Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Biz evimize elektrik almak için evrak içinde kaybolalım
 • Facebook da Paylaş
Biz evimize elektrik almak için evrak içinde kaybolalım
 • 04-12-2014
 • 6 yorum
 • 5783 okunma
Doğuda elektrik kaçağı zirve yaptı

Bu ülkenin bir yanında insanlar istediği gibi kaçak köşek kullanırken, aynı ülkenin diğer yanında evine elektrik almak isteyen vatandaş, ankara kızılcahamam ve köyü arasında mekik dokumaya, evrak toplamak için yorulmaya devam ediyor.

Bu ülkenin bir yanında aynı elektriği kullanan ülke vatandaşları bir kuruş para ödemezken, aynı ülkenin diğer yanında borcu olanın elektriğini Cuma günü 16.00 da kesiliyor, ilçede kesilen her elektrik abonesinden 20 TL açma kapama ücreti alınıyor.

İŞTE ELEKTRİKTEKİ ÇİFTE STANDART  

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 2014 yılının ilk 11 ayında 350 milyon TL tutarında 924.316 MWH enerji tüketildi. Basında şikayetler nedeniyle adını duyuran bu ilçe ile ilgili gerçekleri kamuoyu ile paylaşan DEDAŞ’ın verilerine göre, Siverek’te tüketilen enerjinin sadece yüzde 7’si tahakkuk edilebiliyor. Son 11 ayda da müşterilerden tahsil edilmesi gereken 350 milyon liranın ise sadece 33.4 milyon lirası tahsil edilebildi.

KAÇAK KULLANIM ORANI YÜZDE 93

Dicle Elektrik dağıtım bölgesinde, havaların soğumaya başlaması ile birlikte hem elektrik israfı hem de kaçak elektrik kullanımı rekor düzeylere ulaştı. Dağıtım bölgesinde kaçak elektrik kullanma oranı yüzde 75 düzeyinde gerçekleşirken, bu oran Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yüzde 93’e kadar ulaştı.

SADECE YÜZDE 7’Sİ FATURALANDIRILABİLİYOR

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (DEDAŞ) verilerine göre 2014 yılının ilk 11 ayı baz alındığında Siverek ilçesindeki kayıp-kaçak oranı yüzde 93 seviyesinde bulunuyor. 1 Ocak- 30 Kasım 2014 tarihlerini kapsayan söz konusu 11 aylık süre içerisinde ilçede toplam 924.316 MWH enerji tüketilmesine karşılık tahakkuku yapılan elektrik enerjisinin miktarı ise 61.858 MWH olarak gerçekleşti. Bu da ilçede tüketilen enerjinin sadece yüzde 7’sinin müşterilere faturalanabildiğini açıkça gözler önüne serdi.

İLÇEDE TAHSİLAT YAPILAMIYOR

DEDAŞ kayıtlarına göre, 2014 yılının ilk 11 ayında Siverek ilçesinde tüketilen enerjinin parasının da tahsil edilemediği ortaya çıktı. İlçede söz konusu sürede kullanılan elektrik enerjisinin parasal karşılığı 350 milyon lira iken, tüketilen bu enerjinin sadece yüzde 9.5’ine tekabül eden 33.4 milyon lirası tahsil edilebildi.

GEÇEN YILA GÖRE TÜKETİM DAHA DA ARTTI

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 2014 yılının ilk 11 ayında tüketilen elektrik enerjisi miktarı, 2013 yılının ilk 11 ayına gör yüzde 10.4 oranında arttı. Aynı dönemde Siverek’in aksine Türkiye genelinde elektrik tüketimindeki artış ise sadece yüzde 3.5 seviyesinde gerçekleşti. DEDAŞ’ın Siverek ilçesindeki abonelerden bu gün itibariyle toplam alacağının da 13.6 milyon lira olduğu öğrenildi.

 

EGERLİ KUZÖREN KÖYÜ

 

Etiketler : Biz - evimize - elektrik - almak - için - evrak - içinde - kaybolalım -
YORUMLAR
 • zurna    12-12-2014 22:59

  sayın editör, adaletin bumu Türkiye yerine başka bir başlık atabilmeliydin... Türkiye bir toprak parçasının adı... oysaki izaha çalıştığın meseleyi adaletli bir şekilde çözme vaadiyle yönetimde bulunan bir ekip var... adalet yada adaletsizlik onun işi... anladın mı...

 • m peksarı    07-12-2014 15:22

  sevgili askici kardeşim.evet evim askiden izin alınarak yapıldı kaçak filan değil..benim buradaki baba ocağım tam tamına iki katlı ve 500 metrenin üzerndeydi ve biz orada 3 aile (kardeşlerrim) yaşıyor ken şimdi bana diyorki senin savunduğun aski 200metre yap sadce sen yap kardeşlerden biri diğerlerine yoook yamazsın birtek kişi yapabilir.diğer kardeşlerimde o atanın o toprakların evladı.yani kaç kişi olursan ol senin aski 200metreya makum ediyorben 202 metre yaptım -2 metre için keleşmi alalım elimize.bu siyaset iki yüzlü değilde ne tavşana kaç tazıya tut baraj bölgesindeki köyleri bitiriyorlar yazık bizim evlatlarımıza köysüz sılayı rahimsiz kalacaklar seçimlerde görüşmek üzere.....askici.....

 • madurlar    05-12-2014 14:44

  Benimde arkadaş gibi maduriyetim var kurtboğazı barajına yakın bir köydenim 100 yıllık dedemize ait evde oturulmaz düzeydeyken ASKİ genel müdürlüğünden gelen elemanlarca rapor tutularak yerine yap dediler ve nihayet yaptık fakat bir türlü nedendir bilmem aski elemanlarının kırtasiye evrak işlerini bitiremedim sonunda bir miktar ceza kestiler kurtulduk bun baştan söyleselerdi biz ceza almak zorundayız askiye gelir olacak deselerdi biz başlamadan verirdik biterdi birdaha ev yaptırırsam atatürk barajının yanına yaptıracağım çünkü orada hiçbirşey isteyemezler doğrudan elektriği bağlatmaya yazı verirler yoksa heyet adaya gider halleder biz bütün üst düzey brokratlara gittik halledemedik acaba adayamı gitsemdedik onuda içime sindiremediğim için gitmedim biz ankaralı olarak sayın belediye başkanları ve milletvekillerinin işlerimizi halletmesini beklerken sedece özel kalemlerinin hakaretleri ile karşı karşıya geliyoruz sağ olsunlar her şeyin zamanı gelir önemli değil bizler milletin asilleriyiz onlar vekilleri biz varsak varlar yoksak zaten olamazlar zaman geliyor yorum yapan kardeş üzülme cezanı çek öde burası türkiye

 • m.peksarı   05-12-2014 09:11

  bu memleket böyle maalesef.biz kurban bayramından buyana memleketin merkezi dediğimiz başkentte mumla otuyoruz.sebep aski yaptığım eve baraj yüzünden elektrik bağlanmıyor.benim gibi baraja yakın köylerin hepsinde aynı sorun var.ve bu memleket başbakan yardımcısı çıkarmış bir memleket dodunun insanı olsa olsa muşlu mardinliye yardım ederken kızılcahamda çeltikçeli pazara güvemli filan köylüyü tanımıyor.duy emrullah işler,duy cumhurbaşkanına başbakana yakın çalışan bürokratlar bu konu yıllardır gündemde ve hiçbir çözümü yokmuşcasına sarılın koltuklarınıza inşallah 6 ay sonraki seçimlerde bizde sizi duymayız.siyasete iki yüzlü derler ama bence siyaset değil insanlar iki yüzlü saygılar....

  0

  0

  • Feridun   06-12-2014 17:08

   Askici denen arkadaş; zaten bu söylediğin şeyler doğru evet. Fakat neden bu kadar şeytanın avukatlığını yapıyorsun derler insana... Zaten Kızılcahamam Büyükşehir ve Askinin küçük bir kasası olmuşken en iyisi sen konuşma... Ha bu arada bi ara kurtboğazı baraj havzasına git ve dolaş kimlerin villa ve evleri var yıllardır yıkılmayan hatta evine yazı bile gitmemiş... Kısacası yazık memleketimize.

   0

   0

  • ASKİCİ   05-12-2014 17:53

   PEKSARI kardeşim yaptığın ev, kurallara uygun mu? Yoksa kaçak mı? Kaçaksa BEDAŞ elektrik bağlamaz. Yaptığın ev, su havzasında ise yine kaçak durumuna düşer.ASKİ tapu seninde olsa su havzasına ev yaptırmıyor. Bile bile yapıyorsunuz, sonrada veryansın ediyorsunuz.İşinize gelince agam paşam, gelmeyince iki yüzlü.

   0

   0

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın