Ana Sayfa  /  Gezelim Görelim  /  Aktaş Doğa Yürüyüşü
  • Facebook da Paylaş
Aktaş Doğa Yürüyüşü
  • 30-12-2014
  • 2 yorum
  • 13355 okunma
Kızılcahamam YADO bu ay Aktaş bölgesinde yürüdü

Kızılcahamam Haber ve Yabanabat Doğa Dostları tarafından her ay yapılan doğa yürüyüşünde bu ayki durağımız ilçenin hemen yanı başında bulunan doğa harikası Aktaş bölgesi idi.

Her zaman olduğu gibi sabah Lale Pastanesinde yapılan kahvaltı ile başladı. Yürüyüşe Bayram Arslanoğlu, Adem Emin Atakul, Mecit Bal, Eyüp Odabaş, Selçuk Aydoğan, Ahmet  Ahmetli, Hakan Yılmaz ve Mustafa Özdemir katıldı.

Kahvaltı sonrası yapılan alışverişin ardından yola çıkan YADO üyeleri, Gerede istikametinde bulunan ilçemize 30 km mesafedeki Aktaş bölgesine kadar araçlar ile gitti. Burada aracın bir tanesini yünlü yaylası girişine diğer aracıda Aktaş’a park ettikten sonra yola düştü,

Aktaş da bulunan ve İstanbul’dan bir vakıf tarafından kiralanan tesis den giriş yapan YADO üyeleri tesis bekçisi ile kısa bir sohbetin ardından yoluna devam etti. Vakıf buraya bir tanesi lojman olmak üzere üç ev yapmış hemen yanı başında bulunan gölün etrafında düzenleme de yapan vakıf buradaki binaları, öğrencilerin dinlenmesi ve eğitimi amacı ile kullanıyormuş.

Bu ayki YADO üyelerinin rotası Aktaş Tesislerine 7 km mesafede ve 1890 m yükseklikte bulunan zirveye tırmanış,  burada öğle yemeği ve orman içerisinden araçlara dönüş olarak belirlenendi.

Aktaş tesissilerinin hemen yanı başında bulunan Aktaş gölündeki muhteşem kış manzarası ile başlayan kar üzerindeki yürüyüş orman içerisinde beyaz örtünün oluşturduğu harika güzellikler ile zirveye kadar devam etti. Yaklaşık 30 cm kar üzerinde zirveye öğle saat 14.00 civarında ulaşan YADO üyeleri burada bulunan gözetleme kulesinde öğle yemeği menüsünde geleneksel hale getirdiği Bazlama ve Sucuk ile peşinden tavşankanı çay ile yorgunluk giderdi.

Daha sonra dönüş yoluna düşen ekip yürüyüşlerine orman içerisinde muhteşem doğa güzellikleri arasında başladı. Kestirme olduğu için tercih edilen bu güzergâh başta grupta endişe yaratsa da kısa zamanda gördükleri güzellikler bu endişeyi unutturup kar ve ormanın güzellikleri arasında yürüyüş devam etti.

Dönüş yolu yaklaşık iki saat sürdü. Orman içerisinde bulunan yollar takip edilerek Aktaş 1 köprüsüne çıkan ekip bir hafta sonu Aktaş bölgesinde kar ve ormanın oluşturduğu harika güzellikleri yaşamanın mutluluğu ile evlerine döndü.

FOTOĞRAFLARIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ 

FOTOĞRAFLARIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ 

 

Etiketler : Aktaş - Doğa - Yürüyüşü - -
YORUMLAR
  • Oğuzhan   06-01-2015 09:54

    Harika bir doğa yürüyüşü olmuş belli ki... Ayağınıza, aklınıza sağlık.

  • Dağcı   30-12-2014 10:04

    Bence çok güzel bir doğa,güzel bir yürüyüş,sizleri tebrik ediyorum,yalnız o karda güneş gözlüğünüzün olması gerekir,aksi halde parlayan kardan gözler zarar görür...

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın