Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Devletin zirvesindeki Kızılcahamam'lı
 • Facebook da Paylaş
Devletin zirvesindeki Kızılcahamam'lı
 • 09-02-2013
 • 5 yorum
 • 5602 okunma
Adli yıl açılış töreni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek başta devlet zirvesinin katıldığı törenle başladı.

Adli yıl açılış töreni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek başta devlet zirvesinin katıldığı törenle başladı.

Aslında yargının açılışı ile ilgili bir haber yapmayı düşünmüyorduk ama bugün yapılan açılış töreninde Yargının en üst makamında bir Kızılcahamam'lının bulunması ve Türkiye'yi yönetenler ile aynı fotoğraf karesinde hemşehrimiz Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ı görmek bizi mutlu etti.Bu fotoğraf karesini ve adli yıl açılış törenin yaptığı konuşmayı sizlerle paylaşmak istedik.

Ankara'nın en lüks otellerinden JW Mariott'ta yapılan törende Yargıtay Başkanı Ali Alkan, adli yıl açılış töreni konuşmasında düşünce özgürlüğü, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının önemini vurgularken, şiddet sorunun altını çizdi. Alkan, şiddetin kaygı verici boyutlara ulaştığını ve şiddet uygulayana hiçbir şekilde tolerans gösterilmemesi gerektiğini söyledi. Alkan, "Şiddet aileden spora trafikten hastanelere kadar neredeyse tüm toplumda önemli bir sorun haline gelmiş bulunmaktadır" dedi. 
 
BOŞANMA DAVASI TEMYİZİ ALTI AYA İNDİ

Alkan, 2010 yılında üye ve daire yapısı değişen Yargıtay'da kapasite artırımı sonucu 2012 yılında ilk defa bir takvim yılında gelen dosyadan fazlasının karara bağlandığını açıkladı. TBMM, Adalet Bakanlığı ve HSYK'ya teşekkür eden Alkan, "Bazı hukuksal uyuşmazlıkların beklemeye tahammülü olmadığını biliyoruz. Yargıtay'ımız olağanüstü çabası da bunun içindir. Duruşmasız bir boşanma davasının Yargıtay'da inceleme süresi 2010 yılında 1.5 yıl 2012 yılında dokuz ay iken bugün altı ayın altına gerilemiştir" dedi.
 
 YENİ ADLİ YIL BARIŞ YILI OLSUN

30 Ağustos zafer bayramını kutlayan Alkan, adli yılı açarken şu dilekte bulundu:
"2013-2014 adli yılını hak ve özgürlüklerin hayata geçirildiği her türlü şiddet ve nefret söyleminin terk edildiği insanların birbirlerini farklılıklarıyla kabul ettiği, hukuk devleti idealine ulaşma yönünde atılan demokratik adamlarla büyük mesafelerin alındığı barış içinde geçen bir yılı olması dileğiyle açıyorum"

ÇÖZÜM SÜRECİ

Yargıtay Başkanı adli yıl açılış konuşmasında terör ve çözüm sürecine ilişkin destek verirken  çok önemli uyarılarda da bulundu. Alkan'ın çözüm süreci mesajları şöyle:
"Ülkemizde yıllarca süren terör ekonomik, siyasal ve sosyal açıdan çok büyük zararlar vermiştir. Terörü sona erdirme yönünde atılan adımların ve gösterilen çabaların amacına ulaşmasını temenni ediyorum. Lakin terör örgütünün alışkanlıklarını bırakmasının ve terör örgütüne karşı hassasiyetleri oldukça gelişmiş olan toplumun sürece inanmasının hayli zor olacağı gözden uzak tutulmamalıdır. Bu süreçte toplum ve kamu kurumlarının yanında yargıya da düşen görevler bulunmaktadır. Ancak hukukçu mevcut normlara göre uygulama yapmak zorunda olduğundan kendisinden var olan normu uygulamaması beklenemez. Hukuk devletinde yapılan her işlemin ve eylemin hukuksal dayanağı oluşturulmalıdır"

FEYZİOĞLU’NDAN “DİDEM” MESAJI

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ilk kez konuştuğu adli yıl açılış töreninde intihar eden hakim adayı Didem Yaylalı mesajı verdi. Devlet zirvesinin önünde konuşan Feyzioğlu konuşmasına başlamadan önce görevi başında şehit edilen yargı mensupları başta, emniyet ve ordu mensuplarını rahmetle andığını yaralananları acil şifalar diledikten sonra şöyle dedi:
"Kendisini baskı altında gören mensuplara ise direnme gücü diliyorum. Geçtiğimiz günlerde gençliğinin baharında hakim adayı Didem Yaylalı ve aynı durumdaki meslektaşlarımızın bu trajik sona doğru niçin, nasıl yürüdüklerini ve bizlerin niçin onların yaralarına merhem olmadığımızı düşünmemizi ve hepimizin bundan dersler çıkarmamızı umut ediyorum."
Feyzioğlu,  "Hukukun sanatla yoğrulmadığı takdirde hem hukukçuların hem idarecilerin çağdaşlık ve ilerleme yolunda adım atmaları ve kaliteli hizmet vermeleri kanaatimce mümkün değil. O nedenle bizi bu konseri sunan Devlet çok sesli Korosu'na teşekkürlerimi arz ediyorum" dedi.

YORUMLAR
 • hasan   05-09-2013 09:02

  zaten son anda aklıma geldi ankaragücü başkanı olmasa bile hayırsever bir iş adamıdır herkes tarafından sevilip sayılan. Yani bardağın dolu tarafını görmek işinize gelmedi de boş tarafını mı görüyonuz illa. en büyük dere bizim dere.

 • çitak   04-09-2013 20:38

  ankaragücü başkanı malesef sizin dereden değil oda cubuk ovasından

 • serhat türkcan   04-09-2013 13:58

  hasan bey ozaman kızılcahamamın diğer köylerini çöpe atalım bir iş yaramıyor herhalde. yanlış kelimeler kulanmayın ankara gücünün eski baskanıda samı altınyuvadır kulubü ne hale getirdiğide ortadadır.

 • Hasan   03-09-2013 16:34

  belediye başkanları bizim dereden yargıtay başkanları bizim dereden iş adamları bizim dereden il genel meclis başkanları bizim dereden. yani bulak özbekler dereneci. Kızılcahamama 3-4 dönem belediye başkanlığı yapmış belediye başkanları özbekler köyündendir kimse aksini iddia edemez. Bugün bir sözü ile bütün hakim savcıları ayağına getirecek olan yargıtay başkanı derenecidendir. il genel meclis başkanı bulak köyünden. Yine ankaragücü kulüp başkanı çatak köyünden olsa gerek. Suyu serttir insanı merttir bizim derenin.

 • sinan   03-09-2013 08:42

  Sayın Cemil Çicek Türkiye genelinde yozgatlı vali ve emniyet müdürü fazlasıyla yükseltmiş bir adamdır.15 ye yakın yozgatlı vali yine 20 ye yakın da emniyet müdürü yükseltmiştir.Kızılcahamamlı ve Ankaralı siyasetçiler ne yapmış bilmek isteriz.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın