Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  ASKİ Kızılcahamam'da işletmelere Ceza Yağdırdı
 • Facebook da Paylaş
ASKİ Kızılcahamam'da işletmelere Ceza Yağdırdı
 • 05-12-2014
 • 6 yorum
 • 5695 okunma
ASKİ Kızılcahamam'daki işletmelere ceza yağdırdı.

ASKİ resmi internet sitesinin haberler bölümünde “Kızılcahamam’da kaçak su kullanan hamamlar yakalandı” başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

Haberi gördüğümüzde doğrusu şaşırdık, daha Büyükşehir’e alışamamış Kızılcahamamlılar olarak kendimizi alıştırmaya çalışırken, Suya yapılan zammı konuşamamış, Faturadaki şube yolunun (okuma bedeli) olduğunu yeni öğrenmiş, neden okuma bedeli için para alındığını anlamamışken, şimdi işyerlerine kesilen cezalar ile ASKİ’yi tanımaya başlıyoruz.

ASKİ Kızılcahamam'da faaliyet gösteren Otel ve ceza olup yağdı.İlçede turizm tesislerini denetleyen bu işletmelere toplam 80 bin lira ceza kesti. Kış sezonunda bu ceza işletme sahiplerinin tepkisine neden oldu.

Kızılcahamam Belediyesinin en büyük gelir ve sıcak para girişi yapan kurumu içme suyunda aylık elde ettiği 400 bin liraya yakın paraya Büyükşehir yasası ile el koyan, köylerin tamamını abone yapmaya başlayan ASKİ, ilçede kışın can çekişen esnaf ve Belediye’yi köşeye sıkıştırmaya devam ediyor. Bu hızla önümüzdeki günlerde Jeotermal ’in abonelerine ve Sıcak suya da sahip çıkarsa şaşırmayın.

Yıllarca Ankara’nın içme suyunu karşılayan ilçe böyle giderse suya hasret kalacak, Kızılcahamam Belediyesi yıllardır har vurup harman savurduğu ve hoyratça kullandığı termal suda sıkıntı yaşıyor, şimdiye kadar bütün belediye başkanları günü kurtarmanın peşinde olduklarından ilçenin hayatı olan termal suyla ilgilenmedi, sondaj vurulduğunda metrelerce yukarıya kendiliğinden fışkıran bu şifa kaynağı şimdilerde yüzlerce metre aşağından pompa yardımı ile çıkartılıyor, Uzmanlar re enjeksiyon yapılmadığı takdirde ilçenin önemli sıkıntı yaşayacağını dile getiriyor. Bu konuda M.T.A. dan gelen uzman bir ekib su ile ilgili araştırma yaptı. Belediye bu konuda bir araştırma içerisinde ama gırtlağa kadar borç içerisinde olduğundan yakın zamanda kendi imkanları ile bir yatırım yapma imkanın zor olduğuna inanıyoruz. ASKİ millete ceza kesmekle belediye tesislerine göz dikmekle yeraltından çıkan her şey benim havasıyla onları sahiplenmeye kalkacağına ilkönce yatırım yapsın,

İşte ASKİ nin resmi internet sitesinde yapılan haber

Kızılcahamam’da Kaçak Su Kullanan Hamamlar Yakalandı 

ASKİ Genel Müdürlüğü ekiplerince yürütülen kaçak su denetimlerinde Ankara’nın hamam ve kaplıcalarıyla meşhur ilçesi olan Kızılcahamam’da hamam ve kaplıcalarda  Ankara’nın suyunun yasal olmayan yollarla kullanıldığı tespit edilmiştir. 40’a  yakın işletme ASKİ ekiplerinin yapmış olduğu tüm  uyarılara rağmen abonelik işlemlerini yaptırmamakta ve kaçak su kullanmaktadır.

Tespit edilen kaçak su kullanımlarına ilişkin Genel Müdürlüğümüz tutanak tutmuş ve cezai müeyyide uygulamıştır.

Reenjeksiyon Nedir ?

 Suyun etken olduğu jeotermal rezervuarlardan çok yüksek miktarlarda sıcak su üretimi yapılır. Üretilen sıcak suyun bir kısmı sıcak su olarak doğrudan kullanılırken geri kalan önemli bir kısmı ise merkezi jeotermal ısıtma sistemlerinde ısısı alındıktan sonra artık su olarak kalır. Artık su saha yakınındaki deniz, göl ve akarsu gibi yerlere verilebilirsede, her jeotermal sahanın yakınında bu tür olanaklar bulunmayabilir. Kaldı ki olsa bile hem en doğru çözüm değildir ve hem de bazı çevre sorunları kaçınılmazdır. Dolayısıyla doğru olanı, suyu geldiği yere veya uygun yeraltı formasyonlarına basmaktır. İşte suyu yeraltına tekrar geri basmak için açılan kuyulara reenjeksiyon(Tekrar-Basma) kuyusu denir

YORUMLAR
 • gurbetteki çıtaklı   08-12-2014 01:13

  ŞIK ÇAYIRI--- ADA--- ÇANI DERESİ---GÖK DERE(kızılcaören) sahi eskiden cagal cagal akan derelerimiz vardı. Çocukluğumuz buralarda oynayarak geçerdi. Acaba şimdi neredeler. Yerlerini neler aldı bir düşünseniz acaba. EYYY ÇITAK kendini devlet sanan herkese itatt etmeyin ZİRA sizin DEVLET-MİLLET sevginiz kullanılıyor. Bunlar TAKİYYE siyasetinin sonuçlarıdır. bunları size solcular yapmadı. Sizler gibi görünenler yaptı.

 • vatandaş   07-12-2014 11:22

  hele seçim bildirgenizdeki projelerin hepsini yapmassanız asıl malzemeyi o zaman vereceksiniz mhplilere.

 • Husko   06-12-2014 22:44

  Bunlar iyi günler köylüden asfalt parası toplasınlar da akılları başlarına gelsin. Köylere sayaç bağlasınlar da,köylünün kendi bulduğu suya para istesinler de akılları baslarına gelsin.. Elleme iyi oldu.

  0

  0

  • adem   15-09-2015 10:19

   Sende doğulular gibi beleşe alışma.Devlete vereceksinki devlette sana versin.

   0

   0

 • 123   06-12-2014 19:55

  Araba verdi ya... Yeter de artar bile birilerine...

 • mehmet   06-12-2014 11:31

  Daha iyi günleriniz.Devamı gelecek

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın