Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Bu köyde gelenekler asırlardır yaşatılıyor
  • Facebook da Paylaş
Bu köyde gelenekler asırlardır yaşatılıyor
  • 05-09-2017
  • 0 yorum
  • 6361 okunma
Eğerli Baş köylüler asırlardır geleneklerini yaşatıyorlar.

Önce Camide  Daha Sonra da Mezarlıkta herkesin elinde gözleme Köy İmamı ve köyden yetişen hocaların Dualarına Eşlik Ederek Mezarlık Ziyaretini Gerçekleştiriyor

Kızılcahamam Eğerli deresinin en kalabalık köyü Eğerli Başköy'den bahsediyoruz Ramazan ve Kurban bayramı arefesinde köylerinde bir araya gelerek yüzyıllardır geleneklerini yaşatıyorlar.

Ramazan ve Kurban Bayramının arefesinde Eğerli Başköy'de toplanmaya başlayan cemaat ilk olarak İkindi Namazını köy camisinde toplu olarak kılıyor ve mezarlık ziyaretine çıkıyorlar. Camiye gelirken herkes  evlerinde pişirdikleri gözlemeden altı adet poşetlere koyup öyle geliyor camiye, herkes camii girişinde bir tepsinin üzerine bırakarak biriktiriyor.Namaz sonrasında okunan duanın ardından bu gözlemeler camiye gelenlere birer adet dağıtılıyor. Köylüler ellerinde kalan diğer üç gözleme ile birlikte toplu olarak mezarlığa kadar yürüyor.Mezarlığa toplanan köy halkı,poşet içerisinde getirdikleri diğer üç gözlemeyi de burada tepsiler üzerine bırakarak topluyorlar,mezarlık meydanında toplanan köylüler okunan Yasin süresi ve dualara eşlik ediyor, geçmişlerinin atalarının mezarlarını ziyaret ederek onlara dua ediyor ve böylece mezarlık ziyaretini gerçekleştiriyorlar.

Eğerli Baş köyde asırlardır mezarlık ziyaretleri bayram arefesinde böyle gerçekleşiyor.Dua sonrasında mezarlıktan dağılırken buraya getirdikleri gözlemelerde mezarlığa gelenlere çıkışta yine birer adet olarak  dağıtılıyor.Yıllardır geleneklerini sürdürdüklerini dile getiren köy sakinleri bundan böyle geleneklerimiz çocuklarımızla bizden sonrada devam edeceğini dile getiriyorlar.

Baş köyde sabah Bayram namazının ardından camide toplu bayramlaşma töreni düzenleniyor. Köyün en yaşlısından başlayarak büyükten küçüğe doğru bayramlaşma yapılıyor. Daha sonra evlerde yapılan kahvaltının ardından kurbanlar kesiliyor

  

 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın