Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Dilimde bedduaya azıcık açıklık bulunsaydı...
 • Facebook da Paylaş
Dilimde bedduaya azıcık açıklık bulunsaydı...
 • 01-01-1970
 • 6 yorum
 • 5645 okunma
Fethullah Gülen, son sohbetinde genel çerçevede yolsuzluklara tepkisini dile getirdi

Fethullah Gülen, son sohbetinde genel çerçevede yolsuzluklara tepkisini dile getirdi. Gülen, “Eğer dilimde tel’in etmeye, ‘Yerin dibine batsın!’ demeye azıcık açıklık bulunsaydı, dilimin bir parçasında bedduaya yer olsaydı, ‘millete hizmet ediyoruz’ dedikleri halde o iş içinde kendi çıkarlarını düşünenler, meseleleri çıkar çarkına bağlayanlar, ihalelerde kendilerine pay ayıranlar ve kendilerine pay verenleri mabeyn-i hümayun insanı haline getirenler hakkında ‘Allah sizi çoluk çocuğunuzla, beklentilerinizle, ümitlerinizle yerin dibine batırsın, mahvetsin!’ derdim” şeklinde konuştu.

Herkul.org’da yayınlanan son sohbetinde “Benim dünya ile ne alâkam olabilir ki! Benim dünyadaki hâlim, bir ağacın altında gölgelenip azıcık dinlendikten sonra yoluna devam eden bir yolcunun hâline benzer” şeklindeki hadisi anımsatan Gülen, “O (sallallâhu aleyhi ve sellem) isteseydi, Ashab-ı Kiram evinde barkında ne varsa getirir ve O’nun altına sererlerdi. Fakat İnsanlığın İftihar Tablosu, kendisini, muvakkaten bir ağacın altında ârâm eden ve sonra da çekip giden bir yolcuya benzetip dünyayla olan münasebetinin bundan ibaret olduğunu ifade ediyor; ruhunun ufkuna yürüyeceği âna kadar da hep bu ölçüye göre yaşıyor ve ümmetine de istiğna ruhunu talim buyuruyordu” dedi. 

“İHALEDE PAY”A TEPKİ

Gülen yolsuzluk ve ihalelerde haksız kazançlara tepkisini şu sözlerle dile getirdi: 
“İnsanlığa hizmete kendini adamış olanlar, peygamber yolunda yürüdükleri zaman kalıcı eserler bırakırlar. Yoksa Harun olarak yola çıkıp sonra Kârunlaşan kimseler, bir gün hazineleriyle beraber yerin dibine batarlar da lanet ile yâd edilirler. Hiç olmazsa imana ve Kur’an’a hizmete kendini adamış bu daire-yi mübareke içinde bulunan insanlar, yaptıkları hizmetler içinde, konumları itibarıyla ‘Ben şunu kendi hesabıma bir avantaj olarak değerlendirebilirim. Hatırımı kullanarak ‘şöyle bir mukavelede/ihalede bana da şu kadar şey düşünün’ diyebilirim’ mülahazalarından uzak olmalıdırlar. Eğer dilimde tel’in etmeye, ‘Yerin dibine batsın!’ demeye azıcık açıklık bulunsaydı, dilimin bir parçasında bedduaya yer olsaydı, ‘millete hizmet ediyoruz’ dedikleri halde o iş içinde kendi çıkarlarını düşünenler, meseleleri çıkar çarkına bağlayanlar, ihalelerde kendilerine pay ayıranlar ve kendilerine pay verenleri mabeyn-i hümayun insanı haline getirenler hakkında ‘Allah sizi çoluk çocuğunuzla, beklentilerinizle, ümitlerinizle yerin dibine batırsın, mahvetsin!’ derdim. Ama demedim; çünkü dilimde öyle bir şeye yer yok. İkbal’in dediği gibi, ‘Dua dua yalvardım; tel’ine, bedduaya ‘amin’ demedim!’” 

Fethullah Gülen, sohbetinde Allah’ın “Zülcelâli ve’l-ikrâm” ünvanının “herkese ve her şeye, o şeyin istidat ve kabiliyetleri ölçüsünde, seviye ve ihtiyaçları nisbetinde lütuf, ihsan ve ikramla taltifte bulunduğunu; aynı zamanda O’nun esmâ ve sıfatlarının aşkın ve ihata edilmez şekilde gâlibane, kâhirane, hâkimane zuhurlarının da mevcut olduğunu” hatırlattığını belirtti. 

TOPKAPI, MECİDİYE KASRI, DOLMABAHÇE, YILDIZ SARAYLARI...

Gülen “Topkapı” kavramının bir milletin mübarek ve sahabeye yakın bir milleti dünya hâkimiyetine götürdüğünü, Necip Fazıl Kısakürek’in “Mecidiye kasrı”nı anlatırken “şu piçin de o sarayın yanında ne işi var” dediğini hatırlattı. Gülen konuklarıyla sohbetini “Dolmabahçeler, Yıldız’lar, yıldızımızı söndüren, dünyayı bir yanıyla bize cennet gösteren, gösteren de cenneti Allah’ı unutturan yerler olmuştur. Topkapı, bizim ruh dünyamızın dışarıya aksedişidir. Orada Fatih’in ikinci İkinci Beyazıd’ın, koca Yavuz’un, cihan hükümdarı Kanuni’nin mefkûresi vardır. Münasebetsizce sanki kadınlara tutkundu böyle, sanki o Topkapı kadınlarla doluydu, gözünüze, dizinize dursun” diye bitirdi.

YORUMLAR
 • Elif Alpınar    23-09-2013 12:04

  Allah razı olsun ve sayın muhterem hocam. sıfatları ile açıklama yapan abilerden ve Muhterem Hoca Efendidenede ALLAH cc razı olsun. Ama keşke risaleler günümüzde anlaşıolır kelimelerle yazılsa ve anlatılsa. İşaallah

 • Allah razı olsun   21-09-2013 14:57

  burada hoca efendinin anlatımını anlamak lazım sıradan biri gibi düşünülmemeli ederdim ama etmedim demesi bu yüzden. birde konuştuğu dil bizim öz dilimiz genel itibari ile biz başkalaştırıldığımız için öz dilimiz bize yabancı geliyor. Allah cc hocaefendi yi ve samimi dostlarını muvaffak eylesin. amin

 • sayın muhterem hocam.   18-09-2013 10:10

  bence; bugüne kadar yaptığınız hizmetlerden bin kat daha fazla bir hizmet yaptığınızı düşünüyorum. anlayana sözlerinizde ülkemizin kurtuluş reçetesi mevcut. sözlerinize; siyasetçiler, yetkililer, sağcısı, solcusu, muhafazakarı, ateisti kısacası toplumun her kesimi kulak vermelidir. hatta diyanet her cuma namazında bunları bıkmadan topluma duyurmalıdır. sözleriniz; bilbordlar, kamu kurumu binaları duvarlarına asılmalı ve topluma rehber olmalıdır. millete hizmet ediyoruz deyip harun gibi gelip karun gibi olanlar bizlerin sayesinde bir yerlere gelmektedirler. en kötü bozulma toplumun değer yargılarının bozulmasıdır. kanaatim; toplumumuzun büyük bir çoğunluğu artık ne yazık ki " bal tutan parmağını yalar" "çaldı ama hizmet etti" "bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" gibi ne insanlıkta ne de dinimizde yeri olmayan değer yargılarıyla hareket etmektedir. uzaklarda olmanıza rağmen sesimi duyacağınıza inanıyorum. eğer kayda değer bulursanız bu konularda da bizleri uyarmanızı ve topluma doğru yolu göstererek rehber olmanızı bekliyorum. saygılarımla.

 • Elif Alpınar   17-09-2013 23:43

  Hoca efendinin hizmetlerinin aşığıyım. Açıklamalarınada destekliyıorun ama. millete hizmet ediyoruz’ dedikleri halde o iş içinde kendi çıkarlarını düşünenler, meseleleri çıkar çarkına bağlayanlar, ihalelerde kendilerine pay ayıranlar ve kendilerine pay verenleri mabeyn-i hümayun insanı haline getirenler hakkında ‘Allah sizi çoluk çocuğunuzla, beklentilerinizle, ümitlerinizle yerin dibine batırsın, mahvetsin!’ derdim. Bu ifadeler kesinlikle hocaefendi söylememiştir HELE HELE hoca efendi çoluk çocuğunuzla, cümlelsini söylememiştir. Bu iiçerikte bir çarpıtm avarmıdır yoksa yazılanlar gerçekmidir.lütfen editör dahil Kızıpcahamamda hizmet erlerinden biri Allah cc.rızası için bir açıklama ile konuyu aydınlatırmısınız?

 • yaren   17-09-2013 22:01

  Hocaefendinin millete hizmet etme kisvesi altında başkalarının hakkını yiyenler için olumsuz tüm düşüncelerine katılıyorum elbette.. ancak, sana......şunu şunu derdim, ama diyemem,yada demem diyince bu beddua olmuyor mu? Bir de bu kadar zor anlaşılan bir dil ile konuşmak niye..anlam mı artıyor bu kadar arapça, farsça sözcük kullanınca..

 • halil   17-09-2013 09:45

  açık açık beddua etmiş hoca efendi niye etmemiş manası çıkıyor bundan.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın