Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Atatürk'ün Kızılcahamam'dan Sonraki Durağına Anıtkabirden Bayrak Götürdüler
  • Facebook da Paylaş
Atatürk'ün Kızılcahamam'dan Sonraki Durağına Anıtkabirden Bayrak Götürdüler
  • 17-07-2018
  • 0 yorum
  • 6020 okunma
Atatürk'ün 16 Temmuz 1934 de Kızılcahamam'dan sonra uğradığı köye Anıtkabir'den bayrak

Atatürk 16 Temmuz 1934 de Kızılcahamam'dan sonraki duraği Düzce'nin Selamlar köyü olmuş, her yıl 18 Temmuzda Atatürkün gelişini kutlayan Düzceliler ve Selamlar köylüleri, Bu sene köydeki kutlamadan önce Anıtkabirden alınan Türk Bayrağını 10 kişiden oluşan bisikletli bir grup ile Anıtkabirden Selamlar köyüne götürmek için yola çıktılar.

Düzce Bisiklet Kulübü, Yönetim Kurulu Üyeleri ve sporcular, Atatürk’ün Düzce'ye gelişinin 84. yılı münasebetiyle 18 Temmuz Çarşamba günü Selamlar Köyünde yapılacak anma programı öncesinde Ankara'ya giderek Anıtkabir’e çıktı.

Kulüp Başkanı Birol Aksu başkanlığında Atatürk’ün manevi huzuruna çıkan Bisiklet Kulübü sporcuları, daha sonra Ankara'dan aldıkları Türk Bayrağını Selamlar’daki müzeye getirmek üzere Anıtkabir önünden Ankara Bisiklet Kulübü’nün kılavuzluğu ile Düzce’ye doğru yola çıktılar.

10 kişiden oluşan bisikletli sporcuları Kızılcahamam girişinde Kızılcahamam bisiklet topluluğundan bir grup bisikletli karşıladı. Buradan Kızılcaören köyüne kadar bisikletli gruba eşlik etti. Ķızilcaören Köyü Muhtarı İhsan Şenli tarafından karşılanan sporcular gece burada misafir edildi.Köy muhtarı İhsan Şenli yaptığı açıklamada Bisiklet Kulübü başkanı Biral Aksu beni arayarak gece köylerinde misafir olabilirmiyiz diye istekte bulundu. Bana geçmişi hatırlattı eskiden köylerde açık odalar (misafirhane) bulunur gelen misafirler baş tacı edilirdi.Şimdi tekneloji ile birlikte insanlar geçmişinden koptu, ikindi vakti olmadan kapısını kapatıyor, bırakın misafiri etrafındaki yakınları ile bile ilgilenmiyor bunlar aklıma gelince böyle bir isteği seve seve kabul ettim misafirhanemizi açarak onları bugün köyümüzde ağırlamaktan butluluk duyacağız “ dedi. 18 Temmuz 1934 yılında Düzce’yi ziyareti sırasında o zamanki adı ile İbrahimağa köyüne uğrayan ve köyün adını Selamlar olarak değişmesini isteyen Ulu Önder Atatürk’ün Selamlar Köyü’ne gelişi her yıl törenle kutlanıyor. Atatürkün Selamlar köyüne gelişinin  84. yılı törenlerlerinde kullanılmak üzere Anıtkabirden alınan türk bayrağı 10 bisikletli sporcu tarafından törenin yapılacağı  Selamlar köyüne götürülüyor.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın