Ana Sayfa  /    /  Bush savaş için 235 milyar dolar daha istiyor
  • Facebook da Paylaş
Bush savaş için 235 milyar dolar daha istiyor
  • 05-02-2007
  • 0 yorum
  • 5511 okunma
ABD Başkanı Bush, Irak ve Afganistan'daki askeri harcamalarda kullanılmak üzere yaklaşık 235 milyar dolarlık artış talebini içeren bütçe tasarısını Kongre'ye sundu

Bush'un, Demokratların kontrolündeki Kongre'ye sunduğu planla birlikte, bütçenin toplam miktarının 2,9 trilyon dolara yükselmesi öngörülüyor. Tasarıda, ABD ordusu için toplamda 700 milyar dolarlık harcama öngörülürken, bunun sağlık ve eğitim gibi ulusal harcamaları kısıtlayacağı belirtiliyor. Irak için daha fazla harcama yapılması gerektiği belirtilen taslağa, Demokratların tepki gösterdikleri ve Kongre'de kabul edilmesi durumunda, bugünden 30 Eylül 2008'e kadar yaklaşık 716 milyar doların savunmaya harcanacağı kaydedildi.

Bu miktarın, 235 milyarı sadece Irak ve Afganistan'a ayrılmış durumda. Bush, yaptığı açıklamada, dengeli bir bütçe için uyguladığı formülün, bugün için ülkenin önceliklerini yansıttığını yani ülke topraklarını korumak, terörizmle savaşmak, düşük vergilerle ekonomiyi güçlendirmek gibi amaçları içerdiğini ifade etti. Senato Bütçe Komitesi Başkanı Demokrat Kent Conrad ise Başkan'ın bütçesinin borç ve "aldatmayla" dolu olduğunu, gerçekle bağı olmadığını ve Amerika'yı yanlış yöne götürmeye devam ettiğini kaydetti. Conrad, bu yönetimin tarihteki en kötü mali dönem rekorunu kırdığını ve bu bütçenin de bunu değiştirecek bir şey içermediğini söyledi.


Etiketler : Bush - savaş - için - 235 - milyar - dolar - daha - istiyor -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın