Ana Sayfa  /    /  CHP İle Uzlaşma Aramak Zorunda Değiliz
  • Facebook da Paylaş
CHP İle Uzlaşma Aramak Zorunda Değiliz
  • 12-01-2007
  • 0 yorum
  • 5523 okunma
Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayını Nisan'da açıklayacağını belirterek, "Uzlaşmayı CHP ile aramak zorunda değiliz. STK'larla arayacağız, kamu oyu araştırması yapacağız" dedi.
Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayını Nisan'da açıklayacağını belirterek, "Uzlaşmayı CHP ile aramak zorunda değiliz. STK'larla arayacağız" dedi.

NTV'de Murat Akgün'ün sorularını cevaplayan Erdoğan, CHP lideri Baykal'ın, "Başbakan'a müsekkin, istirahat öneriyorum" sözlerine ve Güneydoğu'daki bazı illere bayram afişi astırmadıkları eleştirilerine cevap verdi. Erdoğan, "Öncelikle kimin müsekkine, istirahata ihtiyacı olduğu, kurban bayramının ne zaman olduğunu bilememek anlamamaktan ortaya çıkıyor. Bayram değil seyran değil diyerek günleri şaşırmış... İletişim noktasında çok ciddi noksanlıkları var. 61 vilayete afiş astık. Ama bazı illerde bütün bilboardlar doluysa nasıl asacağız" dedi. Erdoğan, özetle şunları kaydetti:

CUMHURBAŞKANLIĞI VE BAŞKANLIK SİSTEMİ

"Nisan 2007ye kadar AK Parti grubunun adayını duyamayacaksınız dedim. Kendi adayları varsa açıklasınlar. Anayasaya saygısı olmayan Baykal'dır. Anayasaya saygısı olsa parlamentonun iradesine saygı duyar. Seçimin nasıl yapılacağı anayasada yazıyor. Bunu değiştirmeye Baykal'ın gücü yetmez. Uzlaşmayı CHP ile aramak zorunda değiliz ki. Uzlaşmaya yönelen bir insan bu açıklamaları yapar mı? Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanı ile bu denli çirkin konuşan bir kişiyle ne uzlaşması arayacaksınız. Uzlaşma arayan insanın hakaret kültüründen uzaklaşması lazım. O seviyeye inmeyeceğim. Bu bir tahrik ve tuzaktır."

"Kamuoyu araştırmaları, sivil toplum örgütleri, parti teşkilatı ve milletvekillerinin kanaatlarını alacağız. AK Parti, Nisan ayında parlamento içinden adaylarını sunacaktır."

"Cumhurbaşkanı olanlar, cumhurbaşkanı olmadan 'halk seçsin' diyordu; cumhurbaşkanı olduktan sonra bunu söylemediler. Şimdi nedense yine halk seçsin diyorlar. Tabii üzerinde düşünülebilir. Başkanlık sistemine mi geçeriz, yarı başkanlık sistemi gibi... Her şey düşünülür. Bunları tartışmalıyız. Başkanlık sistemine geçmek daha hayırlı olabilir. Ama bunun arkasından başka şeyler ararlar. Şu anda mevcut sistemle biz bu işi götürmek zorundayız. Kim olacaksa hayırlı olsun."

AK PARTİ % 30, CHP % 14

"Mayıs'ta cumhurbaşkanlığı seçimi var. Kalan 5 ayın 3 ayı resmi kampanyadır. Ancak 2 ayla oynarsınız. Bu kararı da parlamento alır. Zaten Temmuz'da da Meclis tatile giriyor. Türkiye'de ilk kez seçim zamanında yapılacak demektir. Anketlerde Kararsızlar dağıtılmadan yüzde 30'dayız. CHP yüzde 14 seviyesinde."

ÇUBUKÇU'YA TEŞEKKÜR

"Polemiği başlatan Sayın Baykal'dır. Nimet hanım, kullanılan ifadelerden rencide olan bir kadın olarak görevini yapmıştır. Bundan dolayı Nimet hanıma teşekkür ederim. bu çirkin soruya verdiği cevap dolayısıyla ben kendisine sadece teşekkür ederim."

BAHÇELİ SLOGANCI

"(MHP lideri Devlet) Bahçeli slogan diline sahiptir. Derinliğe sahip değil. Derinliğe sahip olsaydı bırakıp gitmezdi. Bu kadar oy aldık ama nasıl buralara kadar düştük diye kendilerine sormaları lazım."

KÖŞK'E AK PARTİLİ İSİM

Erdoğan, il başkanları toplantısının basına kapalı bölümünde de, “Bu Meclis'ten AK Parti'li bir isim cumhurbaşkanı olacaktır” diye konuştu.

Talat'ın arkasında olmalıyız

”KKTC'deki Lokmacı üst geçidi tamamen Türk tarafında. Kaldırmanız kaldırmamanızın kaybettireceği bir şey yok. KKTC Cumhurbaşkanı orayı kaldırmakla Rum yönetimini köşeye sıkıştırmıştır. Bunu Rumlara taviz verilmiş gibi göstermek yanlış. Talat bunu İstanbul'da benimle geç saatlere kadar konuştu. Genelkurmay Başkanı ve Dışışleri Bakanı'na da anlattı. Atılan adımı savunmalı ve arkasında olmalıyız."

Taner'in sözleri aramızda konuşulan konular

"MİT ülkemizin en önemli ve üzerinde spekülasyonların yapılmaması gereken, bana bağlı bir teşkilat. Dönem başları denebilecek zamanlarda bu tür toplantılar olur. Bunun abartılmasına şaştım. Bunlar aramızda konuştuğumuz konular. Üzerinde durulmasını da teşkilatımızın yıpratılması olarak görüyorum.

Yeni Şafak

Etiketler : CHP - İle - Uzlaşma - Aramak - Zorunda - Değiliz -
eta saat
eşya depolama
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın