Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Almanya gezisi ve kardeş şehir Weilbug  Resim Slayt
  • Facebook da Paylaş
Almanya gezisi ve kardeş şehir Weilbug  Resim Slayt
  • 20-04-2007
  • 0 yorum
  • 5787 okunma
Kardes şehir Weilburg'a giden milletvekili ve ilçemiz esnaflarından olusan grup 3 günlük zezinin ardından ilçeye döndü

Hakan Akkaya:Weilburg

Cuma saat 16:30 da, aralarinda Milletvekili Sayin Prof. Dr. Eyyüp Sanay, Milletvekili Sayin Remziye Öztoprak, OSTIM AŞ’nin yönetim kurulu başkani Sayin Orhan Aydin, Kızılcahamam Belediye Başkanı Sayin Adem Özbekler ve beraberinde iş adamları ve Belediye meclis üyelerinin de bulundugu grup, Weilburg Belediye Başkanı Sayin Hans-Peter Schick tarafindan karşilandiktan sonra, Weilburg şehrinin sanayi bölgelerini gezdi. Akşam yemegi esnasinda gezilen sanayi bölgeleri hakkinda konuşma yapan iki kardeş şehirin yöneticileri, gelecek icin planlanan yatirimlarin iki taraf icin de cok faydali olacagi görüşünü bir kez daha vurguladilar.

 

Cumartesi Weilburg´un önde gelen dört şirketini (elektronik, et ihmalati v.s.) gezen grup, Avrupa standardlari seviyesinde olan bu şirketlere büyük bir ilgi gösterdi. Sirket yöneticilerinin gelecek icin Kizilcahamam’a yatirim yapma konusunda olumlu bir tutum göstermeleri, grubu sevindirdi. Akşam Kızılcahamam’li Mustafa ve Mirsade Yüce´nin dügününe katilan grup, Weilburg´lu siyasetci ve iş adamlariyla birlikte güzel saatler gecirdiler. Türk örf ve adetlerine sadik kalinarak yapilan dügünde, Weilburg yöneticileri Ankara misketi oynayan Kizilcahamam grubuna eşlik edince, kültürel farkliliklara ragmen ayni dilden konusuldugu dikkati cekti. Mustafa ve Mirsade Yüce eşlerine buradan bir kere daha ömür boyu mutluluklar diliyoruz.

 

Pazar - Weilburg Belediye Başkani Sayin Hans-Peter Schick eşliginde şehri yürüyerek gezen grup, Weilburg ve Kizilcahamam şehirlerinin yapi ve doga nitelikleri acisindan birbirlerine benzerliklerini yakindan gözetlediler. Almanya´nin ilk kralinin Weilburg kökenli olmasindan dolayi sehir tarihi bir şatoya sahip. Bu tarihi şatoyu gezen grup, ardindan Avrupa parlementosu milletvekileri, Almanya Başkonsolozlugu Sayin Salih Bogac Güldere ve Weilburg´lu iş adamlarinin da katildigi ekonomi toplantisinda bir araya geldiler. Sayin Salih Bogac Gülderen’in acilişini yaptigi konuşmada bu kardeşligin Türkiye Cumhuriyet’i icin de cok büyük anlam taşidigini ve dolayisiyla bu konunun arkasinda duracagini bildirdi. Eski Hessen eyaleti ekonomi bakani Sayin Lothar Klemm önümüzdeki 15 sene icerisinde ekonomisinin %4,6 oranla büyümesi ve dünyada 5.sirayi almasi beklenen Türkiye’ye, Weilburg is adamlarinin yatirimlarini yapmalarini tavsiyede bulundu.

 

Daha sonra Kizilcahamam Belediye Başkani Sayin Adem Özbekler konuşmasini ilgiyle dinleyen misafirlere bu kardeşligin Kizilcahamam icin ne kadar önem taşidigini bir daha vurguladi. Ayni sözleri Weilburg Belediye Başkani Sayin Hans-Peter Schick’den de duyan misafirler, ayni düsüncelerden dolayi iki başkani tebrik ettiler. Son olarak Avrupa Milletvekillerinden Sayin Ozan Ceyhun konusmasinda, bu iki kardes şehirlerin Avrupa parlementosundan belirli projelerde destek bulacaklarinin müjdesini verdi.

 

Toplanti sonrasinda Weilburg Diyanet Camii´si tarafindan verilen akşam yemegine katilan grup böylelikle Almanya´da yasayan Türk vatandaşlariyla özlem giderdi.

 

Grup pazartesi günü Ankara’ya dönmeden önce, dünya banka ve sigortlarinin bulundugu Frankfurt şehrini dolaşti.

 

Almanya´da 4 gün süreyle gelen gruba tercümanlik yaptim. Almanya´da yasayan bir türk olarak böyle bir kardesligin bizler icin ne kadar önem tasidigini ve ne kadar gurur verici oldugunu bu esnada ifade etmek istiyorum. Iki kardeş sehrin belediye başkanlari Sayin Adem Özbekler’e ve Sayin Hans-Peter Schick’e ve bu kardesligi özellikle destekleyen Sayin Mustafa Yüce´ye de sarfetmis olduklari emekler icin teşekkür ediyorum
Etiketler : Almanya - gezisi - ve - kardeş - şehir - Weilbug -  Resim - Slayt -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın