Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Başkent Üniversitesi Kızılcahamam Kampüsü için imzalar atıldı
 • Facebook da Paylaş
Başkent Üniversitesi Kızılcahamam Kampüsü için imzalar atıldı
 • 04-02-2015
 • 9 yorum
 • 5724 okunma
Başkent üniversitesi Kızılcahamam'a kampüs yapmak için imza atmış

Başkent Üniversitesi Kızılcahamam Kampüsü için imzalar atıldı.

1994 yılında Kızılcahamam Belediyesi tarafından “Kızılcahamam Belediyesi Hizmet Kataloğu” adı altında çıkartılan dergiden bir alıntı yaptık. Bundan 21 yıl önce dönemin Belediye Başkanı Yaşar Yıldırım tarafından üniversite yapılsın diye 175,200 m2 yerin 100 bin m2’si 5 milyar karşılığında kampüs yapılmak üzere üniversiteye devredilmiş.

Bundan 21 yıl önce hayal edilen ve yapılsın diye arsalar verilen kampüs hala ortada yok, Kızılcahamam 21 yıldır üniversitem olsun, kampüsüm olsun diye uğraş veriyor ama ortada hala bir gelişme yok. Umuyoruz bu dönemde Kızılcahamam 21 yıl önce başlayan hayaline kavuşur. Umuyoruz Belediye o gün ucuz fiyata kampüs yapılmak üzere alınan bu arsalar için verilen sözlerin neden tutulmadığının hesabını sorar.

İşte 1994 yılında Kızılcahamam Belediyesi Hizmet Kataloğunda yazan Üniversite Haberi

Belediye Başkanı Yaşar Yıldırım, Başkent Üniversitesi’nin kuracağı dev kampüs için sözleşmeyi imzalarken….

Merkezi Ankara’da bulunan Başkent Üniversitesi, kuracağı dev kampüs için, Belediye Başkanlığı’nın girişimleriyle, Kızılcahamam’ı seçmiştir. Başkent Üniversitesi ile imzalanan protokol çerçevesinde, Kemalpaşa Mahallesindeki Kurtçığırı mevkiinde, mülkiyeti Belediye’ye ait olan 75,200 m2 büyüklüğündeki bir yerin 100.000 m2’si 5 milyar lira karşılığında, kampüs yapılmak üzere üniversiteye devredildi.

Başkent Üniversitesi, belediyeden aldığı bu alan üzerine, eğitim – öğretim, sağlık, spor ve tedavi amaçlı dev bir kampüs kuracak. Bu kampüse, masrafları yine Başkent Üniversitesi tarafından karşılanmak üzere, Belediye tarafından termal su temin edilecek. İmar planı ve parselasyon uygulaması da Belediye tarafından yapılacak olan kampüse alınacak personelin, en az yüzde 60’ı Kızılcahamamlı olacak.

Bilindiği gibi, Ankara’daki Organ Nakli ve Yanık Tedavi Hastanesi’ni de bünyesinde barındıran Başkent Üniversitesi, daha çok sağlık alanında çalışmalar yapıyor. Kızılcahamam’a yapılacak kampüs, bir tür şifa merkezi de olacak. Dolayısıyla, buraya sadece öğrenciler değil, çok sayıda hasta ve hasta yakını da akın edecek. Tesisin faaliyete geçmesinden sonra, hem çok sayıda Kızılcahamamlı’nın burada istihdamı sağlanmış olacak, hem de istihdamı artan sirkülasyon ilçedeki ticari hayatı canlandıracak.

YORUMLAR
 • çıtak   08-02-2015 19:35

  veysel bayram editör sizmisiniz ben çöplük haberini niye kaldırdınız diye editöre sormuştum ama sizin akp nin basın sözcüsü oldugunuzu unutmuşum özür dilerim

  0

  0

  • Veysel BAYRAM   08-02-2015 23:51

   Kimsenin basın sözcülüğüme ihtiyacı yok ama, Kızılcahamamlı kardeşlerimin vebalini taşıdığım günlerde olan bir olumsuzluğa bağlı bir konuyu sordunuz için işin gerçeğini yazdım. Amacınız üzüm yemek ise işin Gerçeğini öğrenmekten rahatsız olmayınız.

   0

   0

 • çıtak   05-02-2015 23:08

  sayın editör çöplük konusuna bir cevap alamadık neden kaldırdınız o haberinizi ögrene bilirmiyiz tarafsızsanız tekrar yaparsınız yada bir bilgi verirmisiniz neden kaldırdıgınızı teşekkürler

 • Veysel BAYRAM    05-02-2015 21:30

  1994 - 2004a arası tahsis amaçlı satışı yapılan Belediye arsalarından her an yatırıma dönüşe bilecek tek arsa habere konu olan arsadır. Bu arsanın şartlı satışı ile ilgili son maddeyi yazan BELEDİYE "her iki taraf da işin bir an önce yatırıma dönüşmesini temenni eder" yerine "yatırım şu tarihe kadar yapılır" yazsa idi bugün bu konu gündemde olmayacak ve sayın editörün son paragrafta yazdığı bütün hayaller gerçek olacaktı dilek ve temennisi ile.

 • çıtak   04-02-2015 22:49

  sayın editörsizin çöplükle ilgili haberinizi görünce tarafsız haberci işte helel olsun demiştim ama hemen kaldırmışsınız haberi sanırım bi baskı gördünüz yine tarafsızlıgınızı belli ettiniz ama çöp kızılcahamamın girişine yakıştı galiba saygılar

  0

  0

  • Veysel BAYRAM   05-02-2015 21:22

   “Çıtak” kardeş, Amaç üzüm yemek ise dünkü ve bugünkü katı atık ayrıştırma, arıtma veya depolama işinin gerçeği şu; 2004 – 2009 döneminde Taşlık mevkiindeki katı atık kalıcı depolama bölgesindeki olumsuzlukları ıslah etme düşüncesi gündeme gelince, AK PARTİ İKTİDARI Çevre ve Doğayı koruma amacı ile bizlere “yer bulun belediyeden 5 kuruş çıkmadan size katı atık ayrıştırma tesisi kuralım” teklifte bulundu. Ama maalesef zamanın Belediye Başkanı teklifi takip etmeyerek (!) işi geçiştirdi. Ve işin yine kolayını seçerek bugün geçici katı atık depolanan Kargasekmez Çeltikçi yolu arasındaki menük deresi (Eski dokuzdolama olan) mevkiinin üst kısmını KALICI katı atık depolama merkezi olarak kullanmak için bölgenin Belediyemize tahsisini Orman Bakanlığından (K.Hamam Orman İşletme Müdürlüğünden) talep etti. O zaman Kendisine bu bölgenin çöplük olması Kızlcahamamımızın her iki girişini de olumsuz etkileyeceğini, buranın yerine hiç kimseyi rahatsız etmeyecek ve bugünkü yer ile aynı uzaklıkta AKYAR mevkiini Önerdim/teklif ettim. Ama dönem B.Başkanının dediğim dedik prensibi ile kabul görmedi *** Şimdi ise 20 yıldır kimsenin el atamadığı ve 20 yıldır kötü koku ve gaz sıkışması yangınları ile etrafa büyük rahatsızlık verem eski kalıcı çöp depolama yeri kapatılmış (ve işaallah o doğa harikası bölge boşaltılacak da) Ve Şuan menük dere yatağında kartı atık ayrıştırma ve arıtma tesisinin kurulumu için alt yapı çalışmaları devam ediyor. Bu gerekçelerle şu an menük dere yatağına toplanan katı atıklar (çöpler) bu bölgede eskisi gibi kalıcı olarak depolanmayacak.. Ve ayrıca Bölgeye katı atık ayrıştırma, arıtma tesisi kurulumu bitince, tesiste belki 10 belki 20 kişi istihdam edilecek. Üretilen hurdadan elde edilecek gelir ile işçi ve sair masrafların giderleri ödenecek ve belkide (işaallah) belediyemize ek gelirde sağlanacak. Çöpe giden değerler (hurdalar) hammaddeye dönüştürülerek ÜLKE ekonomisine kazandırılacak. Ayrıştırmalardan arta kalan toz şeklindeki atıklarda Büyük Şehir Metropol ilçelerden birinin katı atık toplama bölgelerinde imha edilecek. AMAÇ ÜZÜM YEMEK İSE araçlar yerine AMAÇLARLA meşgul olur isek kazanan TÜRKİYE kazanan Kızılcahamam olur dilek ve temennisi ile.

   0

   0

 • Berat   04-02-2015 07:12

  Mehmet Haberal uyanık adam devleti bugüne kadar kullanıp aldığı arsaları amacı dışında kullanıp hükümete kafa tutan bir bu zaat patalya otelide amacı dışında alıp kar markajlı işletmiştir.Otelin muhasebesinin almadığı ürünleri aldı gibi göstererek yüksek faturalarla devlete gider göstermiştir.Kaldıki ormanı kullanıp cebine maddi çıkar sağlamıştır.Gölbaşı Lakeside Patalya Otele birçok masraf yapmasına rağmen iş yaptıramayıp,Kızılcahamam Patalya otele masraf yapmayıp gölbaşındaki otele yaptığı masrafların kat kat üzerinde geliri kızılcahamam patalya otelden sağlamıştır.Devlet denetimleri burada yetersiz kalmıştır.Her bir yetimin tüyü bitmemiş garibin fakirin fukaranın paraları buralarda kasp edilmiştir.Devlet buraya ciddi anlamda yaptırımlar uygulamalı bedelsiz elde edilen otel sahalar ve arsalar geri alınmalıdır.

  0

  0

  • Bilale YOLAL'A   04-02-2015 17:26

   Kızılcahamam'da tek Bilal Senmi varsın sanıyorsun :)))

   0

   0

  • Berat YILAL    04-02-2015 16:13

   yorum sahibi kim ise soyadı ile yazsın, ismim ile alakalı bu yazı ile ilgili herhangi bir ilişiğim yoktur ; 0544 559 66 29

   0

   0

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın