Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Bugün 3 Aralık Dünya engelliler günü
 • Facebook da Paylaş
Bugün 3 Aralık Dünya engelliler günü
 • 12-03-2012
 • 5 yorum
 • 5520 okunma
Her yıl hatırlattığımız, konuştuğumuz ve kamuoyunun dikkatini çektiğimiz bugün, 3.Aralık Tüm Dünyada olduğu gibi ve Ülkemizde de Dünya Engelliler günü olarak kutlanmaktadır

 

      Her yıl  hatırlattığımız, konuştuğumuz ve kamuoyunun dikkatini çektiğimiz bugün, 3.Aralık Tüm Dünyada olduğu gibi  ve  Ülkemizde de  Dünya Engelliler günü olarak kutlanmaktadır, bu güne özel yurt genelinde çeşitli programlar,paneller,toplantılar ve buna benzer çeşitli etkinliklerle engellilerin sorunlarına,  sıkıntılarına,beklentilerine ortak   çözüm yolları aranmaktadır.Sayıları küçümsenmeyecek sayıda olan ve nüfusumuzun büyük bölümünü  oluşturan engellilerimiz toplumumuzun vazgeçilmez  bir parçasıdır,belki insanoğluna 3.aralık günü bir şey ifade etmeyebilir, çoğu kişi 3.aralık  dünya engelliler günü olduğunu bilmez  bile, ama dünyada  bu gün dünya engelliler  günü olarak ilan edilmiştir,bende bu vesileyle  tüm arkadaşlarımın engelliler gününü kutluyorum.
      Unutmayalım ki’’ her sağlıklı insan aynı zamanda bir engelli adayıdır’’,engellilere acımak yerine onları sevelim, koruyup, kollayalım,günlük hayata katılımlarını sağlayalım,önlerine engeller koymayalım,sosyal hayatta engellilerinde var olduğunu ve yaşadıklarını,her insan gibi günlük yaşamında yolları,caddeleri,sokakları  kullandığını,apartman dairesinde yaşadığını,devlet kurumlarında  ve özel kurumlarda çalıştığını, bu kurum ve kuruluşlarda  her türlü işlerini gördüklerini, günlük alış verişlerini yaptıklarını  vb. gibi  365.günü sizler gibi yaşayan veya yaşamaya çalışan engellilerin önlerindeki engelleri kaldıralım, her yere ulaşabilirliklerini kolaylaştıralım,gerekli alt yapı ve düzenlemeleri yapalım,hala özürlülüğü bir engel olarak gören  yani engellileri düşünemeyen  düşünce özürlülere buradan sesleniyorum ve diyorum ki ’’ Engellilik bir engel değil,bu önemli bir özelliktir’’,engellilerin her birinin bu toplumumuzun  vazgeçilmez bir parçası ,  değerli ve tamamlayıcısı  olduğunu unutmayalım, insanoğlu hayatı iniş ve çıkışlarla, çeşitli engel  yada kolaylıklarla doludur,ama yaşamını ona göre sürdürür. Şunu da özellikle ifade etmek istiyorum, bir insanın engelinin olması,onun  da diğer insanlar gibi yaşamasına,çalışmasına,hayata katılmasına  ve de  başarılı olmasına bir engel teşkil etmemelidir, günlük yaşamda sıkıntılar,zorluklar mutlaka olacaktır her şeye rağmen yaşama sevincinin hiçbir şekilde kaybedilmemesi gerekmektedir, kamu kurum, kurumlar, kuruluşlar  ve fertleriyle  her kesim üzerine düşen görevi ve sorumluluğu mutlaka ve mutlaka   yerine getirmelidir. Bu  ‘’Sosyal Devletin , sosyal devlet olmanın ve  sosyal devlet bireyinin olmamızın  bir asli görevidir’’, Gelin hayatı beraberce paylaşmak için hiçbir engel yoktur’’.Bizler engelliyiz ama beyin ve yürekçe özgürüz.
 
     Tekrar yürekleri sevgi ile dolu olan tüm engelli arkadaşlarımın 3.Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyor, nice engellenmemiş  günler ,  haftalar, aylar ve  yıllar temenni ediyorum.
 
 
 
 
                                          Yusuf  ŞENGÜL
                                      Bedensel Engelliler Derneği Şube Başkanı.
Etiketler : Bugün - 3 - Aralık - Dünya - engelliler - günü - -
YORUMLAR
 • Veysel BAYRAM   05-12-2012 08:55

  (Bu yorum KÖTEK ten önce idi ama bir dalgınlık sonucu bu güne kaldı) Kızılcahamam’ımızda genel konularda sesini duyabildiğimiz tek STK olan ve hizmetinde olduğu engelli kardeşlerimizin önlerine çıkan/çıkabilecek engelleri kaldırabilmek için çalışan sesini duyuran, genel merkezleri başta olmak üzere pek çok kurum ve kuruluştan hizmet alan, Bedenleri engelli ama beyinleri azimleri hizmet anlayışları engelsiz sayın başkanım Yusuf Şengül’e ve şahsında Tüm çalışma arkadaşları ile engelli kardeşlerime Allah (c.c)’dan yaşamlarında kolaylıklar ve şifalar niyaz eder saygılar sunarım.

 • Veysel BAYRAM   04-12-2012 22:39

  . 1994 – 2004 yıları arasında İmar tadilatı vb isimler altında 20–25 trilyonumuzun gözümüze baka, baka nitelikli hortumlandığını, 2004 – 2009 yılarında otobüs işletmemizin gasp edildiğini peşkeş çekildiğini, K.Kaplıcamızın-Kaplıca Otelimizin peşkeş çekildiğini bilen ama ferdi çabaları/müracaatları ile yetkililere anlatamayan birisi olarak, Bazı köy derneklerimiz daha çok hizmet almak ve kayıp olan haklarını korumak için aralarında birleşerek federasyonlaşmaya başlamalarının memnuniyeti, Kızılcahamam’ımızda faaliyet gösteren STK’larımızında (KÖTEK. FBŞK.) “Kızılcahamamlıların Önündeki Tüketici Engellerini Ortadan Kaldırma Federasyonu Başkanlığı” (veya daha uygun bir isim altında) birleşerek kayıp olan gasp edilen peşkeş çekilen haklarımıza sahip çıkmalarının beklentisi/ dilek ve temennisi ile saygılar sunarım.

 • Engele Takılmayan Engelli   03-12-2012 22:32

  Başkanım. Beni unutanların yanlışının kurbanı olmuşum. Çok çabuk morardım özür dilerim

 • Engele Takılmayan Engelli   03-12-2012 22:23

  Bu günü asyada 1000 kişiye yemek, Şu günü Akasyada 500 kişiye yemek. O günü Soğuksu termalde 100 kişiye yemek. Sayın Başkan bizide hatırlasa idiniz dibe vuran bütçeniz kökünden mi kururdu? Başkan aldın alma sana tavsiyem Alma mazlumların ahını..........

 • Aliyılmaz   03-12-2012 14:56

  Allah razı olsun sayın editör engellileri unutmadığınız buradan belli ve bu mesajı anında habere koymuşsun,ne derece konuları ciddiyetle takip ettiğnizi bir kez daha ortaya koydunuz,teşekkürler

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın