Ana Sayfa  /    /  Başbakan,hodri meydan
  • Facebook da Paylaş
Başbakan,hodri meydan
  • 24-01-2007
  • 0 yorum
  • 5612 okunma
'Nisan ayından önce kimse benden isim beklemesin' diyen Başbakan Erdoğan, 'Bu bizim hakkımız ve stratejimizdir' dedi ve Çankaya için muhalefete çağrıda bulundu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak, ''Nisan'dan önce bizden kimse isim istemesin. Bu kadar bu işe meraklı olanlar varsa onlar isimlerini açıklasın, biz açıklamıyoruz.

Bu benim stratejimdir, genel başkan olarak hakkımdır'' açıklamasını yaptı. Erdoğan, İSO'nun Ocak ayı Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, bulundukları makamın yan gelip yatma yeri olmadığını ifade ederek, bu makamın çalışma, gayret etme ve koşma yeri olduğunu söyledi.

Bazılarının kendisini, çok koştuğu ve ailesine yeteri kadar vakit ayırmadığı şeklinde eleştirdiğini anlatan Başbakan Erdoğan, ''Biz bu iş için yaratıldık, ne yapalım''' dedi. Erdoğan, bu yola aşkla, heyecanla çıktıklarını dile getirerek, ''Bu adımlar gidebildiği yere kadar gider. Ama ben de geçmişte alışıldığı gibi... Affedersiniz ayaktan, elden kesileceğim ana kadar bu işi yürütmeye değil...

Arkadan genç bir kuşak geliyor, onların da önünü açacak bir kritik yol haritası kendime çizdim. Onun için biz siyasette 25 yaş uygulamasını başlattık '' görüşünü aktardı. Türk Lirası'ndan 6 sıfırı atarken, ''Sakın atmayın, enflasyon patlar'' şeklinde uyarılar geldiğini anlatan Erdoğan, enflasyonun ''çatladığını'' söyledi.

Erdoğan, Türkiye'nin bölgesinde uluslararası sermaye konusunda yükselen yıldız haline geldiğini, yatırım teşvik ve destekleriyle ilgili bir ajans kurduklarını anımsattı. Bu ajansın Ankara ve İstanbul ofislerinin dünyanın çeşitli merkezlerindeki yatırımcıları Türkiye'ye getireceklerini belirten Erdoğan, bu ajans sayesinde işlemlerin çok daha kolay yürüyeceğini aktardı. Başbakan Erdoğan, ''Bürokratik oligarşi bu ülkede yıllar yılı her şeyi engelliyordu, o bir duvardı...'' diye konuştu.

-CARİ AÇIK-

Konuşmasında cari açık konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, ''Özellikle bu konu sürekli olarak dile getiriliyor. Bu niye dile getiriliyor diyemem, tespit yerindedir. Ama çözümler, öneriler noktasına gelince hiç kimse bize sağlıklı bir çözüm önerisi getirmiyor'' diye konuştu.

Dış ticaret açığı rakamlarının çok net olduğunu belirten Erdoğan, sadece enerji ithalatına ödenen paranın yılda 29 milyar dolar, makine ve teçhizat ithalatına ödenen paranın yaklaşık 20 milyar dolar olduğunu söyledi.

Erdoğan, ''2002 ve 2004 yılında enerji noktasındaki fiyatlara baktığımızda eğer enerji fiyatları 2002 yılı düzeyinde kalmış olsaydı, yani varili 20-22 dolardan 60-70 dolarlara fırlamamış olsaydı 2004'te cari işlemler açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya oranı yüzde 4 olacaktı. 2005 yılında da yüzde 3,9 olacaktı'' dedi.

Cari açığın nasıl finanse edildiğinin önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, turizmin bu konudaki en önemli kalemlerden biri olduğunu, turizmde yaşanan yüzde 6'lık düşüşün geçici olduğunu düşündüğünü söyledi. Erdoğan, Şubat ayı sonu Mart ayı başı gibi Antalya'da Turizm Şurasının toplanacağını bildirdi.

-''KİRLİ SİYASET-

İstanbul'da yapmayı planladıkları bazı projelerin engellendiğini de ifade eden Başbakan Erdoğan, ''İşte buna kirli siyaset diyoruz'' değerlendirmesinde bulundu. Bunlardan bazılarının Galataport ve Haydarpaşaport projeleri olduğunu aktaran Erdoğan, Haydarpaşaport projesini daha gündeme çıkarmadan, bu konuda yargıya gidenler olduğunu anımsattı. Erdoğan, lastikli hat tüneli projesine de değinerek, bununla ilgili ihale hazırlıkları olduğunu ancak, bunun da engellenebileceğini söyledi.

''Eğer bir şeyler yapmaya gayret ederseniz taşlayanınız çok olur'' diyen Erdoğan, bu projenin bedelinin yaklaşık 4 ile 5 milyar dolar olduğunu, küresel sermayenin bu işe girme yarışında olduğunu ifade etti. Paranın rengi, dini, imanı olmadığını belirten Erdoğan, ''Türkiye olarak kendimize güveniyorsak, kendimize inanıyorsak kimsenin bize yapabileceği olumsuz bir şey yok'' dedi.

-IMF BORCU-

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, göreve geldiklerinde 26 milyar dolar rezerve sahip olan Merkez Bankasının bugünkü rezervinin 61 milyar dolara ulaştığını ifade ederek, ''Cari işlemler açığını dikkatle, özenle izliyoruz. Eğer riskli bir durum görürsek de gereğini yapmaktan hiç kaçınmayız'' diye konuştu. IMF ile ilişkilere de değinen Erdoğan, göreve geldiklerinde IMF'ye olan borcunun 23 milyar dolar iken, bugün bu rakamın 10,7 milyar dolara indiğini aktararak, bu yıl sonu hedefinin 7 milyar dolar olduğunu bildirdi.

-SEÇİMLER-

Konuşmasında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bahseden Başbakan Erdoğan, seçimin tamamen anayasa ve demokratik kurallar çerçevesinde gerçekleştirileceğini söyledi. Erdoğan, ''Bu konu, Nisan ve Mayıs ayının konusudur. Nisan'dan önce bizden kimse isim istemesin. Bu kadar bu işe meraklı olanlar varsa onlar isimlerini açıklasın, biz açıklamıyoruz. Bu benim stratejimdir, genel başkan olarak hakkımdır'' görüşünü dile getirdi. ''Yapay risk oluşturmaya çalışanlar da artık bundan vazgeçmelidir'' diyen Erdoğan, bu tür tartışmaların yerli ve yabancı yatırımcıları tedirgin ettiğini belirtti.

Bazılarının Cumhurbaşkanlığı seçiminin nasıl yapılacağını bilmediğini dile getiren Erdoğan, Anayasanın 96, 101 ve 102. maddelerin net ve açık olduğunu belirterek, ''Tüm bunlara rağmen kendilerini böyle zorlayarak, (167'i yetmez 367'yi bulman gerekir, 367'yi bulmadan şu olmaz, bu olmaz...) Bal gibi yeter'' dedi.

-SEÇİM EKONOMİSİ-

Genel seçimlere değinen Erdoğan, Türkiye'nin seçim ekonomisi kavramını siyasi literatürden tamamen çıkarması gerektiğini belirterek, ''Böyle bir şeye asla tenezzül etmeyeceğiz. Seçim ekonomisi kavramıyla Türkiye'ye haksızlık, milletin bize verdiği emanete haksızlık etmeyeceğiz. Bu konuda da son derece kararlıyız'' dedi.

Yapısal reformların belirlenen takvim çerçevesinde devam edeceğini anlatan Erdoğan, Türkiye'nin tarihinde hiç karşılaşmadığı kadar bir iyileşme süreci yakaladığını, taş üstüne taş koyarak bu süreci devam ettireceklerini aktardı. Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: ''Bu iyileşmeden rahatsız olanlar elbete çıkacaktır.

Türkiye'nin güçlü bir ekonomi sahibi olmasından, bölgesinde güçlü bir devlet olmasından rahatsız olanlar muhakkak çıkacaktır. Bunlar her türlü yöntemi deneyerek Türkiye'yi yolundan saptırmaya çalışacaktır. Ama biz buna asla prim vermeyeceğiz. Türkiye'nin huzuruna, güven, istikrar ve barış ortamına darbe vurmak isteyenler kim olursa olsun karşısında milletin sarsılmaz iradesinin bulacaklardır.''

AA
Etiketler : Başbakan - hodri - meydan -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın