurucuya koymadan önce sıcak olmamasına dikkat edin. Sıcak yiyeceklerinizin önce soğumasını bekledikten sonra dondurucuya koyun. Sıcak yiyecekleri koymanız, dondurucunun derecesini arttıracaktır. Bu da çok fazla bakterinin gelişmesine sebep olur.

 

Yumurta

Yumurtalar dondurulduğunda genişler ve bu da kabuğunun kırılmasına sebep olabilir. Diğer bir yandan eridiğinde fark edeceksiniz ki yumurtanın sarısı sakız gibi yapış yapış olacaktır. Bu yüzden yumurtalarınızı buzdolabında saklamanız daha iyidir.

 

Kötü paketlenmiş yiyecekler

Hava geçirmez kaplarda dondurulmayan ve iyice sarılmamış yiyecekler dondurucunun yanmasına neden olabilir. Yiyecekler dondurucu yanığından etkilenmeyecek şekilde olsa bile rengi, kokusu, tadı ve şekli mutlaka etkilenecektir.

 

Konserve ürünleri

 

Konserve yiyeceklerini dondurursanız içindeki sıvıdan dolayı genişleyecektir. Bu da konservenin çatlamasına veya patlamasına sebep olacaktır.

 

Erimiş yiyecekler

 

Erime sırasında düşük derecede ölmemiş mikroplar gelişecektir. Eridikten sonra tekrardan dondurmak, ilk dondurma işlemine göre yiyeceğin bakteri seviyesi daha fazla olacaktır.

 

Meyveler

Karpuz ve kavun gibi bol sulu meyveler, dondurucuda yumuşayacak ve hamursu kıvamda solgun olacaktır.

 

Süt ürünleri

    

 

Bazı süt ürünleri dondurucuda kalınca daha sulu kıvama dönüşebiliyor. Ama yüksek yağlı krema, kremşanti ve şekerli kremanızı dondurabilirsiniz.%40'dan fazlası yağlı süt ve peynirinizi de kendi kabında tutabilirsiniz.

 

Sebzeler

Kıvırcık, salatalık veya turp gibi bol sulu sebzeleri dondurucuya koymamalısınız. Eridiğinde şeklini, tadını ve lezzetini kaybedecektir.

 

Patates

Çiğ patatesler genellikle dondurucuda siyahlaşır, bu yüzden serin ve kuru bir yerde tutulması gerekmektedir. Patates püresini ise 4-6 aya kadar dondurabilirsiniz.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın