Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Doğal-gaz şirketleri müşterilerini mağdur ediyor.
 • Facebook da Paylaş
Doğal-gaz şirketleri müşterilerini mağdur ediyor.
 • 23-12-2013
 • 19 yorum
 • 5763 okunma
Kızılcahamamlıların birçoğu bu kış soba ve kömürden kurtulup, Doğalgaz ile rahat bir kış geçirmeyi hedefliyorlardı ama olmadı. İlçede birçok apartman doğal-gaz tesisatı döş-ettikleri için mağdur ve soğuk bir kış geçiriyorlar.

Kızılcahamam Doğalgaz geçtiğimiz aylarda Başbakanın da katıldığı bir törenle hizmete girdi.

Kızılcahamamlıların birçoğu bu kış soba ve kömürden kurtulup, Doğalgaz ile rahat bir kış geçirmeyi hedefliyorlardı ama olmadı. İlçede birçok apartman doğalgaz tesisatı döşettikleri için mağdur ve soğuk bir kış geçiriyorlar.

Kızılcahamam haberin edindiği bilgiye göre Kızılcahamam’da doğalgaza abone olanların sayısı 2 bini aştı. Doğalgaz ile ısınan veya Tüp ve banyoda kullananların sayısı ise 500’ü aştı. Kızılcahamamlılar Doğalgazı sevdi ve hızla abone olup bu nimetten yararlanmak istiyor ama birde gerçek var ki, daha bu nimeti kullanma fırsatları olmadan mağdurluğunu yaşayanların sayısı da bir hayli arttı.

Kızılcahamam Gazdan yetkili ilçede beş şirket bulunuyor, 10 bine yakın konutun olduğu ve bu konutlardaki Doğalgaz tesisat işini beş yetkili firmanın yapacağını ele alındığında mağdur insanların sayısının ve dolayısı ile şikâyetlerin de artarak devam edeceği tahmin ediliyor.

Bir binayı tam anlamı ile bitirmeyen şirketler, diğer binaya, o devam ederken başka binaya başlıyor, hal böyle olunca birçok, iş bitmeyi, tesisatı döşenenlerde projeyi bekliyor aylarca, insanlara 30 ile 45 gün arasında süre verildiği söyleniyor.

Yapılan işlerde işçiliğin çok kötü olduğu, bina içi tesisat yapılırken komple tek proje ile işi bitirmek isteyen firmaların, bir daireye göre diğer daireleri şekillendirdikleri bu yüzden, eğer borunun geçtiği yerde dolap varsa daha müsait başka yerden boruyu geçirmek yerine oradaki dolabı kaldırttıkları, duvarlar delinirken özen göstermedikleri, yüksek fiyatlar şikâyetler uzadıkça uzuyor.

Sonuç olarak Kızılcahamam’da daha henüz işin başındayken bu sorunların büyümemesi ve insanların mağdur olmamaları gelecekte üzücü olaylar yaşanmaması için yetkililerin önlem almasını istiyor.

YORUMLAR
 • Mağdur Vatandaş   26-12-2013 10:53

  K Gazın yetkilendirdiği şirketlerden birine 3 ay önce paramızı verdik daha şu güne kadar binamıza uğrayan olmadı. İlgili yetkili şirkete gittiğimizde aradan 3 ay geçmiş paranızı iade edelim diyorlar. Vatandaş olarak mağdur oluyoruz şu eksi 15 derecede. Bunları nereye bildirecz EPDK na bildirelim.

 • atalay   26-12-2013 08:15

  bina tesisatı yapıldı aylardır gaz verilmesini bekliyoruzzz ... gereekli yerlere şikayetlerimizi yapıyoruzz bakalım o zaaman ne yapacaklarr.... proje onayı şu bu diye bekletiyolar yazıklar olsun bunuda elinize yuzunuze bulastırdınız

 • haşim    25-12-2013 12:14

  haksızlığa uğrayan herkes üşenmesin bimere yazsın..emin olun o zman düzene girer bazı şeyler ..

 • Veysel BAYRAM   24-12-2013 22:38

  Dünya jeotermale dönerken jeotermalden doğalgaza geçenlerin kendilerine göre geçerli bir gerekçesi olabilir. Ama Kızılcahamam'da Allah (c.c) Lütfü termal suyun ve jeotermal AŞ’nin işletmesi Belediyemizde yani Beğendiğimize devam deme beğenmediğinizi değiştirme, jeotermali verimli kullanmaya yönlendirme imkânı Kızılcahamam milli iradesinde yani elimizde. Doların yükselmesi vb farklılıklarla doğalgaza gelecek zamların kontrolü verimli kullanma imkânı bizlerden fersah, fersah uzakta. Âcizane Yapmamız gereken aklıselim ile düşünüp, Kızılcahamam Belediyesi ile % 99,99450 hissesi Kızılcahamam Belediyesinin Jeotermal AŞ, çalışmalarının şeffaflaşmasına ve İmar ve arsa vurgunu, Belediye Otobüs İşletmesinin mafyavari kapatılması, Kaplıca otelinin müstecirin kati teminatını kurtarmak için yıkılması vb. kamu zararına çalışmaların hesaplarının sorulmasına katkı (zoraki şeffaflaşmaya imkan) verecek, Partiler üstü (Yıllardır Kızılcahamam’ımıza zarar veren sen A partisindensin Ben B Partisinden kısır çekişmesine son verecek) federasyonlaşmış bir STK çatısı altında mesela “Kızılcahamamlıların Önündeki Tüketici Engellerini Ortadan Kaldırma Federasyonu Başkanlığı” (KÖTEK. FBŞK.). (veya daha uygun bir isim ile birleşimin sağlaması dilek ve temennisi ile

  0

  0

  • FEDERAL   25-12-2013 23:50

   kısa öz yaz okumadan geçiom valla senin yorumlarını sonuç hep aynı...

   0

   0

 • ,,   24-12-2013 14:05

  sormadan edemiyeceğim bu şirketleri seçme hakkı kimin?

 • m.b   24-12-2013 13:12

  arkadaşlar firmaların yaptığı tüm haksızlıkları bimer başta olmak üzere mail atmak üzere şikayet edin.. kimse enayi değil..

 • sadettin .çk   24-12-2013 12:43

  İşi vereceğiniz şirkete çok dikkat etmeniz gerekli. Bazı şirketler vatandaşı mağdur etmekten başka bir işi beceremiyorlar. verdiğimiz paralar kursaklarında kalsın...yazıklar olsun...

 • firma mağduru   24-12-2013 00:21

  Arkadaşlar bu konudan çok mağdur olmuş biri olarak bu işe yeni başlıyacakları bilgilendirmek isterim.benim 10 gün içinde bitirilecek diye verdiğim iş 4 ay 5 günde bitti ve şuan doğalgazım var ama nasıl geldi birde bana sorun kaloriferli evimin kalorifer tesisatını bozup nasılsa doğalgaz gelecek diye kış ortasında soğukta kaldım. yeni yaptıracaklara tavsiyem şu ki kafalarına göre gidip herhangi bir firmayla anlaşmasınlar doğalgaz kullananlardan fikir alsınlar 5 firma bu işi yapıyor ama 2 tanesi diğerlerine nazaran iyi birde diğer 3 firmaya düşerseniz vayy halinize ben düştüm 4 ay 5 gün bekledim 10 gün denilen işe:)uygun firmayla anlaştığınız zamanda sağlam bir sözleşme yapın işe başlama tarihi bitirme tarihi işin fiyatı sayaç takma ve kullanılacak malzemelerin marka modeli hepsi detaylı olsun yoksa sonra yok şu parası yok bu parası ekstra paralar talep ediliyor o kadar para harcıyosunuz noterden onaylatın ki elinizde somut evrağınız olsun bunlar musvette kağıda şu kadar fiyata yapılacak yazıp imzalatıyolar sözleşme değeri bile taşımıyor o evrak sonra da vatandaştan ekstra ücretler isteniyor biz bu tuzağa düştük diğer vatandaşlar düşmesin diye bu yorumu yapıyorum malzeme olayına gelince taktıracağınız malzemelerin marka modellerini sorun birde ankaradan fiyat alın aradaki %80 %100 lere varan fiyat farkını kendinizde görün 5 yetlili firma var 2,3 tanede malzeme satan firma var bunların verdiği fiyatlara bakın birde ankaradan aynı ürünler için fiyat alın paranızı fırsatçılara kaptırmayın ama biz kaptırdık:)bu işin milliyetçilikle filan alakası yok tamam milliyetçi olup ilçe esnafımız kazansın diyoruz ama onlarda vurup öldüryor nasılsa bu doğalgaz işi nasıl yürüyor kimsenin bilgisi yok kızılcahamamın yeni tanıştığı bi sistem firmalar fırsatçılık yapıyolar.Ben buradan mağdur ve bu işi yaptırmayı düşünen insanları aydınlatmak istedim umarım yorumum yayınlanır saygılarımla

 • Evhanımı   23-12-2013 21:45

  Bizim binanın doğalgaz tesisatını yapan firma Kızılcahamam'da tekelleşmiş firmalardan biri ve patronunun biri MHH meclis encümeni. Bu firmada Bizim binaya da 4 boru takıp işçiliği garantiye alınca başka binalara gitti ve 2 aydır binaya uğramaz oldular belediye başkanı MHP encümen üyesi veya üyeleri ortaklığı ve kgaz ile belediyecilerin irtibatını bilen varsa lütfen yazsın. Teşekkürler.

 • aklıselım   23-12-2013 20:41

  tek çağre rekabet ortamının açılmasıdır ilçe değilde il bazında doğalgaz döşeme işi yapan firmaların önü açılmalıdır bu konuyu Emrullah beye arz edeceğizzz..

 • murat   23-12-2013 18:03

  bu nasıl bir iş...bende beddua edecem ..işini beceremeyen şirketlere bedduamı iletiyorum..beceriksiz herifler. ayrıca kızılcahamam esnafınında fırsatçılığına bende çok kızıyorum.para yı almaya gelince alıyorlar.benim evime de 2 defa farklı adamlar geldi ve proje çizmek için baktı. hala proje yok. bu işi beceremeyen şirketleri

 • belideyil   23-12-2013 16:51

  4 ay oldu parayı peşin verdik daha gazda bağlanmadı daha sonra abone olursanız sayaç ücretini yani bağlama ücreti alırız d paramızla i rezil olduk sayaş yerleri gelişi güzel olmuş tekrar sayaç yerleri yapıyorlar kime şikayet edecez bi bilen varmı

  0

  0

  • Vatandaş    23-12-2013 19:51

   Kardeş sayaç bağlama ücreti bir ücret yok.Tamamen vatandaşı soyma amaçlı.Sakın vermeyin. Kızılcahamamda hiç bir firma sayaç takma parası a-la-maz. Sayaç takma EPDK ya göre KGAZ'a ait.Ama maalesef ilçemizde Kgaz bu firmalara bu işi kakaladı.Bu firmalar da Kgaza güçleri yetmediği için vatandaşdan çıkarıyorlar.Ankarada sayacı Başkentgaz gelir takar.Ayrietten para almaz.Biz abone aurken Kgaza bunların masrafı için para zaten ödedik. YAPILACAKLAR: İlla sizden para istediler, vermezseniz takmayız dediler, o zaman firmadan sayaç takım ücreti diye bir makbuz alın. O makbuzun tahsilatı için Kgaza dilekçe verin.Onlarda dilekçeye en geç 45 gün içinde cevap vermek durumundalar.Dilekçe sonucunda ödeme yapmazlarsa, kaymakamlık binasında İlçe Tüketici Hakem Heyetine başvurun. Aynı zamanda EPDK, BİMER ve BOTAŞA KGAZ firması hakkında internette şikayetçi olun. Bak bakalım o zaman sayaçları kim takıyor?

   0

   0

 • Vatandaş Davut.   23-12-2013 16:30

  Sayın editör duyarlı haberiniz için tebrik ederim.Yaklaşık iki aydan beri tesisatımız hazır olduğu halde binamıza gaz vermediler.Yüklenici firma topu KGAZa, Kgaz firmaya atıyor.Daireme 6 defa proje değişikliği yapıldı.Kah vana değiştirdiler, kah dirsek...Bekliyoruz bakalım.Bence temel sorunun sebebi KGAZ firması.Mühendisi ilçeden olacak diye şart koşması sonucunda, Ankara daki firmalar Kızılcahamam a gelemediler.Gelselerdi eğer biz bu sorunları yaşamayacaktık.Şimdiye tüm Kızılcahamam gaza geçerdi.Hem fiyatlarda makul olurdu.Ankara da aynı işi yapan bir tanıdığım, daire başı kolon tesisat ve iç tesisatın maksimum 350-400 TL yi aşmayacağını söyledi.Kızılcahamam da ise bu rakam 600 ile 800 arası geziniyor. Para işi şurda dursun sana minnet etmiyorlar bile... Hem sadece bunla da kalmıyorsunuz.Cam menfezi açtırıyorsunuz camcılar 40 TL alıyor.( Ankarada cam menfezlerini doğalgazı yapan firma kendi yapıyor) Ocak dönüşümlerine ise (1 TL lik 4 tane memeye) 40 TL ile 100 TL arası fiyat istiyorlar. (Ankarada 20 TL işçilik dahil) Ne yazık ki Kızılcahamam daki esnaflarımız vurguncu olmuş. Allah islah etsin.

 • zehra   23-12-2013 14:00

  çok isabetli bir konu olmuş.Kirada oturuyorum ve yeni aldığım evimin doğalgazının yapılmasını bekliyorum.Benim kira paramı bu doğalgaz şirketi ödermi? Kullandığım tüpün parasını verirmi? bu adamlar yapamayacakları işi neden alırlar? bunları mahkemeye versen 1 aylık işi 1 senede yapmazlar.Halk iki şekildede mağdur durumda..

 • sadık   23-12-2013 13:03

  eğer madurların biri benim. Bu güne kadar soba ile oturduk. İşi beceremeyenler lütfen bu işi ben yaparım deyip yola çıkmasınlar.

 • Parasıyla rezil olan   23-12-2013 08:30

  Kaloriferli evde oturupta sabaha kadar çoluk çocuk titreyen yeşil çamlık sitesi sakinlerine bakın birde düşmüşüz 3,5 insafsız eline paramızla ısınamıyoruz kaloriferli evde buz gibi ortamda kahvaltı yapıyoruz unutulmasın bu dünyada ben üşüyorum öbür dünyada bizi ısıtmayanlar üşüyecek

  0

  0

  • 3-5 vicdansız   23-12-2013 19:58

   yapmış olduğunuz yorumdan dolayı çok üzüldüğümü bildirmek isterim.Şayet kiracı iseniz sitede bir saniye bile durmayın.Taşınmadan önce şartlarımızı sizlere en ince detayına kadar anlatıyoruz.Evlerin durumunu açık açık anlatıyoruz.Toplanacak aidatları anlatıyoruz.Şimdi neden şikayet ediyorsunuz.Almanız gereken tedbirleri söylüyoruz.Yapabileceklerimizi bizzat kendimiz yapmaya çalışıyoruz.Gece gündüz sizleri memnun etmek adına kazan dairesinden çıkmıyoruz.Geceleride kaloriferler yansın diyorsunuz.o zaman iki kat aidat ödeyebilecek misiniz?Hesap ortada gelip bakabilirsiniz.Bizlerde kimse üşümesin isteriz.ama başka yapacak birşey yok.Sonuçta bizde bu sitede oturuyoruz.Sitede oturup ta yakıt aidatını vermeyenlere, 120 ailenin hakkı hukuku adına hakkımı helal etmiyorum.İnşaallah sizde onlardan değilsinizdir.

   0

   0

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın