Ana Sayfa  /  Gezelim Görelim  /  Başköy Kalesi Doğa Yürüyüşü Mayıs 2014
 • Facebook da Paylaş
Başköy Kalesi Doğa Yürüyüşü Mayıs 2014
 • 20-05-2014
 • 5 yorum
 • 13624 okunma
Kızılcahamam Haber ve Yabanabad Doğa Dostları tarafından her ay düzenli olarak organize edilen doğa yürüyüşlerinden biri daha 18.05.2014 Pazar günü gerçekleştirildi.

Kızılcahamam Haber ve Yabanabad Doğa Dostları tarafından her ay düzenli olarak organize edilen doğa yürüyüşlerinden biri daha 18.05.2014 Pazar günü gerçekleştirildi. Son yıllarda Doğa yürüyüşlerine yoğun bir ilgi gözleniyor, her hafta yüzlerce insan ilçemizin doğal güzelliklerini ve tarihi yerlerini keşfetmek için geziyor, bu yürüyüş parkurlarının en önemlilerinden bir tanesi de Başköy Kalesi ve civarı, bundan dört yıl önce yine bu kaleye bir yürüyüş düzenlemiştik, aradan geçen bunca yıla rağmen kale aynı, içerisi toprakla dolu, ulaşılması çok güç, burayı turizme kazandırmak için yol yapılacaktı hala bir gelişme olmamış, yetkililerden burası ile ilgili gereken ilgiyi göstermelerini bekliyoruz.

Bu ay ki doğa yürüyüşü güzergâhımız Eğerli Başköy Kalesi ve civarındaki parkurda yapıldı. Güne saat 07.30 da Kızılcahamam’daki Lale pastanesinde buluşma ile başladık. Daha sonra kiraladığımız araç ile Eğerli Başköy’e geldik. Burada araçtan inerek eşyalarımızı paylaşıp yola çıkmadan önce köyde bahçe ekim işleri ile uğraşan köylülerle biraz sohbet edip, onlardan güzergâh hakkında bilgi aldık ve yürüyüşümüze başladık.

Bu ayki yürüyüşümüze 17 kişi katıldı, 25 kişi planladığımız yürüyüşe son gün mazeretleri nedeni ile 8 arkadaşımız katılamadı. Güzel ve güneşli bir havada başladığımız bu yürüyüşte amacımız sabah kahvaltısını Başköy Kalesinde yapmayı planlamıştık. Buna göre ilk kez bir yürüyüşümüzde sabah kahvaltısını doğada yapacaktık. İlk olması dolayısı ile alışverişi yapan grubumuz üyesi Osman Gökalp hocamız beş yıldızlı otellerdeki kahvaltıyı aratmayacak bir açık büfe kahvaltı organize etmiş. Bazı arkadaşlarımız kahvaltının mükemmelliği karşısında, bazı arkadaşlarımızda Başköy Kalesindeki Restoranda kahvaltı yapamamanın şaşkınlığını yaşadı.

Böyle güzel bir ortamda başlayan yürüyüşümüzde dört mevsimi bir arada yaşama şansına sahip olduk. Güneşli bir günde başlayan yürüyüşümüz akşam saatlerinde dönüş yolunda sağanak yağış ile başlayıp şiddetli dolu yağışına dönüşen ve yaklaşık yarım saat devam eden dolu sonrasında her taraf bembeyaz olurken 10 cm ye yakın dolu yağışı yürüyüşe katılan herkesi bir anda şaşkına çevirdi. Kendimizi Ocak ayının soğuk günlerinde gibi hissetmemize neden oldu.

Yürüyüşümüzün finali muhteşem bir güneş eşliğinde Başköy de Caminin yanında yediğimiz akşam yemeği ile son buldu. Yürüyüşümüze Liderimiz Bayram Arslanoğlu, Adem Emin Atakul, Mehmet Gürsoy, Mustafa Özdemir, Süleyman Savatyapan, Eyüp Odabaş, Didem Kızıltaş, Muzaffer Eker, Zafer Şimşek, Selçuk Aydoğan, Ahmet Ahmetli, Gökçe ve Osman Nuri Özkök katıldı. 

FOTOĞRAFLARIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

FOTOĞRAFLARIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

FOTOĞRAFLARIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

FOTOĞRAFLARIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

FOTOĞRAFLARIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

FOTOĞRAFLARIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

FOTOĞRAFLARIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

FOTOĞRAFLARIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Etiketler : Başköy - Kalesi - Doğa - Yürüyüşü - Mayıs - 2014 -
YORUMLAR
 • Buğra   21-05-2014 02:44

  Sırf mangal için o kadar geziyorlar

 • Handan   20-05-2014 20:47

  Çokk güzel olmuş. Resimleri kaliteli yüklemişsiniz ayrıca güzel olmuş. Bende oralara gitmeyi sizinle gezmeyi isterdim. Ama yemekler şahane.

 • DAGCI   20-05-2014 11:14

  Sizleri kutluyorum,Doğa Yürüyüşünüz,güzel,SUCUK've Kahvaltınızda başka bir güzel,

 • Talip   20-05-2014 09:13

  dostlar aracı yola park ettikten sonra kaç dakikalık yürüme mesafesinde?

  0

  0

  • Bayram Arslanoğlu   24-05-2014 15:06

   Ana yoldan (Eğerlibaşköy-Semer-Ortaköy Köy Yolu)Başköy Kalesi ve kayalar 5 Km, Mağaralar 6 Km. süresi yürüyüşünüze bağlı, en az 90 Dakikalık yürüyüşünüz olur. Mağaralara girmek, çıkmak dikkat gerektiriyor, kayalar da öyle tabi. Bunun dışında bu bölgelerin yanına kadar, yani 50 metre kalana kadar da araçlarınızla gidebilirsiniz, araca göre değişebilir.

   0

   0

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın