Ana Sayfa  /    /  Dobra dobra Hacı El Saka
  • Facebook da Paylaş
Dobra dobra Hacı El Saka
  • 11-04-2007
  • 0 yorum
  • 5462 okunma
Konyaspor'da örnek davranışları ile dikkat çeken Mısırlı oyuncu El Saka, Türkiye'de inancını istediği gibi yaşadığı için çok mutlu olduğunu söyledi. El Saka bakış açısını şöyle özetledi:

Denizlispor ve Gençlerbirliği'nden sonra Konyaspor forması giyen Mısırlı oyuncu Ahmed El Saka, Türkiye'de inancını istediği gibi yaşadığı için çok mutlu olduğunu söyledi. Kendi düşüncesine göre inancının futboldan önce geldiğini söyleyen El Saka, devre biter bitmez hacca gitmişti.

Konyaspor takımında örnek davranışları ile dikkat çeken Mısırlı oyuncu, Kaptan El Saka, inançlarının gerektirdiği gibi yaşadığını söyleyerek, "Benim için inancım futboldan önce geliyor." dedi.

Denizlispor, Gençlerbirliği ve ardından da Konyaspor'da forma giyen El Saka, futbol başarısı ve olgun kişiliği ile genç futbolculara örnek oluyor. Futbolu sokaklarda öğrendiğini söyleyen El Saka, 17 yaşında profesyonel olmuş. 21 yaşında Mısır Milli Takımı'na seçilmiş ve örnek kişiliğinden dolayı da daha 23 yaşında iken kendisine kaptanlık pazubandı verilmiş.

En gergin maçlarda bile sakin tavırlarıyla dikkat çeken tecrübeli oyuncu, takımının koordinesinde de önemli rol oynuyor. Konyaspor'da Yasin'in kaptanlığı bırakıp takımdan ayrılmasından sonra kaptanlık bandını alan El Saka, yabancı bir oyuncu olmasına rağmen, Konyaspor ekibinde kardeşlik ruhu estiriyor. Devre arasında hac vazifesini ifa eden El Saka, "Çok iyi zamanda rast geldi. Ligler bitti, hac mevsimi başladı. Ben de hemen herkes gibi bu ulvi görevi yerine getirdim. Şimdi çok daha huzurluyum." diyor.

Burada kültür çatışması yok

"Ben Allah'a güveniyorum ve dinî görevlerimi yerine getirmeye çalışıyorum. Oruç ya da diğer konularda gereken duyarlılığı göstermeye çalışıyorum. Çünkü benim inancım bunu gerektiriyor. Bazıları önce iş sonra din diyebilir. Benim için bu tam tersi oluyor. Hıristiyan bir insan istediği zaman kiliseye gidiyor. Bir Müslüman olarak görevlerimi ben niye yapmayayım?" diyen Mısırlı oyuncu, uzun zamandır Türkiye'de bulunduğu için artık buranın ikinci vatanı olduğunu söyledi. Türk insanını çok sevdiğini dile getiren El Saka, Türkiye'de kültür çatışması yaşamadığını, Türkiye'den ayrılmak istemediğini belirtiyor. Konyaspor'daki birlikteliğe temas eden Saka, takımda yıldız oyuncu olmadığını, bunun yerine kardeşliğin ön plana çıktığını aktarıyor. Konyaspor'un arkadaşlık olarak çok iyi bir ekip olduğunu belirten Saka, bunun temelini de Teknik Direktör Nurullah Sağlam'ın oluşturduğunu ifade ediyor. Takımda hak edenin forma aldığını kaydeden Saka, bunun haksızlığı önlediğini bildiriyor. Yabancı oyuncu olmasına rağmen takım arkadaşları ile uyum sorunu yaşamadığının altını çizen tecrübeli ayak, kaptanlık görevinde diğer oyunculara örnek olmaya çalıştığını söylüyor.

Takımda her sorunu bütün takım arkadaşlarıyla oturup konuştuklarını dile getiren Saka, "Bence iletişimde önemli olan sadece dil değil. İnsan sergilediği tavırlarıyla karşısındakinin güvenini kazanmalı. Davranışlarında samimi olmalı. Kaptan olarak takımdaki koordinasyonu elimden geldiğince Nurullah hocamın da yardımıyla sağlamaya çalışıyorum. Zaten bir takımda birliktelik yoksa başarı da olmaz. Konyaspor'un bunu başardığını düşünüyorum." diyor.

Türk futbolunu da değerlendiren El Saka, Türkiye Süper Ligi'nin diğer liglerden farklı olduğunu belirtiyor. Türkiye liginde mücadelenin fazla olduğunu vurgulayan El Saka, buna rağmen Milli Takım'da istikrarın olmadığını aktarıyor. Türkiye'nin oynadığı Dünya Kupası'nın ardından büyük bir düşüş yaşadığını kaydeden Abdül Zahir El Saka, buna sebep olarak da takımda birliğin olmamasını gösteriyor.

Geçen sezon sürpriz golcüydü

Oyuncuların şahsi olarak hareket ettiğini ifade eden El Saka, "Herkes diyor ben yaptım, ben attım. Bu bencillik Türk futbolunu aşağılara düşürdü. Eğer Türkiye Milli Takımı'nda oynayan oyuncular, yeniden takım ruhunu kazanırsa Milli Takımınız, yeniden üst seviyelere çıkacabilir. Çünkü Türkiye'de çok kaliteli oyuncular var. Yapılması gereken, bu oyunculardan aynı ruh altında bir takım oluşturmak." diye ekliyor.

Öte yandan Yeşil-Beyazlı kulüpte savunmanın göbeğinde yer alan Mısırlı oyuncu Abdel Zaher Ahmed Hasan El Saka, geçen sezon sürpriz golcü olarak ön plana çıkmış ve sezonun ilk yarısında 4 kez rakip fileleri havalandırmıştı. El Saka, Diyarbakırspor filelerine 2, Denizlispor ve Ankaragücü filelerine ise 1'er gol bırakmıştı. 30 Ocak 1974 doğumlu olan 1.84 boyundaki El Saka, Mısır Milli Takımı'nda da başarıyla görev yapıyor.

Etiketler : Dobra - dobra - Hacı - El - Saka -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın