Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Deniz Baykal İstifa etti
 • Facebook da Paylaş
Deniz Baykal İstifa etti
 • 10-05-2010
 • 55 yorum
 • 5434 okunma
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok'a ait olduğu ileri sürülen kasetin internette yayınlanmasının siyasette yarattığı deprem sürüyor. Dört gündür sessizliğini koruyan Baykal, bugün canlı yayında 'kasetteki görüntüler' için komplo dedi, hükümeti suçladı ve istifa etti.

Siyasetle yatan, siyasetle kalkan ve var oluş sebebi siyaset haline gelen biri için gerçekten dramatik bir son... Baykal’ın istifasıyla sonuçlanan olaylar zinciri tarihçiler tarafından Türk siyasal hayatının en önemli hadiselerinden biri olarak kaydedilecek.

İstifa olayının sıcaklığıyla Baykal Hadisesi tam olarak tartışılmazken aslında kaset iddialarından çok daha vahim bir durum var ortada. Deniz Baykal fenomenini daha iyi anlayabilmek için bazı istatistiklere bakmakta fayda var.

Deniz Baykal, 72 yaşında, ömrünün 37 yılını siyasete vermiş. 1973 seçimlerinde 35 yaşında önce milletvekili sonra da bakan olmuş. TBMM’nin en tecrübeli ismi.

18 yıldır CHP genel başkanı. İnönü’den sonra en fazla CHP genel başkanlığı yapan isim.

Bülent Ecevit’in 8 yıl CHP genel başkanlığı yaptığı düşünüldüğünde Baykal’ın 18 yılının anlamı çok daha iyi görülecektir.

Deniz Baykal, CHP genel başkanı olduğundan bu yana toplam 8 seçime girdi ve bu seçimlerin hiçbirini kazanamadı.

ERDAL İNÖNܒYÜ YENEMEYİNCE CHP’YE GENEL BAŞKAN OLDU

Deniz Baykal 1987 seçimlerinde parlamentoya girip, SHP lideri Erdal İnönü’ye dünyayı dar ederken partiyi üst üste kongrelere götürdü. SHP bu dönemde yoğun bir iç iktidar mücadelesi yaşadı ve enerjisinin büyük kısmını kendi içinde tüketti.

Deniz Baykal, bu kongrelerin hiçbirinde başarılı olamadı ve en sonunda CHP’yi yeniden açtırarak bu partinin genel başkanlık koltuğuna oturdu.

27 Mart 1994 yerel seçimlerinde büyük hezimete uğrayan Deniz Baykal bu defa çareyi SHP’le birleşmekte aradı ve SHP, CHP’ye iltihak etti.

BİR BÖLEN VE 27 MART 1994 YEREL SEÇİMLERİ

CHP 27 Mart 1994 seçimlerinde sosyal demokrat oyları bölerken Baykal’ın büyük iddialarına rağmen ilk seçiminde % 4.6 oranında bir oy almıştır.

Ankara’da Melih Gökçek 6.471 oyla SHP adayı Korel Göymen karşısında Büyükşehir belediyesini kazanırken, CHP adayı Ali Dinçer 30 bin oy alarak bir anlamda Gökçek’in başkanlık yolunu açmıştır.

1994 yerel seçimleri pek farkında olunmasa da yeni bir tarihin ve yeni bir Türkiye’nin ilk işareti olmuştur.

“DÜNYADA YENİ SOL, TÜRKİYE’DE YENİ CHP” VE 24 ARALIK 1995 SEÇİMLERİ

24 Aralık 1995 seçimleri CHP ve Baykal için tam bir kâbus olmuştur. SHP-CHP birleşmesi Baykal’ın CHP’sindeki eriyişi durduramamıştır.

Baykal bu seçimlerde ilk defa “Ben Deniz Baykal: Benim de bir ailem var” diyerek, eşi, çocukları ve torunlarıyla bir seçim afişinde yer almıştır.

Baykal seçim öncesinde İsmail Cemi’de yanına alarak “değişim ve yenilik” vaadinde bulunmasına rağmen seçimlerden sonra bu sözlerini unutmuştur.

1995 seçimlerinde CHP’nin temel sloganı “Yeni CHP: Yeni Türkiye” olmasına rağmen Baykal kısa sürede statükoya sarılmış ve eski arkadaşlarının tümünü yeniden partiye davet etmiştir.

Baykal seçim öncesi merkez sağ siyaseti yerden yere vururken 28 Şubat sürecinde bu siyasete kerhen de olsa destek vermiştir.  

CHP 24 Aralık 1995 genel seçimlerinde % 10.7 ile zorlada olsa barajın üzerinde tutunmuştur.

ATATÜRK’ÜN PARTİSİ BARAJIN ALTINDA: 18 NİSAN 1999 YEREL VE GENEL SEÇİMLERİ

28 Şubat süreci sonrasında kurulan ANAP-DSP-DTP hükümetinin, CHP’nin verdiği gensoru önergesiyle düşürülmesi sonucu DSP azınlık hükümeti ülkeyi seçime götürmüştür. Öcalan’ın yakalanmasının olağanüstü koşullarında yapılan 18 Nisan 1999 seçimlerinde CHP ilk defa barajın altında kalmış ve TBMM’de temsil edilmemiştir.

CHP bu seçimlere “oy verme, karar ver” sloganı ile girerken propaganda sürecinde kullanılan temel mesaj CHP’nin “Atatürk’ün partisi” olması cümlesidir. CHP, bu seçimlerde kampanya süresi boyunca tek bir Baykal fotoğrafı kullanmamıştır.

Baykal seçimlerden iki gün önce gazetelere tam sayfa ilanlar vererek Atatürk resmi ile oy istemiştir. Bu tavır diğer partilerde kızgınlığa yol açarken Ecevit bu duruma “Atatürkçülük bir partinin tekelinde olmayacak kadar büyüktür” demek suretiyle tepki koymuştur. . 

Seçmen Baykal’ın sözünü ilk defa tutmuş ve CHP’yi % 8.7 oranıyla TBMM dışında tutmaya karar vermiştir.

ŞEYH EDEBALİ AÇILIMI VE 3 KASIM 2002 SEÇİMLERİ

3 Kasım 2002 seçimleri Türkiye siyasetini derinden etkilemiştir. Seçmen, siyaseti yeniden yapılandırırken, Türkiye uzun bir aradan sonra yeniden iki partili bir parlamentoya dönmüştür.

Seçimler öncesinde Baykal bu defa “Anadolu solu” kavramını keşfetmiş ve partisini sağa açmaya karar vermiştir.

Anadolu solu açılımı kapsamında ilahiyatçı Yaşar Nuri Öztürk’ü partisine davet eden Baykal, propaganda sürecinde Şeyh Edebali’den alıntılar yaparak bir anlamda muhafazakâr seçmene göz kırpmıştır.

Seçimlerden sonra, seçim öncesi vaatlerini bir kez daha unutan Baykal, Anadolu solu ve Edebali sözcüklerini bir kez olsun ağzına almamıştır. Yaşar Nuri Öztürk Hocada bir müddet sonra CHP’den istifa etmiştir.

CHP bu seçimlerde % 19.4 oranında bir oy almış ve ‘tek başına iktidar’ vaadinden, ‘tek başına muhalefete’ düşmüştür. 

LAİKLİK TEHLİKE ALTINDA VE 28 MART 2004 YEREL SEÇİMLERİ

DSP’nin sandıkta çökmesi ve CHP’nin solun tek partisi olmasına rağmen CHP 2004 yerel seçimlerinde de umduğu sonucu alamamış ve yeni bir hayal kırıklığına uğramıştır.

Baykal yerel seçimler öncesinde belediyelerin sorunlarını konuşmaktan daha çok genel ülke meselelerini konuşmuş ve laikliğin tehlike altında olduğunu ileri sürmüştür.

CHP bu seçimlerde elindeki bazı belediyeleri de kaybetmiş ve sol seçmeni kendisinden iyice soğutmuştur. CHP bu seçimlerde % 18.2 oranında bir oy alırken, 16 Büyükşehir belediyesinden 2’sini, 65 il belediyesinden 6’sını, 847 ilçe belediyesinden 125’ni kazanabilmiştir. Rakamlara bakınca başkaca yoruma gerek yok sanırım.

CUMHURİYET TEHLİKE ALTINDA VE 22 TEMMUZ 2007 GENEL SEÇİMLERİ

3 Kasım 2002 seçimleri öncesi Şeyh Edebali açılımı yapan Baykal, 22 Temmuz seçimleri öncesi eşi başörtülü birini Çankaya’ya çıkarmama mücadelesine girmiştir.

Adalet ve Kalkınma Partisinin Cumhuriyetin kazanımlarını gerilettiğini savunan Baykal, Cumhuriyet için genel bir seferberlik ilan etmiştir.

Baykal seçimler öncesi yapılan çok sayıda Cumhuriyet mitingine, büyük medya desteğine ve DSP ittifakına rağmen ancak % 20.9 oranında bir oy alabilmiştir. 

DÖNÜLMEZ AKŞAMIN UFKU VE 29 MART 2009 YEREL SEÇİMLERİ

1999 seçimleri öncesinde ‘Atatürk’ün partisi’ olmaktan, 2002’de ‘Anadolu solundan’, 2004’te ‘laikliğin tehdit altında olduğundan’, 2007’de ‘Cumhuriyetin geriletilmesinden’ bahseden Deniz Baykal 29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesinde maziyi yok sayarak ‘çarşaf açılımı’ yapmıştır. Çarşaflı bayanları partisine davet eden Baykal, bu kadınlara CHP rozeti takmıştır.  

Sosyal demokratlar 2009 seçimlerinde yeni bir hayal kırıklığına uğrarken seçim sonrasında Baykal hiçbir şey olmamış gibi genel başkanlığına devam etmiştir.

18 yıllık bilânço özetle böyle... Fazla söze gerek var mı?. 

Etiketler : Deniz - Baykal - İstifa - etti -
eta saat
eşya depolama
YORUMLAR
 • faruk   27-05-2010 12:46

  kiminin yolsuzluk kasedi, kiminin rüşvet kasedi, kiminin çoluğu-çoçuğu... sistemle ters gidince pat diye ortaya koyuyorlar. Herkesin ipi gizli mihrakların elinde, yanlış yapanı harcıyorlar.Baykal'ı da harcadılar gelen adam Baykal'ı mum ile aratır.

 • Atatürkün CHP.lisi   16-05-2010 15:31

  Dürüstlüğü kelime anlamında kimseye kaptırmayan bu CHP’lileri anlamak mümkün değil. 3 yaşındaki çocuğunu sigortalı yaptıran, evli kadınla zina durumu dünya âleme teşhir edilmiş adamdan medet umuyor. Atatürk zamanından kalan CHP’liler bu haller size yakışmıyor. Gelin TDH buluşalım.

 • MUSTAFA KELEŞ    16-05-2010 11:46

  EDİTÖR: Hakaret, küfür, aşağılama vb. ifadeler içeren, BÜYÜK HARFLE yazılan ,isimsiz ve bir habere birden fazla değişik isimlerle yapılan yorumlar yayınlanmamaktadır. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz...

 • Sami Kantar   16-05-2010 10:24

  En fazla içki tüketiminin %85 yakın sağcı ve muhafazakar olan ilçemizde olduğunu söylemisşin.Kardeş içki tüketiminin %90 ' a yakını siznkiler %7 si şimdilki sol hayranı Türkücüler %3 üde belki ak partili ve öbürleridir.İnanmazsan gel sizin adamların bol olduğu ganyan bayi olan yerlere bir bakalım.çıkalım soğuksuya bir bakalım. bu bu tespitinize cevap. Baykalın çalmadı ,çırpmadı demissin dürüstlüğünden den vuemuşsun.bu mantık hareket edilseydi Adem ÖZBEKLER ölene kadar başkan olması gerekirdi.kızılcahamamda çok da iyi hizmetine rağmen.1946 yani çok partili hayata geçene kadar türkiyemizde 27 sene CHP iktidar oldu.1946 da açık oy gizli tasnifle birdaha iktidar oldu.1950 ye kadar daha sonra hep sağ iktidar oldu.ancak koalisyonla bundan sonra sol ülkemizde iktidar ortağı olabildi.durumu bir farzedeelimki böyle sorular soruldu kabilinden meseleyii özetleyeli.m aşağıdaki hizmetler den hangisi chp iktidarlarında olmuştur. a)Boğaz Köprüsü b)Fatih Sultan Mehmet Köprüsü c)Bolu Tüneli d)GAP projesi e)HİÇBİRİ böyle hizmetlerle ilgili her soruya hiçbiri cevabını verebn iyi puan alır. Kaset meselesine gelince imdiye kadar 50 defa şeçime girip 51defa kaybeden yenilgi rekortmeni Baykal ekreterini Milletvekili yaptığından dolayı CHP nin oyları yükselecekse sizde buradan iktidar çıkar diyorsanız Millet size öyle bir tokat atarki sesi ta çinden maçinden duyulur.saygılar

 • başkentli   15-05-2010 15:25

  Vatandaş rumuzlu arkadaşa katılıyorum.Doğru yazmış.Ankaranın taşra ilçeleri içinde en çok alkol K.Hamamda tüketiliyor.Demekki bunda bir çelişki var.Gece başka gündüz başka ilçemiz.Bu neyse herkesin kendi sorunu.Gelelim Baykal konusuna yaptığı son derece doğru ama niye istifa etti mesele bu.İnkar etmediğine göre böyle bir kaset var.Ha kaset var diye 50 yıllık siyasi hayatında çalmamış çırpmamış tertemiz bir politkacı yı bir kalemde silemeyiz.Ancak tekrar dönmesi halinde partinin de silineceğini bilmesi gerekir bence.Artık partinin önünü açması lazım.Örneğin kendisinin desteklemesi gereken 2.Ecevit Kemal Kılıçdaroğlu en az partiye 10 puan ekstra güç katacağını düşünüyorum.Haydi Sayın Baykal bu iyiliği Türkiyeye yap.Çünkü sen bir yurtseversin.Ülkemizin CHP ye Haydi Sosyal Demokratlar biz bunu başarabiliriz.Kurultaya Kılıçtaroğlu ile tek yürek gidelim.Son bir not bu kaset olayı kesinlikle bir Akp oyunu değil benim acizane görüşüm.hekese esenlikler ve mutluluklar dilerim

 • vatandaş   15-05-2010 12:49

  Yorumlara baktımda tamamiyle iki tarafın duygusal savunmalarına dönüşmüş durumda. kızılcahamamda neden yüzde 80 yada 90 muhafazakar oy varda bu ilçede alkol tüketimide bu oranda kim içiyor kim yapıyor geriye kalan yüzde 10 mu bunu yapıyor . Demokrat gibi yaşayan muhafazakar gibi oy kullanan saygın millet lütfen UYANIN artık...

 • Aydın   14-05-2010 11:03

  Ne kadar kral denirse artık bu kişiye. Daha bu gördükleriniz buz dağının sadece görünen kısmı.

 • Süleyman DÜZGÜN   14-05-2010 10:50

  Başbakan Erdoğan, "Bu iş üzerinden mağdurları oynayanlar var. Eşlerine ihanet edenleri biz kalkıpta toplum içinde mağdur olarak gösteremeyiz." diye konuştu... Benim en çok üzüldüğüm konu şudur: Türkiye’nin özellikle toplumsal ahlak değerleri açısından bir erozyona uğratılma gayreti var. En büyük tehlike aslında buradadır. Bu işleri meşru görme gayretinde olanlar var. En tehlikeli yan buradadır. Bu milleti ayakta tutan en önemli güç, toplumsal ahlakımızdır. Bunun üzerinde spekülasyona girenler var ve bunun üzerinden mağdurlara oynayanlar var. Kusura bakmasınlar böyle bir anlayışı kabul etmemiz mümkün değil. Bu tür rolü oynayanları, eşlerine ihanet edenleri biz hiçbir zaman bu toplum içerisinde kalkıp da mağdur olarak göremeyiz, mağdur olarak da kimseye gösteremeyiz. Böyle bir gayretin içerisinde olamayız.

 • Çağrı   14-05-2010 10:23

  CHP liler yine her şeyi söylemişler ama yine karşı yorumlardaki karşı görüşlere katlanamamışlar. Bu nasıl bir demokrasi ve sol görüş anlayış bilemedim.

 • Veysel BAYRAM   14-05-2010 00:14

  Çok sevdiğim saygıdeğer Mehmet Demir kardeşim yorumuma stemde bulunmuş özelilikle biz birimizle yüz yüze görüşecek kadar siyaseti kamu adına/yararına yapan/yapmanın gayretinde olan kraterlerdeyiz. Yaşamımın her alanında muhataplarım ile İslami insani ve siyasi ilişkilerim ile genel ve yerel siyasi görüşlerimi birbirinden ayrı tutmanın gayretinde oldum ve olmaya çalışıyorum. Her siyasi görüşün, siyasetten ikbal beklemeyen alt kademelerini oluşturan teşkilatlarının ve seçmenlerinin saf birer parti sempatizanı olduğuna yürükten inanırım. Bu gerekçe ile sizin ve benim çok iyi bildiğim bazı sosyal demokrat ağabeylerim/kardeşlerim için “Eğer sosyal demokratlık…../…./…/ ağabeylerin/kardeşlerin yaşadığı gibi ise, ben onlardan daha önce sosyal demokrat olmaya hazırım” diye açık, acık ifade ederim sizde bu kardeşlerimden birisiniz. Kişisel olarak üzdüğüm saygıdeğer kardeşimden/kardeşlerimden özür dilerken, kimseye hakaret etmediğimi, zina ile ilgili görüşlerimin sadece zina ile ilgili olduğunu vurgulamak için tırnak içinde belirttiğimi. Üst kademe siyasetteki düşüncelerim ile ilgili somut belgelerin ve örneklerin gözler önünde olduğu, Yorumumun bir özeleştiri olarak incelenip neden 60 yıldır iktidar olunamadığının değerlendirilmesi, dileği ile saygılar sunarım.

 • chp ilçe başkanı iyi dinle...   13-05-2010 04:02

  Baykal'a karşı 'sıklet merkezi' Gizli kamera görüntüleriyle Deniz Baykal'ı siyasetten kesmeye çalışanlar kim? AKP destekçileri mi? İmkânsız! Onlar Baykal'ı çok seviyor. Çünkü Baykal hükümet olmak istemiyor; bürokrasinin veto iktidarını kullanmak ona yetiyor. Bence derin bir operasyon bu. Hani 2007 seçimleri yaklaşırken "sıklet merkezi oluşturma" planı yapanlar vardı. "Öncelikli hedef CHP'nin seçim başarısıdır; Baykal sonraki hedeftir" diyorlardı. Ben 22 Temmuz hüsranından sonra Baykal'ı değiştireceklerini düşünüyordum. Yazmıştım da. Ama türban çekişmesi, Kapatma Davası, Ergenekon Soruşturması ve Davası, Yerel Seçimler, Açılım tartışmaları filan derken Baykal kaldı. Peki, sonra ne oldu? Birileri Baykal'a, "Tecrübelisin, yaşına göre dinçsin ama bu iş yürümüyor. Hocam en iyisi sen artık evine dön" dedi de... Baykal ret mi etti? Direnmeye mi kalkıştı? "Siz kim oluyorsunuz; ben CHP başkanlığına seçimle geldim, seçimle giderim" mi dedi? Yoksa son şansı Anayasa oylamaları mıydı? O yüzden mi hayatının sonbaharında, bu kadar ağır, bu kadar aşağılayıcı, bu kadar acıtıcı bir hamleye maruz kaldı; "evine dahi dönemez" hale getirildi? Aman Allah'ım; ne korkunç bir ülke burası! Baykal'a bunu yapanların; Tayyip Erdoğan'a karşı kim bilir ne planları vardır

 • Iskalama lüksün yok bunu okuyacaksın ey CHP ilçe başkanı   13-05-2010 03:54

  Baykal ve milletvekili olan eski sekreteri yatak odasında gözüküyor..Baykal evli iken sekreteri de 20 yıldır evli iken utanmadılar mı bir gün yakalanacaklarından..Keser döner sap döner gün gelir devran döner 28 ŞUBAT sürecinde AYDIN DOĞAN la beraber sahte MÜSLÜM GÜNDÜZ ve FADİME ŞAHİN yakalanarak hükümeti düşürdüler şimdi kendi ayıpşarını ÖRTBAS ediyorlar..ALLAH DAHA BETER İNSAALLAH MUSLUMANLAR I KARALAYANLARI....

 • Mehmet DEMİR   12-05-2010 20:21

  Veysel abi..; haberle ilgili olarak yaptığın yorum, benim tanıdığım uysal, sakin, saygılı ve nazik Veysel Bayram'a hiç yakışmamış...Mütedeyyin diye tanımlanan insanların olaylara bakış açısı ve değerlermeleri böyle bir hitabetle mi yapılmalı? Hani o sürekli uzlaşmadan dem vuran anlayış böyle bir anlayış mı? Veysel abi; ne teröristliğimiz kalmış, ne namussuzluğumuz, ne darbeciliğimiz, ne işbirlikçiliğimiz, yüklemediğin birşey kalmamış bize..! Beni böyle mi tanıdın abi ...! Samimiyetle söylüyorum ki merak ettim. Eğer yorumunda sıraladığın niteliklerde biriysem bu ülkede yaşamaya hakkım yok...! Vatan hainliğinden de ileri derece bir niteleme karşısında başka ne söylenebilir ki? Bu kadarını da yazmadan edemedim. Sivri dillilik ettiysem özür dilerim. Saygılar.

 • kilevra   12-05-2010 17:57

  burda deniss baykalı savuınan akıllı kardeşlerimin eminim hiç biri görüntüleri izlememiştir, yani görmeden sallıyolar.. bi izleseler rezilliği nutku tutulur her kezin ne yani şimdi deniss baykalla nesrin baytokun yedikleri halt ayıp değil de bunun ortaya çıkarılmasımı çirkinnn.. bide utanmadan burda demeçler verilio yazıkk vallaaaa...

 • ümit   12-05-2010 02:44

  akepe zihniyetinde yorum yapanlar siz oturunda memleketin ne hale geldiğine ağalıy bırakın eleştirmeyi.dürüst siyasetçiler yeri geldiğinde çekilmeyidebilir ama sizin siyasi görüşünüz çalanı sevmektir onu neden seversiniz anlamamda.Gelelim kimlerin istifa edeceğine bence ülkeyi yönetenlerin çoktan istifa etmesi gerekirdi ama doğruya onlar sadece satmayı biliyor belki ilerde daha nelerini satarlar onuda bilmem.

 • idris.   12-05-2010 00:41

  chp li hemşerileirmiz biraz duygusallar sanırım.özel yaşantısında yanlışa düşenler bazı bedeller öder.baykal sıradan biri değildir.son derece onur kırıcı bir şekilde tongaya düşmüştür.kaseti yalanlamadığına göre talihsiz bir hata yaptığı ortada.hepimiz insanız.hatalarda bizim için. zaten iddia edildiği gibi komplo falan olsa şimdiye ortaya çıkar baykalda uzun bir sessizlikten sonra çareyi gitmekte bulmazdı. sonuç olarak istifa edip siyasi olarak gereğini yapmıştır. şimdi sormak lazım: hem hükümetin komplo tezgahladığını düşünüp hemde sorumluların bulunmasını yine aynı hükümetten istemek ne oluyor. binlerce sayfalık ergenekon iddianamesinin her satırına basın toplantılarında belgelerle karçı çıkma becerisine ne oldu. bu zamana kadar parti tüzüğü ile defalarca oynayıp başkan seçilebilmeyi beceren baykal bu kadar ucuz bir olay karşısında pes etmesi manidar değilmidir. bilmiyorum. ama baykalın başına gelenler tasvip edilir değil. istifa etmek onurlu doğru. ama onu bunu suçlayıp giderken bu onuru korumak dahada onurlu olurdu. unutulmamalı. büyük insanların hataları güneş tutulması gibidir. her yönden ve herkes tarafından görülür.

 • Veysel BAYRAM   12-05-2010 00:06

  Milli şef döneminde tek parti olması nedeni ile iktidar olan ve Atatürk’ün ölümünden sonra güçlenen ama, ilk icraat olarak Atatürk’ün resimlerini ortadan kaldırmakla başlayıp, ilk meclisin dualar eşliğinde oybirliği ile kabul edilen Demokrasi rejimini ve buna bağlı TC Anayasasını CHP ideolojisi gibi yorumlayan, (“hâşâ”) “Kur-an okumaya/okutmayı yasaklayan, Okunan kur-an-ı suç delili sayan, bu suç delillerini yırtan/yakan,”. “Ezanı Türkçe okutan,”. “Din (Müslümanlık) derslerini özellikle Askeri ve yüksek okullardan kaldıran”. (canlı şahidi Anam hayatta ve yanımda) Bu halktan kopuk politikası nedeni ile halkın teveccühünü kazanamayan. Merhum Menderes döneminden sonra tek başına iktidar olamayan. Ama yetiştirdiği CHP ideolojisini benimsemiş mutlu azınlığı devletin anayasal kurumlarına yerleştirerek kadrolaşan ve bu kadrolarının çalışma/karar ve eylemleri ile sürekli ülkeyi bürokrasi iktidarı ile kontrol altında tutan CHP, 1938 sonrası askeri okullarda eğitim alan general – subay astsubayların komuta kademelerinde yerlerini alması ile, herhangi bir sebeple İslam inancı üzere yaşayan mütedeyyin bürokratları ve özellikle General, Subay-Astsubayları görevden uzaklaştırarak meydanın boş kalması ile, cuntacı generaller-subaylar-astsubaylar vb. aracılığı ile gerçekleştirilen darbeler - darbe anayasaları ile haltan ve dolayısı ile demokrasiden kopuk sivil asker bürokrasi iktidarı ile bugünlere gelen CHP, AYM – HSYK - YÜKSEKYARGI (Barolar Dâhil) – YÖK (Rektörler, rektör yardımcıları vb. Dâhil) Yasama ve Yürütme organlarının görevini üstlenir kararları açıklamaları eylemleri ile, haltan ve dolayısı ile demokrasiden kopuk sivil asker bürokrasi iktidarı ile bugünlere gelen CHP, STK’larının (Özellikle sendikaların) Ergenekon vb çetelerin – Eldiven, Sarıkız, Kafes, Balyoz, Millete ve Muhterem Gülen cemaatine (İslam’a) komplo planları gibi sokak ve bürokrat eylemleri ile, haltan ve dolayısı ile demokrasiden kopuk sivil asker bürokrasi iktidarı ile bugünlere gelen CHP, 367 toplantı yeter sayısı gibi bir iç tüzük çalışmasını – TBMM’de 411 milletvekilinin oyçokluğu ile aldığı yasama kararını (ve geçmişte yüzlercesini) ve TBMM’de kabul edilen yeni Anayasa Değişikliği paketini, AYM taşıyan/taşıma hesabı yapan, istediği kararları alan/ aldıracağına emin olan, (AYM Yasamanın görevini yapacak ise 550 –milletvekiline/yasamaya ne gerek var), Halkın oyu ile CHP’linin oyunu farklı gören, Demokrasinin sayısal çoğunluğunu (bürokrat kadrolarının gücü ve desteği ile) inkâr eden (çoğunluk itibar edilir bir sistem değil ise trilyonlarca lira masrafla seçime ne gerek var her parti 100–150 milletvekili ile temsil edilsin), Referandum için halktan (referandum konusunda da AYM karar verecekse o zaman milli iradeye, secime, demokrasiye ne lüzum var) korkan CHP. Sağ (zayıf ve koalisyon) iktidarları etkisiz bırakma amacıyla, demokrasi dışı tüm çalışmaları yaparak ülkeyi ülke siyasetini ve ülke ekonomisini içte ve dışta itibarsız bırakan, cuntacı ve terörist gruplara cesaret veren CHP. Güçlü AK Parti iktidarının demokrasiye sahip çıkmanın ilk adımının, CHP’nin “Cumhuriyeti ve Demokrasiyi koruma ve kollama adı altında, (Yasama ve yürütme saf dışı edilmek amaçlı) DEVLET İÇİNDE DEVLET YAPTIĞI KURUMLARIN – Devletin Kurumu Haline getirilmesinden geçtiğinin bilinç ve inancı” ile başlattığı, yeni anayasa değişim paketini engelleme adına TBMM genel kurul çalınmalarını sabote etmek için elinden gelen demokrasi dışı tüm eylemleri yapan, buna rağmen Anayasa paketinin TBMM’den geçmesi ile bocalayan ve ülkeyi ülke siyasetini ve ülke ekonomisini içte ve dışta itibarsız bırakan, cuntacı ve terörist gruplara cesaret veren CHP. Ve bunların alternatifi olan, Sivil ve samimi bir Demokrasiye ve insan hak ve özgürlüklerine, Ekonomik kalkınmaya değer veren, Ülke yönetiminin yasama ve yürütme organları aracılığı ile yürütülmesi için, mevcut CHP yanlısı AYM-HSYK, vb. İle Cuntacı askerlerin ve darbecilerin asli görevlerine dönmeleri için, mafya ve çetelerin terörist ve terörün önlenmesi için çaba harcayan risk üstlenen halk ile beraber siyaseti benimseyen bir AK Parti camiası Saygıdeğer İnsan Recep Tayyib ERDOĞAN ve Deniz Baykal farkına gelince, biri yıllardır bürokrasi iktidarının arkasında saltanat süren bir lider. Biri Vatan-Millet-Demokrasi-Ekonomik güçlülük için kelleyi koltuğa almış gece/gündüz - yemeden/içmeden – istirahat etmeden/yatmadan ülkesi için yurt içinde/dışında koşturan bir lider ve kadrosu. Sayın RTE hitlere benzeten, kaset ortaya çıkınca hükümete ve Sayın RTE karşı bu kaset bunların komplosudur iftirasını ortaya atan Sayın Baykal ve CHP gurubu. ya attığınız taşa dikkat edin ya da karşılığına razı olun Beyler Özel yaşam aile ortamıdır, Bunun dışındaki ilişkiler “ Allah(C.C) Katında Haramdır, zinadır!” “ Medeni Kanunda Gayri Meşrudur, Şuç’dur ve Görüldüğünde duyulduğunda lanetlenecek bir pisliktir”. Yinede Allah (c.c) böylesine bir görevden ayrılmayı kimseye vermesin. Hak etsede/etmese de bu kişi TC. Devletinin ana muhalefet lideri idi ve dolayısı ile iç/dış siyasette itibar kayıp eden yine TC. Beyler Mızrak çuvala sığmıyor. İnşaallah yeni Anayasa Paketi % 60-70’in üzerinde bir oy çokluğu ile kabul edilirde, TC YASAMA VE YÜRÜTME ORGANLARI İLE DEMOKRASİ REJİMİMİZ, CHP + AYM + HSYK + YÜKSEKYARGI (Barolar) CUNTACI ASKERLER + YANDAŞ STK çete ve mafya sultasından kurtularak gerçek bir demokrasiye kavuşma yolunda bir adım atmış olur dilek ve niyazı ile saygılar sunarım.

 • Aydın   11-05-2010 19:06

  Bu gibi siyasetçilerin şerrinden Allah İlçemizi de korusun.Yılllardır vatandaşın iliğini kemiğini sömürdüler. Millet bıktı artık bunlardan. Başbakanın dediği gibi bu üç parti RUH İKİZİ:)))))

 • utkuhan   11-05-2010 15:39

  iyi oldu

 • Aydın   11-05-2010 14:52

  Darısı diğerlerinin başına. Bunların hepsi denendi daha önceden görüldü. Allahtan sonra AKP geldi de millet hiç olmazsa yeni bir parti yeni bir tarz gördü. Bahçeli olsun Baykal olsun istedikleri kadar uğraşsalar halk bunların geçmişini iyi biliyor. Onun için AKP nin karşısında zaten duramazlardı. Bak bizim ilçe bile başka partiye gitti diye. Ankaranın aylık dergilerinde bütün ilçeler ile haberler yayınlanırken kızılcahamamla ilgili birtek haber bile yayınlanmıyor. İlçe bence hata yaptı seçimde. Ne iktidardan ne de büyükşehirden fayda yok görüldüğü gibi ilçeye. Kendi kendi yetecek ücra bir ilçe olarak kalacak artık kızılcahamam. Başbakan bile Asyadan çekip gidiyor eskiden kızılcahamama uğrardı.

 • Çıtak   11-05-2010 13:17

  Demokrasiden çağdaşlıktan bahseden bir partinin lideri, Miletvekilliğinide bırakmalı, hem kendisi hemde videodaki Baytok hanım. İnsan mecliste yan yana gelince hiçmi utanmaz ? Ben onları bir arada gördükce video aklıma gelecek, ben utanacağım. Bırakıyorsan tam bırak ozaman namuslu diyelim. ama koltuğu bırakmak zordur, aralarında adam gibi adam olmadığından olsa gerek, geri gelsin diye açlık grevinede başlıyacaklarmış CHPliler. Bu film bitmez, hele kasentin ikinci bölümü varsa bak ozaman eğlenceye.

 • Sami Topçu   11-05-2010 13:05

  Nesrin Baytok 1990 da SHP ye gider.O zaman Genel Sekreter Baykal ona Kitap reyonu açar partide.daha sonra CHP kurulup Genel Başkan olunca Baykal la dahada yakınlaşmışlar.Özel kalem Müdürü olmuş.çok yaklaşmışlarki Nesrin Hanımın evinde parti çalışması mı yapmışlar.Kasette görülen alenen Baykal.Külahımıza anlatın siz. o kaset hazırlandığında Ak Parti piyasa da sanırım yok.O kasedi Ak Partişimdi niye kullansın 2011 şeçimine 10 gün kala kullanır.Baykal ve partisi Barajın altında kalır.Erdemlice bu işi yaptık desinler.ve Milletten özür dilesinler.Millet le alay etmeyin kem küm edip kıvırmayın. ayı p yaw.sen evli bir kadının evine gideceksin.sonrada onu 2007 de Milletvekili yapacaksın.Bu işe alkış tutanlar bırakın geniş mezhepli olmayı bunun su götürecek yanı yok .Baykalı getirin 15 gün sonra .o kasetler piyasaya sürülsün veya teknik kişilere incelettirilsin.nasıl montaj olacak arkadaşlar. kafanız basmıyormu.beykalın kellesini o işiyapan kişliyemi takmışlar.kasette.anlatın aanlatın heyecanlı oluyorrrr.Bu işi şeçimden önce yani CHP nin genel kongresinden önce sürülmesinden Baykalın iktidar alternatifi olamayacağını 50 kere şeçime girse 51 jere yenileceğini bilen Parti içi güçler onu tasfiye sürecine girmişlerdir.10 yılönce ak parti yokken Nesrin hanımın evine gelen Baykalı ne bilsin akpartilkiler.kasette görülen batkal.nesrin hanım ve eşişu kasettt bir yayınlansın tekrar ahlaka aykırı bazı yerleri kesilerek millet bir görsün oradaki kim. montajmı gerçekmi.veya nesrin hanım bir konuşsuun bakalımbaykalda doğruyu söylesin.40 yere montaj yapacak tekniği bilenler bir de bakalım Başbakana bu işi yapsınlar yapabiliyorlarsa.olmazki.laf kalabalığına gerek yok.komplo varsa başka güçlerden Sevgili CHP li kardeşler.içinizde arayın onu.

 • Süleyman DÜZGÜN   11-05-2010 11:01

  En mantıklı ,ve doğru tespitler Mehmet ali ve şerif tüten adlı yorumcular yapmış.diğerleri çok duygusal ve parti mantığı ile olaylara yaklaşmış. ben Özel hayartn gizliliğine ve kutsallığına iinanan korunması ve deşifre edilmemesi gerektiğine düşünen birisyim.özel hayattan maksadım karı-Kocanın hayatı ve mahremiiyetidir.Türkiyeyi yönetmeye talip kişiler her kim olursa olsun Baykal,Nesrin Baytok ve eşi durumuna düşüyorlarsa o alemi ibret için deşifre edilmeliir.baykal istifa konuşmasında ben bu işi yapmadım. yapn şerefsizdir.mahkemeye vereceğim hesap soracağım dese idi Millet ayakta alkışlardı.Laf kalabalığı ile bu işin üstüne örtemezsiniz.CHP söxzüleri Montaj derken kendileride çok zavallıo duruma düşüyor.montajı yapıın sizde bizde görelim olmazbu işler bırakın .Kıyamet alemetleri ufak alemetleri belirdi.Ülkeyi yönetmeye talip olanların bu işlerle istigali bunlkarın vatandaşlarla meşru görülmesi çok kötü Allah sonumuzu hayır eylesin

 • KIZILCAHAMAM İLÇE BAŞKANLIĞI   11-05-2010 10:44

  Yerinde ve isabetli öngörülerin sembolü, Dürüstlük, Haysiyet ve Onur un Timsali Deniz BAYKAL. Ülkenin çok kritik bir süreçten geçtiği şu günlerde bir komplo kurulması hiçte şaşartıcı olmamıştır. Çünkü Türkiyede bir süreç yaşanıyor. Tüm demokratik kurum ve kuruluşların hızla ele geçirildiği deyim yerindeyse bir sivil darbe süreci yaşanıyor. İşte bu sürecin önünde en büyük engel olarakta CHP. ve onun lideri Deniz BAYKAL görülüyor ki bu büyük engelinde bazı gizli ve kirli ellerin hazırladığı komploları aşmak Anayasa değişikliği sürecinde CHP yi tümüyle etksizleştirmeye yönelik girişimlerin hesabı yapılmaktadır. Fakat şunu unutmamalılarki bu yanlış bir hesaptır. Bu hesabı CHP liler mutlaka ve mutlaka bozacaktır. Deniz BAYKAL çağdaş uygar ve sosyal demokrat kişiliği ile Demokrasiden asla ödün vermez tutumu ile etik değerlere içten bağlılığı ile Türk siyasetinin yıldız isimlerinin başında gelir. Özellikle Türk ve Dünya ekonomi politika sosyal konuları üzerinde çok yerinde ve isabetli ileri görüşlülüğü ve saptamaları ile siyasi kariyerinin doruğunda bir liderdir. İşte tamda bu noktada Türk politik yaşamında pekte eşine rastlayamacağımız bir ilke daha imza atarak Deniz BAYKAL CHP. genel başkanlığından istifa etmiştir. Bu siyasi komplonun tüm boyutları ile ortaya konulması soruturmanın selameti açısından yerinde bir karar olmuştur. Bu asla asla tesliyetçi bir karar olarak değerlendirilmmelidiri. Tarihte bu tür sayasi komplolar Atatürk te dahil bir çok siyaset ve Devlet adamına yapılmıştır. Deniz BAYKAL demokrasi ve özgürlük mücadelesinde asla ödün vermeden yoluna devam edecektir. CHP örgütüde en küçük birimine varana dek bu kirli ve gizli ellerin ortaya sürdüğü siyasi komployu aydınlatmak foyasını ortaya dökmek için genel başkanları deniz BAYKALın arkadasında olacak sonuna kadar bu mücadelenin peşini bırakmayacaktır. Çünki bizler Atatürkün kurduğu CHP nin mirasçıları olarak yine onun tesis ettiği çağdaş demokrat laik sosyal hukuk devletinin sonsuza dek yaşatılması için hiç bir özveriden kaçınmadan mücadelemizi her koşulda sürdürmeye and içtik. CHP dün olduğu gibi bu günde gelekte de daima hertürlü karanlık gücün kirli elin komplocuların vatan hainlerinin korkulu rüyası olmaya devam edecektir. CHP KIZILCAHAMAM İLÇE YÖNETİMİ...

 • Namuslu Namussuz   11-05-2010 10:36

  Baykala kurulan komplo idiyse, Müslüm Gündüze kurulan komplo değilmiydi ? Adamı ve AKPyi kapatmak için neler yapmadınız. Sizler iflah olmazsınız, cünki başörtülülerin ahını aldınız, cünki Ergenekonun avukatlığını yaptınız, Halkcıyız dediniz halka karşı oldunuz. Atatürkü arkasına saklanarak millete yapmadığınızı bırakmadınız, AKP islamı kullanıyor dediniz çarşaflı kadınlara rozet taktınız, daha sonra sokaklarda yırttınız. İki yakanız bir araya gelmesin Cahil Halkin Partisi

 • atakan   11-05-2010 09:55

  Benim anlayamadığım şu size yetmiyormu bu bir komplodur tamamiyle bir montajdır kelimesinden ne anlıyor insanlar. Tabi alışık değilsiniz onurlu davranışlara hayrete düşüyor ve anlamak istemiyorsunuz şahsi hayatın kavramını. sonrada kalkıyor tepiniyorsunuz tıpkı başbakan gibi iftiralar yaşananlar kadar çirkindir diye ve tam bu noktada SUÇLU AYAGA KALKIYOR dikkat edin yaşananlar kadar çirkindir. sen kuracaksın tezgahı birgün yayın sonra ben talimat verdim kaldırın görüntüleri eveleye geveleye kıvırtacaksın sonrada ve senin gibi polomik konusu olmasını bekleyeceksin olayın ondanda nemalanmanın yollarını arayacaksın sonrada. eeeeeeeeee adam istifa eder ya biz bu kadar onurlu bir hareket beklemiyorduk. Tabikide beklemez ve anlayamazsınız çünki o sizin işiniz değil ve alışık değilsiniz..... Ondan sonrada ileri geri yorumlar anlayın artık memleket elden gidiyor siyasilerin en üstleri bile evinde otelde yaşayamaz hale geldi unutma bugün ona yakında size..........................................?

 • Şerif tüten   11-05-2010 07:34

  Bazı Yorumları bakınca hayrete ve dehşete düşmemek elde değil.Bu kaset çıkınca baykal 3 gün sessiz kaldı.chp yöneticileri gündem saptırarak önce SARIGÜL e doğru yönelerek ve de konu değiştirerek baykalı vurdurulacağını söyleyip ince mesajlarlabu işi onun yaptırdığını ima ettiler.şunu peşinen chpliler ve herkes bilsin özel hayat kişinin eşi ile hayatıdır.butada özel hayat yoktur.kasette 3 kişi gözlenmekte aktörler baykal nesrin hanım ve nesrin hanımın eşi,2 kişi den kesin olanı nesrin hanım eşi,diğer iddia edilen baykal. düne gelince baykal istifa ederken eveleyip gevelemeden sağa sola çamur atmadan buradaki ben değilim böyle bir şey yapmadım.yapan namerttir.bunu mahkemeye götüreceğim bu fotomantajdır.dese idi.hak veriridim.diyorki beyefendi bu komplo.komplo ne .kişiler senin zaafiyetine göre senaryo hazırlarlarlar.sana onu uygulatırlar.sonrada şantaj yaparlar.CHp sözcülerini izlerken ne kadar zavallı duruma düştüklerini kendileride iyi bilip lafı eveleyip geveliyorlar.kardeşim abdestinden şüphesi olanlar yapar bu işi onlarda 40 yerinden montaj diyorlar .nasıl montajmış bu hadi sizde bir montaj yapında mesela başbakanı bu durumlarda görelim.yapamazsınız.bu işi yapmayınca neyi remedeceksinzi.ortaya delil koyun bu işi ak parti yapmışçhahh hah sevsinler çok zıor durumdasınız .bana kalırsa baykal kalsın gitmesin işine gelir ak partinin.ama öyle şuraya buraya çamur atmakla bu iş kapanmaz.açıkca deyinki ben bu işi yapmadımmmmmm. bu kadar basit .diyebiliyormu y.daha ne eveleyip geveliyorsunuz.türkiyeyi yönetmeye talip olanlar bu işlerde asla olmamalı.Hünkar Hacı Bektaşı Velinin dediği gibi eline beline diline sahip ol.saygılar

 • ahmet   11-05-2010 04:08

  deniz baykal zaten temiz siyasek yapan bi liderdi ve bu komplolar karşısında en doğru olanı yapmıştır.AYAKTA ALKIŞLANMASI GEREKEN BİR DAVRANIŞ GÖSTERMİŞTİR.

 • ümit   11-05-2010 04:06

  deniz baykal doğru olanı yapmıştır.Ahlaklı bir siyasetçi ne yapması gerekiyorsa yapmıştır zaten deniz baykal çok ahlaklı bir lider idi doğru olanıda yaptı inşallah türk siyaseti onun gibi bir lideri kaybetmez..

 • ibrahim ümit    11-05-2010 00:54

  bu ülkeyi bu halle getirenler belli iyi insanlara sen bilmem necisin sen şunu ben busun diye ayırıyorlar komplolar düzenliyolar ama bir gün gelecek devran dönecek hepsi halkka hesap verecek deniz baykalıda bu onurlu duruşundan dolayı tebrik ediyorum

 • ankaralı   11-05-2010 00:50

  olurlu siyasetçilerin yapması gereken bi davranışı yaptığı için tebrikediyorum.İnşallah öbür siyasetçilere örnet olur adamlar oğullarına gemicik alır, demokrasiyi araç olarak kullanır ve istifa etmez işte gerçekler böylee .

 • vatandaş   11-05-2010 00:42

  bu görüntüleri internete atanları polis teşkilatı ve istibarak nasıl ergenekomdakilerin belgelerini buluyor bunuda bulması gerekmiyormu ama buna gelince yatış öbürkülerde ise tam çalışma nasıl güvenelim artık bu teşkilatlara bunun suçlularını bulamazlarsa yazık bence..

 • aşık    11-05-2010 00:31

  Doğru olanı yapmıştır baykal bu komployu yapanlar ALLAHTAN belalarını bulurlar.

 • ümit   11-05-2010 00:20

  bu komplo ve oyunu bozacaz tüm TÜRKİYE gerçekleri görecek ve sonunda kimler olduğun öğrenecek genel başkanımız en doğru olanı yapmıştır ama biz onu kayıp etmeyecegiz ve her zaman arkasındayız...

 • ethem sağlık   10-05-2010 23:56

  kasetin yayınlandığı zaman çok önemli tamda anayasa düzmecesinin olduğu dönemde ne bir taciz ne bir şikayet olmadığı halde bir yerlerden servis edilen görüntüler kimin ne olduğu bile belli olmaksızın bu şekilde nasıl oluyorsa yayınlanıyor. bunu servis edenler kendi yazarlarının 14 yaşındaki kız çocuğuna yaptığı tacizi görmezden gelip böyle bir olayı bu ortamda kime ne amaçla yayınlandığını bilmek gerek. genel başkanın hiç bir olumsuz davranışını düşünmüyoruz şayet siyasetteki kirliliğide nefretle kınıyorum.

 • MEHMET ALİ   10-05-2010 22:57

  Yukardan aşağı yorumları okurken dehşete kapılmamak elde değil CHP genel başkanı sanki eşiyle yatak odasında basılmış ve buda internete düşmüş gibi bir mantık var CHP zihniyetinde,bu nasıl bir anlayış yarabbi ülkemdeki insanlar ne hale gelmiş ey CHP li kardeşim Bu kadar masum olduğuna inandığınız Sy.Deniz Baykal 1- Neden kaset olayını yalanlayamadı? 2- Benim Nesrin Baytokla ilişkim yok neden diyemedi? 3- Sizin dürüstlük anlayışınız bumu ? 4-Nesrin Bayok çıkıp benim Deniz Baykal ile ilişkim yok neden demedi? bunları uzatmak mümkün lütfen biraz daha düşünüp yazın anlamadığım sanki Nesrin Baytok ile ilişkiye Deniz Baykal değilde AKP girmiş gibi CHP liler AKP yi suçluyor pes doğrusu Olayı çarpıtmayın deniz baykal suçunu kabu edip istifa etti, Yoksa siz suçu olmayan bir insan böyle bir olayda istifa edermi istifa etmek suçun kabulu anlamına gelemezmi Olayı Cumhuriyet meselesi halini getirdiniz ya helal olsun siz CHP ye de bu yakışır

 • asi kan   10-05-2010 22:55

  kemal > senin gibi olaylara duyarsız ve kayıtsız insanlar yüzünden ülkenin ne hale geldiğini görüoruz.ülkeyi bu hale getirenlerden arındarmak için mücadelemiz kanımızın son damlasına kadar devam edecektir.sizin için sıradan olan bu vaka bizim için dönüm noktasıdır. namuslu namussuz> soy ismi bölümüne neden namussuz yazdığını anlayamadım !!! her türlü çirkef hareketleri, hırsızlığı ve soygunu yapan bir partinin , dini istismar ederek onu kullanan partinin , bu ülkenin zenginliklerini ve değerlerini batıya abd ye peşkeş çeken bir partinin savunucu olduğun için mi yazdın gözünüzü açın size onuru da , namusuda öğretelim.

 • ASİ KAN   10-05-2010 22:28

  CHP genel başkanının bu harekerti CUMHURİYETE sahip çıkmamızda , temel ilkeleri korumamıuzda örnek alacağımız nadir onurlu davranışlardır.böyle basit, çirkef ve çirkin olaylar asla biz cumhuruyet bekçlilerini yıldıramayacaktır. Sayın genel başkan gözün arkada kalmasın senin elinden aldığımız bu bayrağı gerektiği şekilde taşıyacağımızdan emin olabilirsin

 • asi kan   10-05-2010 22:20

  CHP genel başkanı sayın DENİZ BAYKAL byle çirkin ve rezil bi olaydan sonra onurlu bir davranış göstererek istifasını sunmuştur.böyle çirkef hareketlerle siyasi ahlakın dibe vurduğu bir zamanda KEMALİZM ZİHNİYETİNİ ,ahllakını , CHP karakterini, efendiliğni , önderliğni ve temizliliğini koruyabildiği için ,sonsuz saygılarımızı sunarım. tüm bu insanlık dışı vakalara, yolsuzluklara, hukuksuzluğa, kanunsuzluğa hiç durmadan baş kaldırabilen ve mücadelesinden asla vazgeçmeyen bir başkan olarak kalması eşi bnzeri görülmeyen, liderlere yakışır bir harekettir. biz de MUSTAFA KEMAL'

 • onur   10-05-2010 22:15

  Türkiye de yaratılan korku imparatorluğunun son kurbanı da sayın Deniz Baykal oldu..önce insanların telefonları dinlenerek başladılar artık mahremiyeti deşifre ederek insanları tehdit ediyorlar..siyasi ahlakın yaşadığı yozlaşmada daha ne ortaya çıkmış oldu.. asıl sorgulanması gereken iktidar karşıtlarına yapılan baskının ne boyutlara geldiğidir..bu ülkedeki cumhuriyet bekçileride bu kadar ucuz baskılarla yılacak insanlar değildir..

 • kemal   10-05-2010 22:09

  oğuz akcan beyfendi kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz diyor hayırdır savaşmı çıktı ya.

 • Rıfkı   10-05-2010 21:57

  Deniz Baykal'la ilgili bir yolsuzluk haberi okumadım.Kötü bir davranışını, en ufak bir ailevi sorununu dahi görmedim.Ve kendisi hakkında komplo olarak hazırlanan bir görüntüden dolayı terddüt bile etmeden hemen istifa etmiştir. Onca yolsuzlukları kanıtlanmış olup da ses çıkarmadan koltuklarında oturanlar utansın.Baksınlar da biraz adam görsünler.

 • Deniz Deniz   10-05-2010 21:51

  DENIZler tükenmez bu ülkede türk siyaset tarihi bir daha Deniz başkan gibilerini görebilir mi bilinmez ama bilinen bişey var ki o çok büyük bir devlet adamıdır

 • Namuslu Namussuz   10-05-2010 21:51

  Karısınıdamı onuruyla aldatmıştır ? Nasıl olsa delegeler onu Sayın Bahçeli gibi geri getirir merak etmeyin, Baykalsız CHP olmaz. AKPnin komplosuymuş diyenlere, AKP için Sn. Baykaldan daha iyi basiretsiz rakip olabilirmi ? Niye ona komplo kursun ? Bırakın onuru monuru , onuru olsaydı şimdiye dek 100 kere istifa etmesi gerekirdi.

 • Mehmet DEMİR   10-05-2010 20:56

  Kendimi siyasetci olarak değerlendirmiyorum. Siyasetin öğrencesiyim diyorum. Siyaseten ilkeler temeli üzerine yapılması bana daha doğru geliyor. Olay komplodur açıklaması yapmasına karşın, Genel Başkan'ın istifası işte böyle ilkeliliktir. Umarım ki, binbir türlü yolsuzluğa bulaşıp da dokunulmazlık zırhına sarılanlara örnek olur..! "Baykal bu partiden gitmeden olmaz, oy vermem "diyenlerin de gözü aydın. Sivil anayasa, demokratik anayasa değişikliği diyenlere hatırlatmak istediğim şudur: Hani bunca demokratik olan anayasa değişikliğinde dokunulmazlıkları kaldıracak hüküm...!Tabi bu hususda söylenecek çok şey var, ancak ...! saygılar sunarım.

 • Osman   10-05-2010 20:39

  Komploya uğrayanların açıklamalarını bile bekleyemeden yargısız infaz yapanlara, bu olaydan bile siyasi rant sağlamayı hedefleyip timsah gözyaşı dökenlere ; " batılı ülkelerde, demokratik ülkelerde böyle birşey olsa onurluca istifa ederli." gibi ve benzeri söylemlerde medet umanlara "Amerikan başkanı Bill Clinton'un oval ofisdeki Monika Levinski olayını" ve arkasından yaşanan gelişmeleri hatırlatmak isterim. Clinton istifa mı etti? Üstelik de olayın doğruluğunu kabul etmişken. Ya genel Başkan'ın olay komplo demesine, iktidar gücünü elinde bulunduranların bu olayı aydınlatmamasına , teknik inceleme sonucunu ve yargı sürecini beklemeden yapılan açıklamaları milletimizin takdirine bırakıyorum. Komplo olduğunu açıklamasına rağmen istifa etmesini onurlu bir davranış olarak değerlendiriyorum.

 • Osman pek   10-05-2010 20:28

  Müslümanlıkta saygıda şerefte böyle olur. yapmadığı bir iş için bile istifa edebilen dürüstlük timsali büyük insan deniz bayka soldan sağdan sana SELAM olsun...

 • METİN   10-05-2010 20:27

  Görün duyunki bu işten üzülmüş gibi görünenler nasılda timsah gözyaşları dökmektedirler. yazık yazık vatan satıldı 86 yıllık borç sekiz yılda ikiye katlandı çanakkalade toprağımıza göz dikenler memlekette söz sahibi olduda. bunlara tık yok MONTOJLI komploya verdiği tepkiye bak baykalın. Pes vallahi bu ne dürüstlük bu ne onur bu ne memleket sevgisi. Komplo diyeceksin ve bunu herkes bilecek vede istifa ederek partinin zarar görmesini engellemeye çalışacaksın. HELAL OLSUN BAYKAL SANA...

 • BURHAN   10-05-2010 20:23

  Lütfen şunu iyi bilin akp başkanı ne diyor yaşanan olay kadar çirkindir yakıştırmalar. Ve bende diyorumki SUÇLU ayaga kalk. CHP asla senin gibi bir partinin siyasi rakibi olmadı olmayacaktır.

 • OSMAN   10-05-2010 20:21

  Amma yakarsanınız sevinirseniz unutmayın yarın sizde bu şekilde yargılanabbilirsiniz. unutmamak lazım ülkede bizim cumhurriyette baykalda memlekette.

 • mehmet   10-05-2010 20:17

  Bu kadar onurlu bir davranışı senden başka kimse gösteremezdi zaten namussuzlar bile şaşırdı farkındamısınız.

 • mahmut   10-05-2010 20:15

  Bu cumhuriyet sanmasınki bu kadar kolay teslim olur. Daha bitmedi.

 • ÇAĞDAŞ   10-05-2010 20:14

  Bu memlekette neler oldu ne hırsızlar ne arsızlar ne olur gitme onlar utanmadıda yaptıklarından senmi yapmadığın birşey için gideceksin.

 • okan   10-05-2010 20:10

  Göreceksiniz bu komployu yapanlar yücedivanda yargılanırken nasıl bir yanlışa düştüklerini ne ALLAHA nede mahkemelere anlatamayacaklardır bunu cezasını çok büyük ödeyeceklerdir. Kimmi kaybetti geleceğimiz yarınlarımız çocuklarımız MEMLEKETİMİZ.

 • Oğuz AKCAN   10-05-2010 19:58

  Yaşanan olaylar gösteriyorki sayın genel başkanım Deniz BAYKALında belirttiği gibi tamamen bir komplodur. Ve bu olayların arkasında tamamen AKP nin olduğu kanaati kesindir. Türkiye CUMHURİYETİNİN siyasi yapısının alışık olmadığı bir onurlu davranıştır genel başkanımızın istifası. Görülüyorki mevcut siyasi iktidar timsah gözyaşları dökmektedir. Bu olayı açıga çıkarmamaklada yada böyle bir ugraş vermemeklede samimiyetini ortaya koymuştur. Hiç bir kimse sanmasınki cumhuriyet halk partisi bitmiştir bölünmüştür dağılmıştır. Tam tersi bu gün dahada kenetlenerek bu ülkenin kimsesiz ve sahipsiz. ... Arsız ve hırsızların elinden nasıl hep beraber kurtaracağımızı ve kanımızın son damlasına kadar bunun mücadelesini vereceğimizi göreceksiniz. Cumhuriyet Halk Partisinde görev istenilmez görev verilir bunuda herkesin böylece bilmesini isterim. Ben CUMHURİYET HALK PARTİSİNİN Başkanıyım. Bu kuruluşa tarihen bağlıyım. Resmi görevimin bitiminde CHP nin başında fiilen çalışacağım. diyen büyük önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ün dediği gibi CUMHURİYETE sahip çıkmakta en büyük görevlerimizden biri olacaktır saygılarımla. CHP kızılcahamam ilçe başkanı Oğuz AKCAN...

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın