Ana Sayfa  /    /  Baykal, seyirciyi şakaladı
  • Facebook da Paylaş
Baykal, seyirciyi şakaladı
  • 01-04-2007
  • 0 yorum
  • 5630 okunma
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, özel bir televizyonun sunucusu ile anlaşmalı olarak televizyon ekranından canlı yayınla Türk Milletine 1 Nisan şakası yaptı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanlığı konusunda Türkiye'nin hata yapmaması gerektiğini belirterek, ''Hatanın ne olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz ve yapılan şeyin hata olup olmadığı kısa zamanda ortaya çıkar. Çok üzülürüz'' dedi.

ATV'de canlı yayınlanan ''Doğruya Doğru'' programına konuk olan Baykal, Tuba Atav'ın sorularını yanıtladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son günlerde yaptığı açıklamalar ve ''Ulusa Sesleniş'' konuşmasını değerlendiren Baykal, Erdoğan'ın konuşmalarında, ''cumhurbaşkanı seçilmek istediği ve adaylığı için kamuoyu oluşturmaya çalıştığının belli olduğunu'' savundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''artık kişisel ihtirasına 'dur' demeyi bilmesi gerektiğini'' belirten Baykal, Erdoğan'ın, Türkiye'yi Cumhurbaşkanlığı krizine sokmayacak uzlaşmayı sağlaması gerektiğini ifade etti.

-''TÜRKİYE BUNU SEYREDEMEZ''-

Türkiye'nin toprak, ulusal bütünlüğünün tehlikede olduğuna ilişkin çok yaygın ve ciddi kanaat bulunduğunu anlatan Baykal, ayrıca yapay azınlık yaratma yönünde çabalar bulunduğunu kaydetti. Deniz Baykal, ''İmralı'da Irak sınırlarıyla ilgili bir harita var. Ne bu harita? Türkiye bu tabloyu seyredecek mi? 'Ver kurtul' ile Türkiye rahatlayabilir mi? Öyle bir şey yok. Biz iç içe geçmişiz'' dedi. Bu tehlikeler karşısında Çankaya'ya çıkacak kişinin nasıl bir tavır takınacağının düşünüldüğünü belirten Baykal, laik, demokratik Cumhuriyet rejiminin de savunulması gerektiğini vurguladı. Baykal, ''Bunlar çok tehlikeli işler. Türkiye, bunu seyredemez'' diye konuştu.

Türkiye'yi gerginliğe, sıkıntıya sokacak bir cumhurbaşkanı seçimi olmaması gerektiğine işaret eden Baykal, ''Bize bu güvenceyi verecek bir şey yok. Bu güvenceyi almadan Türkiye rahatlayamaz. Sağduyunun gereği bu'' dedi.

-''OLMAZ, OLMAMALI...''-

 Cumhurbaşkanlığı konusunda Türkiye'nin hata yapmaması gerektiğini vurgulayan Baykal, şunları söyledi: ''Hatanın ne olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz ve yapılan şeyin hata olup olmadığı kısa zamanda ortaya çıkar. Çok üzülürüz. Türkiye'nin, milletimizin, siyasi kadrolarımızın sağduyusuna ben güveniyorum. O nedenle 'olmaz bu iş' diyorum. Olmaz, olmamalı... Hikmetyar'ın dizinin dibinde çökmüş, onun bacaklarına sarılmış bir Cumhurbaşkanı olamaz Türkiye'de. 'O zaman gençlikti' diyemezsin. Cumhurbaşkanlığı bir temsil noktasıdır. Yasin El Kadı'ya kefil olmuş bir cumhurbaşkanı olmaz. Şehitlere 'kelle' diyen bir insan, cumhurbaşkanı olamaz.''

-MERKEZ SAĞA ÇAĞRI-

Baykal, genel seçimlerle ilgili hazırlıklarının sorulması üzerine, AK Parti'ye karşı seçenek, alternatif oluşturma çabası içinde olduklarını belirterek, CHP'nin dağınıklığı toparlayıcı bir çalışma içine girmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kararsız seçmenler ile merkez sağ ve merkez solda yer alan seçmenleri CHP etrafında toplamaları gerektiğinin bilincinde olduklarını ifade eden Baykal, sözlerine şöyle devam etti: ''Bugüne kadar kendisini muhafazakar, liberal, merkezin sağında tarif etmiş, kendisini demokrat olarak tanımlamış seçmen kitleleri başta olmak üzere, elbette onun dışında yer almış olan kararsız seçmen kitleleri ve elbette kendisini merkezin solunda sayan, sosyal demokrat, demokratik sol, bütün seçmenleri biraraya getirme durumumuz vardır. Nerede bir araya getireceğiz, kim yapacak bu görevi? Bunun ana akımı, CHP'dir hiç şüphe yok.''

Baykal, ''Sağ görüşlüler CHP'ye niye oy versin?'' sorusuna karşılık, ''Şu anda bu seçimin temel konusu sağ-sol değildir. Bu seçimin ana konusu, Türkiye'nin ulusal bütünlüğü, Cumhuriyetin kazanımları ve laik Cumhuriyet kazanımlarını ayakta tutabilmektir'' dedi.

Baykal, daha önce merkez sağda yer almış insanların kendisinden hiç bir farkı olmadığını belirterek, ''Onlar, en az benim kadar Cumhuriyeti, ulusal bütünlüğü, Atatürk'ü, Türkiye'nin çağdaş siyasi kimliğini koruma ve sürdürme kararlılığı içindedirler'' diye konuştu.

Bu konuda bütün vatandaşları göreve çağırdığını vurgulayan Baykal, ''Ben kurumları, silahlı kuvvetleri değil, vatandaşları, sivil, kadın, erkek, çoluk, çocuk, yaşlı, genç herkesi göreve çağırıyorum'' diye konuştu. Partilerinin ekonomi programları hakkında da bilgi veren Baykal, son 5 yıldır Türkiye'nin ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıya olduğunu savundu. Baykal, ''Önümüzdeki dönemde 'sıfır açlık programı' olacak. Yoksullukla mücadele, kalkınma, üreten bir politikayla Türkiye'yi krizlere sürüklemeyecek bir yaklaşım olacak'' dedi.

-BAYKAL'DAN 1 NİSAN ŞAKASI...-

 CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, programın başında ATV Ankara Temsilcisi Tuba Atav'ın yardımıyla izleyicilere 1 Nisan Şakası yaptı. Atav'ın, ''Çok sıcak bir gelişme öğrendim. Dünkü MYK toplantınızda Cumhurbaşkanı adayı olarak sizin isminiz açıklandı, hayırlı olsun'' sözleri üzerine Baykal, önerecekleri ismin sembolik bir anlam taşıması dışında önemi olmayacağı için aday belirleme konusunda bugüne kadar ciddi bir adım atmadıklarını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü MYK toplantısı öncesinde kendisini arayarak ''Cumhurbaşkanlığı seçimi ciddi gerilim yaratıyor. Buna son vermek durumundayız. Anamuhalefet partisi olarak sizin de sorumluluğunuz var. Şimdiden adayınızı belirleyin. Biz de onu destekleyeceğiz'' dediğini ifade eden Baykal, Başbakan'ın bu önerisi öncesinde aday belirlemeyi düşünmedikleri belirtti.

Baykal, ''Vermek istediğiniz müjdeye ben de böyle katkı yapayım. İktidar partisi de iş birliği içinde adayı destekleyeceğini belirtmiştir. Şu andan itibaren Cumhurbaşkanlığı krizi için gerekçe kalmamıştır'' dedi.

Konuşmasının ardından Tuba Atav ile birlikte gülerek bunun ''1 Nisan Şakası'' olduğunu belirten Deniz Baykal, ''1 Nisan nedeniyle vatandaşlarımızı güldürmek istediniz, ben de ona katkı yapayım dedim'' dedi.

Etiketler : Baykal - - seyirciyi - şakaladı -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın