Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Bugün miraç kandili
  • Facebook da Paylaş
Bugün miraç kandili
  • 19-07-2009
  • 2 yorum
  • 5540 okunma
Bardakoğlu, yayımladığı mesajda, bu gece kutlanacak Miraç Kandili'nin, mukaddes bir yolculuğun ve manevi bir yükselişin ifadesi olduğunu belirterek, ''İsra ve Miraç'ın pek çok ilahi hikmet, sır ve bereketi içinde barındırdığını'' ifade etti.

Bardakoğlu, yayımladığı mesajda, bu  gece kutlanacak Miraç Kandili'nin, mukaddes bir yolculuğun ve manevi bir yükselişin ifadesi olduğunu belirterek, ''İsra ve Miraç'ın pek çok ilahi hikmet, sır ve bereketi içinde barındırdığını'' ifade etti.

''İsra ve Miraç'ın, Yüce Allah'ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa etmesi için Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa'ya yaptırılan hikmet yüklü bir yolculuğu, yükselişi ve huzura kabul edilişi ifade ettiğini'' vurgulayan Bardakoğlu, mesajında şunları kaydetti:

''İsra suresinin ilk ayetinde bu kutlu yolculuğun ilk aşaması şöyle dile getirilmektedir, 'Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed'i) bir gece Mescid-i Haram'dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa'ya götüren Allah'ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir'

İlahi kudretin bir tezahürü olduğu kadar, Peygamberimiz Hz. Muhammed'in mazhar olduğu ilahi bir lütuf da olan İsra ve Miraç mucizesi, aslında belirli aşamaları kat eden insanın, Yüce Yaratan'ın destek ve lütfu dahilinde, akıl ve idrake sığmayacak derecede nice mesafelere ulaşabileceğini de göstermektedir. Miraç hadisesi bizlere, ilahi rahmet ve huzura erişmenin, öncelikle gönül ve ruh temizliğinden, ahlaki erdemlere yükselişten geçtiğini de haber verir. Gerçek anlamda gönül ve ruh temizliğinin yolu da Yüce Allah'a bağlılık ve boyun eğmekten geçer.''

-''NAMAZ MÜMİNLERİN MİRACI''-

Miracın, Hz. Muhammed'e has bir mazhariyet ve tecrübe olduğunu belirten Bardakoğlu, ''Mirac'ın müminlere yansıyan bir bereketi olarak, İslam'ın temel ibadetlerinden biri olan namaz, Sevgili Peygamberimizin ifadesiyle 'Müminlerin miracı' kılınmış, her bir mümine namazla Yüce Rabbinin huzuruna çıkış ve oraya kabul ediliş imtiyazı tanınmıştır'' dedi.

Dost doğru ve bilinçli biçimde kılınan namazın insanın iç dünyasındaki manevi yükselişi ve arınmayı sağlayacağını ve kötülüklerden alıkoyacağına işaret eden Bardakoğlu, ''Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayasızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah'ı sürekli hatırda tutmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı biliyor'' ayetinin bu durumu açıkça vurguladığını kaydetti.

Bardakoğlu, sadece bedeniyle değil özüyle, sözüyle, gönlüyle ve duygularıyla Allah'a yönelen ve O'nun huzurunda olduğu bilinciyle hareket eden insanın, Rabbi ile baş başa kalmanın mutluluğunu yakalayacağını ve bu bilinçle hayatına farklı bir anlam yükleyeceğini, bireysel ve toplumsal ilişkilerinde her zaman Allah'ın huzurunda ve gözetiminde olduğu inancıyla daha dikkatli, titiz ve sorumlu bir tavır sergileyeceğini ifade etti.      

-''DÜNYAYA BOĞULURCASINA DALMAK''-

Maddi ve dünyevi kalkınmayı hedefleyen ve bu yönde de önemli mesafeler kat eden günümüz insanının, maneviyat ve ahlak alanında aynı ölçüde başarılı olamadığına işaret eden Bardakoğlu, bunun temelinde de ''dünyaya boğulurcasına dalıp ilahi çağrıya gönlün ve zihnin yeterince açılmayışının'' yattığını belirtti.

İşlenen her bir günah ve masiyetle bencillik, çıkarcılık, kin, düşmanlık, başkalarının hak ve hukukuna saygısızlık gibi olumsuzlukların, manevi ve ahlaki yükselişin önündeki en büyük engel olduğunu vurgulayan Bardakoğlu, şunları kaydetti:

''Manevi duygularımızı canlandıran, iç dünyamıza doğru bir yolculuk yaparak kendimizi sorgulamamızı sağlayan kutsal gün ve geceler, bizlere, bireysel ve toplumsal olarak iman, ibadet ve ahlak bakımından kendimizi yenileme, geleceğimizi Allah'ın rızası doğrultusunda planlama ve ümitlerimizi tazeleme fırsatları sunar. Bu fırsatları ganimet bilerek, günahlarımızdan temizlenmek için Rabbimize tövbe etmeli, rızasına uygun yaşayabilmek için O'ndan yardım istemeliyiz. Unutmayalım ki, içtenlikle yapılan dua ve tövbe, kendimizi bulma ve bilmenin, bir başka deyişle bize 'şah damarımızdan daha yakın olan' Yüce Yaratıcı'nın huzuruna kabulün en güzel yollarından biridir.

Bu duygu ve düşüncelerle vatandaşlarımızın, soydaş ve dindaşlarımızın Miraç Kandili'ni tebrik ediyor, bu mübarek gecede Yüce Allah'a açılan ellerin ve yapılan dua ve yakarışların, İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, toplumsal birlikteliğimizin güçlenmesine, insanlığın barış, huzur ve saadetine vesile olmasını, başta yakın çevremiz olmak üzere bütün dünyada hepimizin gözü önünde cereyan eden hak ihlallerinin, şiddet ve acımasızlığın, acı ve gözyaşının dinmesini Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum.''

-MESCİD-İ AKSA VE EYÜP SULTAN'DAN MEVLİT YAYINI-

Miraç Kandili dolayısıyla TRT, Mescid-i Aksa ve Eyüp Sultan Camisi'nden mevlit yayını yapacak. TRT Avaz'da saat 20.30'da başlayacak canlı yayın, 2 saat sürecek.

Eyüp Sultan Camisi'ndeki mevlit programında İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı konuşma yapacak, Doç. Dr Emin Işık da dua okuyacak. Habil Öndeş İlahi grubu ilahiler seslendirecek.

Ayrıca TRT-6'da Kürtçe mevlit okunacak. Van Hz. Ömer Camisi'nden canlı yayınlanacak mevlit programı saat 21.45'te başlayacak.

Kızılcahamam belediye başkanı Coşkun Ünal yatsı namazı sonrası bütün camilerde kandil simidi dağıtarak halkın kandilini kutladı

Etiketler : Bugün - miraç - kandili -
YORUMLAR
  • berrin baloglu   20-07-2009 11:34

    tüm hemsehrilerimin kandili kutlu olsun simdi orada olmak vardi su sicsk simitlerden yemek vardi cok keyifli olurdu yeyenlere selam olun Hollanda dan selamlar

  • DAVETİYE   20-07-2009 09:16

    Öncelikle bütün İslam Aleminin Miraç Kandili Kutlu olsun. Ayrıca, Aşağı Bayır Köyü Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneğimizin “Geleneksel Dayanışma ve Pilav Günü” 2 Ağustos 2009 (PAZAR) tarihinde yapılacak olup, ailenizle birlikte onur vermenizi bekler, saygılar sunarım. Şevket ÜNSAL-Dernek Başkanı

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın