Ana Sayfa  /    /  Can pazarındaki okulda 65 Türk
  • Facebook da Paylaş
Can pazarındaki okulda 65 Türk
  • 17-04-2007
  • 0 yorum
  • 5913 okunma
ABD'de 33 öğrencinin silahlı saldırı sonucu öldüğü okulda Milli Eğitim'ce burslu ve özel öğrenci konumunda okuyan 65 kadar Türk öğrenci olduğu ortaya çıktı.
New York Eğitim Ataşesi Şamil Öcal, konu ile ilgili açıklamasında, sözkonusu okulda 65 kadar Türk öğrenci bulunduğunu söyledi.

Bunlardan 20'sinin Milli Eğitim Bakanlığı'nın bursu ile geri kalanlarının ise özel öğrenci olarak okuduğu anlatan Öcal, "Olaydan hemen sonra Türk öğrencilerin durumunu öğrenmek için çalışma başlattık.

Biz de kayıtlı olan öğrenciler ve oradaki bir Türk öğretim görevlisi ile irtibata geçtik. Edindiğimiz bilgilere göre, ölü ya da yaralarılar arasında Türk öğrenciler bulunmuyor" dedi. Öcal, Türk öğrenciler ile sürekli irtibat halinde olduklarını sözlerine ekledi.

Dün meydana gelen ABD tarihindeki en kanlı okul saldırısında 33 kişi ölmüş, 28 kişi de yaralanmıştı.

ABD Başkanı George W. Bush şoke olduğunu söylerken, ABD Meclis Başkanı Nancy Pelosi de genel kurul toplantısını bir dakika saygı duruşundan sonra açtıktan sonra "Tarihimizin en üzücü olaylarından birini yaşadık. Ulusça başımız sağolsun" demişti.

ABD'nin Virginia Tech Üniversitesi'nde ülke tarihinin enbüyük okul saldırısı gerçekleştirildi. Kimliği henüz açıklanmayan bir saldırganın kampüsün farklı yerlerinde açtığı ateş sonucu 32 kişi öldü, en az 21 kişi de yaralandı.

Virginia polisi saldırganın kampüste karşı karşıya bulunan yatakhane ve daha sonra mühendislik binasında etrafa rastgele ateş açtığını açıkladı. Görgü tanıkları 40 ya da 50 kez ateş edildiğini söyledi. Amerikan televizyonları olayı yayınlarını keserek duyurdu. Kampüse polis geldikten sonra da silahsesleri devam etti.

CNN, bir öğrencinin cep telefonundan çekilen görüntüleri yayınladı. Bir mühendislik öğrencisi Josh Wargo derse girmek üzereyken silah seslerinin başladığını ve okulda büyükbir paniğin yaşandığın anlattı. ABC’ye konuşan Wargo, öğrencilerin korku içinde pencerelerden dışarı atladığını söyledi. Wargo ayrıca bir profesörün yüzünden vurulduğunu aktardı.
ABC News geçtiğimiz hafta okula iki bomba ihbarı yapıldığını bildirdi.

Bu ihbarlardan biri Torgersen Salonu ile sınıfların ve mühendislik binalarının bulunduğu bölge için yapılmıştı. İhbarın ardından tüm okul boşaltılmıştı ve bomba ihbarı hakkında bilgi verecek kişiye 5 bindolar ödül verileceği duyurulmuştu. ABC’ye konuşan bazı öğrenciler de kendilerine tehdit emailleri geldiğini ancak ciddiye almadıklarını söylediler.
Virginia Polis Şefi Chief Wendell Flinchum ABD saatiyle sabah 7’de gerçekleşen ilk saldırıda West Ambler Johnston Salonunda bir kişinin öldüğünü ve sonra Norris Salonunda’ki ikinci kurşunlamada da enaz 20 kişinin öldüğünü söyledi. Flinchum, ölülerin arasında saldırganın da olduğunu belirtti.

Ancak saldırganın intihar mı ettiği veya polis müdahalesi sırasında mı öldürüldüğü konusunda bilgi vermedi. Bu açıklamanın ardından ölü sayısı Amerikan ajansları tarafından 32 olarak geçildi. Saldırının ardından çevre hastanelere en az 21 yaralanın sevkedildiği bildirildi. Dehşete kapılan aileler çocuklarına ulaşabilmek için kampüs bahçesini doldurdu. Okul ise 2 günlüğüne tatil edildi. Batı Virginia ve Tennessee arasında bulunan okulda 28 bin kayıtlı öğrenci bulunuyor. Okul geçtiğimiz yıl da saldırıya uğramış ve 2 kişi öldürülmüştü.

ABD Başkanı George Bush saldırı haberi karşısında şoke olduğunu ve çok üzüldüğünü söyledi.
Etiketler : Can - pazarındaki - okulda - 65 - Türk -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın