Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Altı Ülkeden eğitimciler Kızılcahamama'a geldi
  • Facebook da Paylaş
Altı Ülkeden eğitimciler Kızılcahamama'a geldi
  • 01-01-1970
  • 0 yorum
  • 5527 okunma
Kızılcahamam İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimi tarafından yürütülen AB Hayat Boyu Öğrenme Programı (LLP), Grundtvig Öğrenme Ortaklığı projesinin ikinci toplantısı Kızılcahamam’da gerçekleşti

Kızılcahamam İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimi tarafından yürütülen AB Hayat Boyu Öğrenme Programı (LLP), Grundtvig Öğrenme Ortaklığı projesinin ikinci toplantısı Kızılcahamam’da gerçekleşti. TALIS: Trainers in Adult Learning – Innovative Strategies (Yetişkin Eğitiminde Eğiticiler – Yenilikçi Stratejiler) projesi Karma Öğrenme (Blended Learning) yöntemini kullanarak yetişkin eğitimi sağlayan öğretmenlerin yeni yöntemlerle donatılmasını amaçlamaktadır. Karma öğrenme yüz yüze eğitim ile uzaktan eğitim yöntemlerinin bir arada kullanıldığı bir eğitim yöntemidir. Bu sayede öğrenenlerin daha aktif olması ve öğrenme sürecinin etkili kılınması amaçlanmaktadır.
TALIS projesi yedi AB ülkesinden çeşitli eğitim kurumlarının işbirliği ile yürütülmektedir. Bu kurumlar İngiltere ve Polonya’dan iki üniversite, Türkiye, İtalya ve Litvanya’dan yerel eğitim otoriteleri, Romanya’dan bir lise ve Yunanistan’dan bir sivil toplum örgütünden oluşmaktadır. Kasım 2011’de İtalya’nın Verona şehrinde gerçekleştirilen ilk toplantının ardından proje ortakları Mayıs 2012’de Kızılcahamam Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde bir araya geldiler.
Altı ülkeden 16 misafir eğitimci ve ev sahibi kurum olan Kızılcahamam İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yönetici ve proje uzmanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda proje web sayfasının (http://www.talis-lp.eu/ ) içeriği hazırlandı. Ayrıca yetişkinlere eğitim veren eğiticiler için hazırlanacak Karma Öğrenme Kılavuzu’nun taslağı belirlendi. Her kurumun kendi bünyesinde eğiticiler için karma öğrenme semineri düzenlemesi kararlaştırıldı.
Katılımcılar Kızılcahamam’da bulunan eğitim kurumlarını ziyaret etme imkânı da buldular. Bu kapsamda Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Atölyelerinde CNC tezgaları ve mobilya atölyelerini, Halk Eğitim Merkezinde Engellilerin taş takı tasarımı kursunu ziyaret ettiler.  Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin imkânlarına hayran kalan katılımcıların engelli bireylerle bir araya geldiklerinde duygulu anlar yaşandı. Misafirler öğle yemeğinde başka bir eğitim kurumu olan Ayşe Bezci Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi işletmesi olan Taşdivan’da ağırlandı.
Güvem bazalt sütunları, Beşkonak fosil yatakları ve Sey Hamamı ziyaretinin ardından katılımcılar Ankara ve Kapadokya’yı ziyaret ettikten sonra ülkemizden ayrıldı.
Ayrılmadan önce izlenimlerini ifade eden katılımcıların bir çoğu Türkiye’ye ilk defa geldiklerini, insanların yakınlığından ve misafirperverliğinden etkilendiklerini belirttiler. İtalya’dan gelen Marina Meccarelli okul bahçesindeki öğrencilerin ve sokaktaki insanların yüzlerindeki tebessümden ve gösterdikleri yakınlıktan çok etkilendiğini ifade etti. Yunanistan’dan gelen Fotini Sianou babasının İzmir’li, annesinin Kars’lı olduğunu Türkiye’yi ve Türk insanını çok sevdiğini belirtti. Litvanya’dan gelen Edita Zaromskiene ve Laima Ruzgiene ilk defa geldikleri Türkiye’nin çok güzel ve zengin bir ülke olduğunu ve ilk fırsatta tekrar gelmek istediklerini vurguladılar. Yunanistan’dan Antony Tzimos yaşadığım müthiş deneyimi ifade edebilmek için kelime bulamıyorum, her şey için teşekkürler Türkiye diyerek veda etti.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın