Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Atatatürk'ün Kızılcahamam'a gelişinin 80.yılı kutlandı
 • Facebook da Paylaş
Atatatürk'ün Kızılcahamam'a gelişinin 80.yılı kutlandı
 • 16-07-2014
 • 27 yorum
 • 5846 okunma
Törene Kızılcahamam Kaymakam vekili Ayfer Ağören, Belediye Başkanı Muhittin Güney, Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin İlhan, Belediye Meclis Üyeleri, Başkan danışmanı ve Koordinatör İhsan Taşer, Jandarma Komutanı Onur Akyüz, Ak Parti İlçe Başkanı Sefa Yıldırı, CHP İlçe Başkanı Oğuz Akca, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Mülki ve idari amirleri katıldı.

Atatürk’ün Kızılcahamam’a gelişinin 80. Yılı törenle kutlandı

Törene Kızılcahamam Kaymakam vekili Ayfer Ağören, Belediye Başkanı Muhittin Güney, Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin İlhan, Belediye Meclis Üyeleri, Başkan danışmanı ve Koordinatör İhsan Taşer, Jandarma Komutanı Onur Akyüz, Ak Parti İlçe Başkanı Sefa Yıldırı, CHP İlçe Başkanı Oğuz Akca, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Mülki ve idari amirleri katıldı.

Kutlanmasa herkes Atatürkçü olur ve Belediye Başkanını bu programı yapmıyor diye topa tutarlar, kutlasan kimse gelmez, 28 şubatla birlikte kutlanmaya başlayan ve her yıl kutlamalarda mülki amirler ve siyasi partilerin ilçe başkanları haricinde kimsenin olmadığı bu programa yine ilgi çok azdı. Atatürkün Kızılcahamama gelişinin sekseninci yılını kutluyoruz seksen Atatürkçü yoksa boşuna zaman kaybı yapmanın bir anlamının olmadığını düşünüyoruz. 

Kutlama Töreni Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı ardından Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney Günün Anlamına Binaen bir konuşma yaparak;

 

“16 Temmuz, Atatürk’ün Kızılcahamam’a Gelişinin 80. Yılı kutma törenine hoş geldiniz.

80 yıl önce, 16 Temmuz 1934’de Mustafa Kemal Atatürk,

İstanbul’a 2.Türk Dil Kurultayına yapacakları gezi öncesinde,

Atatürk’ün gezilerinde yanından pek ayırmadığı yazar Afet İnan,

Bir toplantıda arkadaşlarından Kızılcahamam’ın güzelliklerini işitir ve ilçemizi görmek ister.

Afet İnan ve beraberindekiler, Kızılcahamam’a gelirler.

Kızılcahamam hoşlarına gider ve ilçemiz hakkında edindiği olumlu intibaları dönüşte Atatürk’e ballandıra ballandıra anlatır.

Atatürk de ilk fırsatta ilçemizi ziyaret etmeye karar verir.

Bu fırsat 1934 Temmuz ayında çıkar.

2.Türk Dil Kurultayı 18 Temmuz 1934 de İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda yapılması kararlaştırılmıştır.

Bunun için İstanbul’a gidecek olan Atatürk’ ün, karayolu ile gitmesi ve yol güzergâhındaki Kızılcahamam’da konaklaması planlanır.

Bunun üzerine zamanın Ankara Valisi Nevzat Tandoğan tarafından Soğuksu’ ya çadırlar gönderilir. Kamp yerinde gece kalınabilecek şekilde hazırlıklar yapılır.

Ziyaret heyetindekiler Prof. Afet İnan,

Dahiliye Vekili Şükrü Kaya,

Antep Milletvekili Kılıç Ali, Nuri Conker,

Bilecik milletvekili Salih Bozok,

Bolu milletvekili İsmail Hakkı,

Rize milletvekili  Hasan Cavit 

Ordu müfettişi Fahrettin Altay Paşa

16 Temmuz 1934 sabahı sıcak bir havada Ankara’dan hareket ederek, toz-duman içinde Kazan’a gelirler.

Güzel giyimli, esmer çehreli bir kadın Atatürk’e yaklaşarak; “hazırlık yaptıklarını bir tas ayranlarını içmelerini” söyler.

Atatürk; ”Kadının kim olduğunu” sorar.

Kendisine, köyün yeni muhtarı Satı Kadın olduğunu söylerler.

Satı Kadının medeni cesaretini takdir eden Atatürk: ”İşte tam mebus olacak kadın” diye görüşünü belirtir.

Kazan’da kendilerini karşılayan Muhtar Satı Kadın’ın ikram ettiği ayranı içerler. İleride belde olduğunda ilk Belediye başkanı olan Remzi Çırpan’ın annesi olan Satı Kadın, bir sene sonra Türkiye’nin ilk kadın milletvekili olarak T. B. M. M.ye girer.

Atatürk’ün Kızılcahamam’ı ziyaret edeceği birkaç gün önceden duyurulduğu için, köylerden de gelenlerin teşkil ettiği büyük bir kalabalık ile devlet memurları 16 Temmuz sabahından itibaren şimdiki P.T.T.önündeki alana ve yolun iki yanına dizilerek beklemeye başlarlar.

Ankara Caddesinin başından, P.T.T. binası önüne kadar da ilçede bulunan halılar toplanıp yola serilir.

Önce Muhafız Birliği’nin motosiklet gürültüsü duyulur.

Arkasından da Atatürk’ün üstü açık spor arabası görünür.

Kafile, karşılayanların önünde durur.

Arabasında kendisinden başka Afet Hanım ve yaveri vardı.  

Kendisine ilk yaklaşan ve “Hoşgeldiniz Paşam!” diyen, O zaman ki yatılı okul müdürü Muhittin Akdik dir.

Daha sonra kaymakam, hakim ve diğer ileri gelenler sırayla yanına gidip   “Hoşgeldiniz” derler. 

Atatürk, ün  kalabalığa hitaben yaptığı kısa  konuşmadan  sonra, arabalarla Soğuksu’ya doğru hareket edilir. 

Kafile bunaltıcı bir havada Soğuksu’ya geldiğinde karanlık basmıştır.

Kızılcahamam’a özgü yöresel yemeklerle hazırlanan sofrada yemek yiyen Atatürk, Temmuz sıcağında küfür küfür esen çamlıktan çok hoşlanmıştır.   

Ertesi sabah (17 Temmuz) Tahir Barlas, Altın Su’dan doldurduğu bir sürahi ile Atatürk’e bir bardak su ikram eder ve suyun nasıl olduğunu sorar.

Suyu çok beğenen Atatürk: ”Kızılcahamamlılar, bu su altın gibi” der ve böylece bu suyun adı da Atatürk tarafından konulmuş olur.

Ayrılmadan önce kalabalığa hitaben bir konuşma yapan Atatürk,

”Bu cennet yurt köşesinde mutlusunuz Kızılcahamamlılar” Sözünü de bu sırada söyler. 

Konuşma sonrasında, Belediye Başkanı Tahir Barlas Atatürk’ün bir gece konakladığı kamp yerinin tapusunu Mustafa Kemal Atatürk’e takdim eder.     

Bu ziyaretten sonra, Atatürk’ün altında dinlendiği çam özel bakım altına alınır ve söylediği meşhur: ”Bu cennet yurt köşesinde mutlusunuz Kızılcahamamlılar” sözü bir levhaya yazılarak asılır.     

Prof.Dr. Âfet İnan’ın hatıralarına göre Atatürk, yol boyunca, etkilendiği Kızılcahamam ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi yapar:

”Bu turistik beldede oteller yapılmalıydı.

Kaplıca suyundan daha modern tarzda istifade edilebilirdi.

Ormanların bakımı ve yenilerinin yetiştirilme gayretleri bu yerlere büyük imkânlar sağlardı.”

Atatürk’ün ilçemizi ziyareti ile ilgili olarak, kendisinin ölümünden sonra başka bir gelişme daha olur,

1939 veya 1940 yıllarında zamanın İlçe Turizm derneğinin girişimi ve bir bayram vesilesi ile Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Hanım ve bir çok milletvekili davet edilir.

Güreşlerden önce Turizm Derneği Başkanı rahmetli Murtaza Yıldız, Atatürk hakkında bir konuşma yapar.

Bu konuşmadan sonra kürsüye davet edilen Makbule Hanım, Kızılcahamam’lılara teşekkür ederek vaktiyle Atatürk’e verilmiş olan tapuyu çantasından çıkararak:

-Bu tapu bizden ziyade size lâyıktır Kızılcahamam’lılar!

Diyerek, Atatürk’ün kamp yapmış olduğu yerin tapusunu ilçeye iade eder.

Sayın Kaymakamım,

Saygıdeğer misafirlerimiz,

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ilçemizi ziyaretinin 80’nci yılında sevgi ve saygıyla anıyoruz. Katılımlarınız için teşekkür eder, Saygılar sunarım” dedi.

Başka Muhittin Güney’in bu aydınlatıcı konuşmalarının ardından Kaymakam Vekili Ayfer Ağ Ören konuşmasında Atatürk’ün Kızılcahamam’a gelişinin 80. Yılını kutlar katılımcılara teşekkür ederim dedi.

Atatürk’ün İlçemize Gelişinin 80. Yılı hakkında görüş belirten CHP İlçe Yöneticilerinden Mehmet Demirbaş, Atatürk’ün İlçemizi ziyaret ederek Bu Yurt Köşesinde Mutlusunun Kızılcahamam’lılar sözüne nail olduğumuz için gurur duyuyorum bugün bu beton yığını içinde Kutladığımız Atatürk’ün ilçemize geliş Yıl dönümünü bir dahaki sefer daha otantik ortamda kutlamayı temenni ediyor, İlçe Belediyemizin bu alanda daha güzel Atatürk Büstü olan ve ormana yakışır bir hale getirmesini diliyorum dedi

 

YORUMLAR
 • salih   20-07-2014 17:35

  kemalistler tatilte hocam

 • Mehmet DEMİRBAŞ   20-07-2014 13:35

  Bizim en büyük zenginlik kaynağımız,Mustafa Kemal ATATÜRK'tür; hemen hemen hayatın her alanında yolumuzu aydınlatan,geleceğe güvenle bakmamızı sağlayan ATATÜRK'ün koyduğu şaşmaz ilkeleri ve devrimleri, sonsuza dek yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.Yüce önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Kızılcahamamı ziyaretlerinin 80. yılında bu mutlu günü,bir kez daha kutlamanın onurunu kıvancını coşkusunu duyuyoruz sonsuza dek bu mutlu günü anmayı sürdüreceğiz.

  0

  0

  • gökhan   22-07-2014 13:39

   siz kimsiniz 1920 den evvel yolsuzmuydunuz

   0

   0

 • Burak Yılmaz   18-07-2014 19:54

  Son 2 senenin kutlama linkleri; http://www.kizilcahamamhaber.com/ataturk-un-gelisinin-77-yildonumu-kutlandi_d18684.html http://www.kizilcahamamhaber.com/ataturk-un-kizilcahamam-a-gelisinin-79-yili-kutlandi_d20397.html

 • ahmet   18-07-2014 18:07

  sıkıntı bu donemde demek ya yapacan guzel bi program yada hiç bulaşmayacan muhittin abi

 • Ferhat ÜNAL   18-07-2014 14:04

  Boş işler bunlar,

 • kızılcahamamlı   18-07-2014 10:34

  sayın editör bide önceki yılların kutlama simlerini göster bak bakalım katılım nasıl sebebini sen bilirsin gönülsüz yapılan bir anmaya bukadar kişi gelir tabi

 • durali yılmaz   17-07-2014 23:06

  Cumhuriyet meydanındaki Atatürk heykelinin aydınlatma projöktörlerini arızalı diye yakmayan kara zihniyetin Atatürk ün ilçemize gelişinin yıldönümünde hangi yüzle törene katıldılar anlamak mümkün değil Bu Millet elbet bir gün bunların gerçek yüzünü görecektir. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

 • Adem Ademoğlu   17-07-2014 15:31

  Atatürkçü olmak bir zamanların siyasi takiyye aracı idi. Müdürlerin yakasında Atatürk rozeti eksik olmazdı. Şimdi devir değişti, köprünün altından çok sular aktı. Şimdi o müdürlerin yakasında, Atatürk yerine Türk bayrağı rozeti var. Cuma namazlarında kendilerini gösterme yarışındalar.Makam odalarında hat sanatları, ayet motifli takvimler var. Şimdi bunları yapmak prim oldu. Müdürlere son söz, reisten:"Bir saniyesine bile hükmediğiniz bir dünya için; bu kadar fırıldak olmaya gerek yok!"

 • halk   17-07-2014 11:50

  daha önceleri -28 Şubattan önce- hayır tabiide yapılıyor muydu? ya adam gibi yapcan yada hiç yapmayacan. 28 Şubat Kaymakamının o da şimdi öbür tarta, iş güzarlığı.....

 • Veysel BAYRAM   17-07-2014 11:18

  Gaye ve Amaç Konu Muhitin Güneyimi dinlemek? Ama protokol ve prosedür bunu gerektiriyor ise dinlenecek. Gerisi ipe un sermek. Kızılcahamam'a böyle bir alan lazımmı? lazım Ve hatta birkaç tane lazım. Ama Bu alan peyzajıyla mimarisi ile uygulaması ile maliyeti ile yapıldığı günden bu güne atıl kalması ile Kızılcahamamlıya bir yük. Bu Parkının yol kısmının altı fora kazık sitemi ile geri kalan alanın altı normal uygulamalar ile otopark yapılmalı mı? yapılırsa kamu görevlileri esnaf ve kahve müdavimleri otolarını buraya park ederek yollarımızı kaldırımlarımızı vatandaşa esnafa bırakırlarmı? ***Yılda 3-5 kutlama programına, kermese vb. hizmet eden alanın üstü; 40-60 cm. toprak kaplanarak yeşillendirilerek. saksı veya suni ağaçlarla desteklenerek ve aralarına, üzeri suni yağmurlama fıskiyeleri minyatür Şelaleler ile serinletilen kamelya vb.oturma gurupları, ve başka fıskiyeler minyatür şeleler, kütüphaneler, aralarına minyatür çocuk oyun grupları, çay ocağı (mini büfe)yapılarak, 365 aktifleştirilip zamanını kaldırım ölçerek geçiren çocuk, genç ve yetişkin nüfusun hizmetine açılsa ne olur? Böyle kalsa ne olur? buraya çok para harcandı diye böylemi kalmalı?

  0

  0

  • vatandaş   18-07-2014 11:57

   veysel bayram sen dalga mı geçiyorsun?park alanı yapacak başka yer kalmadı mı?

   0

   0

  • Mehmet   17-07-2014 17:42

   Veysel Bayram ne kadar çok biliyorsun,sen başkan olsaydın keşke

   0

   0

 • ALİ   17-07-2014 10:16

  Coşkun başkan zamanında yapılan kutlama da kaç kişi vardı onuda yazarsanız tarafsız olduğunuzu anlarız Mustafa bey.

 • karayemiş   17-07-2014 08:38

  Soğuksuda içki var desen, parti binasında bedava çay kahve var desen herkes gelirdi :)

 • aysen_06   17-07-2014 08:26

  halka kızmayın eski dönemde ki katılımları hatırlayalım çoşkun başkan zamanını mesela televizzyonlara çıkmıştı halk katılımı

 • Ankar_ALI   17-07-2014 08:23

  Sayın ADMİN; CHP İlçe Başkanı Oğuz Akca istifa etmemişmiydi. Ayrıca inşaat alanında tören mi olur?

 • sadık   17-07-2014 04:52

  bir gün ölüme sormuşlar, senin içinde ölüm varmı?evet demiş,bütün canlılar öldüğünde bende ölmüş olacağım....

 • Ramazan   17-07-2014 01:13

  Siz büyükşehirin yaprığı iftarın reklamını 100 kez yapıp, bunu 1 kez yaparsanız, diğer etkinliklere verdiğiniz önemin yüzde 1'ini bu olaya verirseniz olacağı budur. İnsanlar Muhittin Güney'i dinlemeye mi gitsin oraya niye gitsin yani

 • ÜmiT   16-07-2014 23:07

  Sormayla olmuyor be editör... Sorsan nerdeyse herkes oruç tutuyor mesela :) Sen bu haberi gerçekten haber değerinden dolayı yapsan hak verirdim onaylardım ama, kıs kıs gülerek haber yaptığını düşünüyorum.

 • mustafa türkcan   16-07-2014 22:27

  onu bunu bırakın da arkadaki betonlar ne? bir de utanmadan orada konuşma yapmışlar bu vatanı kuranları her sene yalan dolan kutlamalarla değil bıraktıkları emanete ne kadar sahip çıktığınızla vefanızı gösterebilirsiniz ama nerde bizde o akıl? milli parkın içine beton atmak yunanların bile aklına gelmezdi gerçekten helal olsun! ne diyim

 • atatürkçü   16-07-2014 21:55

  sonuna kadar haklısın admin ama neden haber konusu dahi yapmadınız?

 • Sarayli   16-07-2014 20:10

  Luzumsuz isler, kizilcahamama gelmisse ne olmus ? birakinda rahat uyusun, heryere onu sokmadan olmuyormu, millet ezberden bikti. Bikmadik diye cevap verenler ozaman neden orda yoktunuz deyim cevap olarak simdiden.

  0

  0

  • sarayli   19-07-2014 01:52

   Peygamber efendimizin annesinin adini bilmezsiniz ama Kamalin (kamal cunki nufusunda öyle yaziyor )herseyini ezbere bilirsiniz. Ahirette Kamal size sefaat etsin.

   0

   0

  • Saraylıya   17-07-2014 02:43

   Üslübünü takın öyle konuş,bahsettiğin kişi Cumhuriyet'in kurucusu Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk,bu kadar korkmayın mezardan çıkıp,kimseye bişe yapmaz.Belediyenin değerli yetkilileri bu organzasyonu kaç kere duyurmuş,geçen yıl iftarda melih amcanız top dağıtacak diye bas bas geziyorlardı,şimdi niye yok.

   0

   0

 • kızılcahamamlı   16-07-2014 19:17

  programı hazırlayanlar ne yaptılar ki vatandaşın gelmemesini eleştiriyorsunuz. Kızılcahamam önceki yıllarda ulusal kanallara çıkıyordu. halktan da katılım ziyadesiyle oluyordu.

  0

  0

  • gökhan   22-07-2014 11:27

   güzel haber millet aslına dönüyor.

   0

   0

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın