Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Ankara valisi Kaymakamlar toplantısı yaptı
  • Facebook da Paylaş
Ankara valisi Kaymakamlar toplantısı yaptı
  • 04-12-2012
  • 2 yorum
  • 5477 okunma
Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, İlçe Kaymakamları ile bir araya gelerek 2012 yılının ikinci Kaymakamlar toplantısını Vilayette gerçekleştirdi.

Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, İlçe Kaymakamları ile bir araya gelerek 2012 yılının ikinci Kaymakamlar toplantısını Vilayette gerçekleştirdi. 

         Toplantının açılış konuşmasını yapan Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, “Bugün genel iş yürütümü çalışma usul ve esaslarımızı bir kez daha gözden geçireceğiz ve bunu yaparken kamu hizmetlerinin sunumunda uyulacak esaslarla alakalı değerlendirmelerimizi yapacağız. Başkent Ankara’yı yeni yüzyılda medeni âlemde hızla koşturacak ve çağdaş hizmetlerle buluşturacak projeleri ve yatırımları siz Kaymakamlarımızla bugün birlikte tartışacağız” dedi. 

         Vali Yüksel, 5387 Sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun hükümleri uyarınca, kamuya açık ve kapalı alanların, engellilerin erişebilirliğine uygun hale getirilmesi için kanuni sorumluluklar getirdiğini ve yerel yönetimlerin kanunun vermiş olduğu görevleri behemahal yerine getirmelerini ve bu husustaki çalışmaları hızlandırmalarını ve takip altına almaları talimatını verdi. 

         Ankara’da tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi ve kontrolüne ilişkin yasanın uygulama esaslarının ve denetlemelerin de bir kez daha gözden geçirilmesi ve özelliklere denetimlere etkinlik kazandırılmasını istedi. 

         Enerji verimliliği meselesine de değinen Vali Yüksel, “Kamu kaynaklarının etkin kullanımında ve özellikle tasarruf tedbirleri hususunda hassasiyetimizi alakalı olarak daha arttırmalıyız. Devleti yönetenleri bundan sonra en çok meşgul edecek çıkacak başlıklardan bir tanesinin de enerji meselesi olacağını” belirterek “Bu konuda özellikle enerji verimliliği konusunda gayretlerimizi artırmalıyız.”dedi. 

         Ankara’nın, Avrupa'daki birkaç ülkedeki toplam öğrenci sayısından daha fazla öğrencisi olan bir şehir olduğunu söyleyen Vali Yüksel, eğitimdeki asıl hedefin çocukları dünyayla buluşturmak ve yarıştırmak olduğunu belirterek eğitimde fiziki altyapı iyileştirme çalışmalarının devam edeceğini; Ankara'da derslik sayısının hızla arttırılmasıyla derslik başına düşen öğrenci sayısının da 30’ların altına düşürüleceğini söyledi. Vali Yüksel, toplantıya katılan İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan’dan ilçelerde yatırımlarla ilgili hususlar hakkında Okullar Hayat Olsun Projesine dair bilgi vermesini de istedi. 

         Vali Yüksel, Ankara Kalkınma Ajansının kalkınmada lokomotif görevi yapacağını söyledi. Ankara’da 6 tane teknokent yöneticisinin bir araya gelerek yıllar sonra ilk defa 

Ankara’da bir güç birliği protokolü imzaladıklarını da söyleyen Vali Yüksel “Bu imza protokolü, bir yol haritasıdır ve bu harita Ankara’yı bilişim vadisine götürecektir. Şehrimizde 6 tane teknokentiniz olsun, hava ve savuma sanayisinin bütün rakamlarını şehrinizde taşıyın, ARGE yapılanması itibarı ile hemen hemen ülkedeki ARGE personelinin % 50 den fazlasını şehrinizde istihdam edilsin ve bu şehirde bilişimi konuşmayın. Bu asla kabul edilemez.”dedi.

         Vali Yüksel konuşmasının sonunda sektörel yatırımların da bu toplantıda değerlendirileceğini, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Ceylan tarafından özellikle Köydes’le ilgili yatırımların açıklanmasını istedi. 

         Yeni yüzyıl şartlarının dikkatlice izlenmesini, algı yönetimi konusunda hassasiyetin en üst noktada tutulmasının Mülki İdare Amirleri bakımından önemini vurgulayan Vali Yüksel; “Değişimi yönetin, önceliklerinizi belirleyin ve yetkin takım çalışmaları yapın. Yeni yüzyıl şartları içerisinde kavramların çatılarının uçtuğu, paradigmaların yıkıldığı bir süreçte milenyum sahnesinde oynanan yeni oyunları dikkatlice izleyin. Vizyoner olun ve ilçelerinizde hoş bir seda bırakın.”dedi. 

         Vali Yüksel’in konuşmasından sonra İlçe Kaymakamları çalışmaları hakkında sunumlarını yaptılar ve İlçelerinin sorunlarını dile getirdiler.

 

           

YORUMLAR
  • çıtak   15-04-2012 10:30

    bedensel engelliler derneğinin yıllardır ülke genelindeki derneklerle,federasyonlarla ve konfederasyonla birlikte gösterdikleri çabayı biliyoruz ama ilçede engellilere beklenen ilgi ve onlar için ne yapabiliriz çabası yok denecek kadar az galiba.

  • Bed.Eng.Derneğinden   14-04-2012 13:37

    Sayın Kaymakam Bey lütfen sayın Valimizin ilçe kaymakamları ile yapmış olduğu toplantıda anladığımız kadarıyla sizlere uyarı miyetinde açıklamış olduğu engellilerle ilgili yaptırımlara siz hız verin ve sorumluluk alanınızdaki kurumlarıda bu konuda bir an önce yasal düzenlemeler çerçevesinde engellilerin beklentilerine cevap vermelerini sağlayın,bu çıkan bir yasa gereğidir,bu yılın ortasındada yedi yıl olarak tanınan süre dolmaktadır,artık birilerinin size bu konuları hatırlatmasını beklemeyin sizden bunu istiyoruz, bu konularında yakın takipçisi olduğumuzuda sakın unutmayın.çektiğimiz sıkıntıları ancak bizler ve yakın aileleri bilir,bizler engelli camiası olarak bu yaptırımlara yıllarımızı verdik.ömrümüz tükendi,bilmem anlatabiliyormuyuz,bu kısacası toplumsal bir sorundur,size sağlıklı,engelsiz ve başarı dolu mutlu yarınlar temenni ediyoruz.saygılarımızla.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın