Ana Sayfa  /    /  CHP: Türklüğü aşağılamayı kimseye bırakmayız
  • Facebook da Paylaş
CHP: Türklüğü aşağılamayı kimseye bırakmayız
  • 02-02-2007
  • 0 yorum
  • 5495 okunma
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, ''Hrant Dink de Türktü. Kimse bu cinayeti vesile sayarak, Türkiye'de yabancıların baskısıyla Türklüğü aşağılama özgürlüğünü meşrulaştırmaya kalkışmasın'' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onur Öymen, ''Hrant Dink de Türktü. Kimse bu cinayeti vesile sayarak, Türkiye'de yabancıların baskısıyla Türklüğü aşağılama özgürlüğünü meşrulaştırmaya kalkışmasın" dedi. Öymen, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, parti olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki terör sorununun yanısıra ekonomik sorunlara da önem verdiklerini söyledi.

Bölgeye yaptığı ziyaret sonrasındaki izlenimlerini, bakanlara verdiği soru önergesinde dile getirdiğini ifade eden Öymen, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in, bölgedeki köy okullarının tezekle ısındığına ilişkin soru önergesine, ''Bu iddia hakkında valiliklerce bakanlığımıza iletilen bir bilgi yoktur'' dediğini kaydetti. Onur Öymen, ''Bakan, kendisinin de milletvekili olduğu Van ve diğer illerdeki köy okullarının tezekle ısıtıldığının farkında değil'' diye konuştu. Hangi okulların tezekle ısıtıldığı konusunda köy muhtarlarından alınan belgeler bulunduğunu anlatan Öymen, şunları kaydetti:

''Ülkemizin batısındaki okullarda çocuklar kaloriferle, kömürle, odunla ısınacaklar, doğusundaki okullarda okuyan çocuklar ise evlerinden getirdikleri tezekle ısınacaklar. Bu olmaz. Bu, Anayasanın eşitlik, sosyal devlet ilkesine aykırıdır. Esas ayrımcılık budur. Seçim yatırımı için varoşlara dağıtılan kömür, aslında o çocuklardan çalınan kömürdür. O çocukların ısınması için ayrılan kömürdür. Günahtır, ayıptır. 21. yüzyıldaki Türkiye'ye yakışmıyor.'' Ellerinde tezekle okula giden çocukların yer aldığı fotoğrafları gösteren Öymen, ''Milli Eğitim Bakanı gözüyle görsün, bu okullar tezekle ısıtılıyor mu, ısıtılmıyor mu? Bakan 'bilgimiz yok' diyerek bu ayıbı örtemez'' dedi. CHP'li Öymen, Hükümetin, bütün köy okullarına yeterli yakacak yardımı yapmasını istedi.

301. MADDE

Onur Öymen, 301. madde ile ilgili bir soru üzerine, yurt dışındaki ve yurt içindeki bazı çevrelerin 301. maddeyi neredeyse Hrant Dink cinayetinin sorumlusu haline getirdiklerini öne sürdü. 301. maddenin eleştiriyi yasaklamadığını, aşağılamayı ve hakareti yasakladığını kaydeden Öymen, ''Hiç bir insan hakları sözleşmesi, hakareti insan hakları ve ifade özgürlüğü çerçevesinde saymıyor'' dedi. Almanya'da 72, İtalya'da 107 ve Hollanda'da 417 kişinin 301. maddeye benzer maddelerden dolayı mahkum olduğunu ifade eden Öymen, ''Sizin amacınız eleştirmekse, eleştirmeyi yasaklamıyor madde. Sizin amacınız Türkiye'yi, devleti, milleti aşağılamaksa biz size izin vermeyiz. Herkesin bundan haberi olsun'' diye konuştu. CHP'li Öymen, bazı devletlerin ''Türklük'' kelimesini ırkçılık olarak gördüklerini belirterek, ''Avrupa'da bazı ırkçılar insanları diri diri yakmıştır. Ama bu bizde olmamıştır'' dedi.

''TÜRKLÜK KAVRAMI HERKESİ KAPSAR''

''Türklük'' kavramının, Türk ırkından gelenleri değil, Türk sayılan herkesi kapsadığını dile getiren Öymen, ''Bizce Hrant Dink de Türktü. Çünkü anayasamıza, devlet felsefimize, insanlık anlayışımıza göre bu ülkede yaşayan vatandaşlarımız hangi dinden, etnik kökenden gelirse gelsinler bunların hepsi Türktür. Türklük, üst kimliktir. Kimse Dink cinayetini vesile sayarak, Türkiye'de yabancıların baskısıyla Türklüğü aşağılama özgürlüğünü meşrulaştırmaya kalkışmasın'' diye konuştu.


eta saat
eşya depolama
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

Instagram
ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın