Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Afat Kızılcahamam'da Deprem tatbikatı yaptı
  • Facebook da Paylaş
Afat Kızılcahamam'da Deprem tatbikatı yaptı
  • 07-10-2015
  • 0 yorum
  • 5844 okunma
Afat Kızılcahamam'da yangın tatbikatı gerçekleştirdi

AFAD'a bağlı ekiplerin; senaryo gereği Ankara'da meydana gelen 6.7 büyüklüğündeki deprem sonrası gerçekleştirdiği arama-kurtarma, KBRN, yangın ve tahliye tatbikatı nefesleri kesti. Tatbikatta zaman zaman aksaklıklar da yaşandı. 
Kızılcahamam ilçesinde senaryoya göre; 6 Ekim 2015 saat 08.14’te merkez üssü Kuzey Anadolu Fay Zonu üzerinde bir depremin meydana geldiği, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı tarafından depremin büyüklüğünün 6.7 ve derinliğinin 8 kilometre olduğu belirtildi. Olayın ekiplere bildirilmesi üzerine; Ankara Büyükşehir itfaiyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl AFAD Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kızılay, GEA ekipleri, kısa sürede Kızılcahamam'a ulaştı. 
AFAD çatısı altındaki kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak, İl Afet Müdahale Planı’nın uygulanabilirliğini artırmak, ana ve destek çözüm ortağı kurumlarda farkındalık oluşturmak ve planlardaki olası çakışma ve eksiklikleri tespit edebilmek amacıyla gerçekleştirilen tatbikat, gerçeğini aratmadı. 

MAHSUR KALANLAR MOTORLU KURTARMA HALATIYLA AŞAĞIYA İNDİRİLDİ
Senaryo gereği ilk tatbikat, deprem sonrası meslek lisesinde çıkan yangınla başladı. Binadan dumanların yükselmesi üzerine olay yerine gelen itfaiye olaya müdahale etti. Merdiven boşluklarının yıkılması sonucu binaya iplerle tırmanan itfaiye ekipleri yaralıları kurtardı. Dumandan etkilenen bir kişi itfaiye ekiplerinin yardımıyla dışarıya alındı. Son katta mahsur kalanlar ise motorlu kurtarma halatıyla aşağıya indirildi. Gerekli önlemler alındıktan sonra ambulanslı ekip yaralılara ilk müdahaleyi yaptı. Öğrenciler okuldan tahliye edildi.

ARAMA ÇALIŞMALARINDA KÖPEK VE İŞ MAKİNELERİ KULLANILDI
Depremde oluşan heyelan bölgesinde ise arama çalışmaları köpek ve iş makineleriyle yapıldı. Arama köpekleri heyelan bölgesinde bir yaralıyı tespit etti ve yaralıyı kurtarma çalışması başladı. Bölgeye ambulans sevk edilerek çalışmalara devam edildi. 
 

Deprem anında oluşan araba kazasından sonraki anları canlandıran ekipler, kaza yapan araçtaki kimyasal maddelerin zarar vermesini önlemek için yapılması gerekenleri gösterdi. Kaza bölgesinde soğuk, ılık, sıcak bölge diye üç bölge oluşturuldu. Ekipler, soğuk bölgede kimyasal maddeden etkilenmemek için radyoaktif elbise giydi. Soğuk bölge ile sıcak bölge arasında kayıt masası kuruldu. Radyoaktif madde tespit edilen yerleri ellerinde getirdikleri işaretlerle sıcak bölgeyi işaretledi. Yaralıları çıkarmadan önce toz dökerek radyoaktif alanları kapattı. Araç içerisindeki kişilere ilk müdahale yapıldı. Yaralılara maske ve koruyucu elbise takıldı. Daha sonra ilk yardım ekipleri sıcak bölgeye girerek yaralıları sıcak bölgeden çıkarıp soğuk bölgeye taşıdı. Soğuk alanına çıkarılan yaralılar dezenfekte işleminden geçirildi. Dezenfekte edilen yararlılar sağlık ekiplerine teslim edildi. Ekipler de duş yardımı ile temizlendi.

ZAMAN ZAMAN AKSAKLIKLAR YAŞANDI
Tatbikatta zaman zaman aksaklıklar da yaşandı. İtfaiye ekipleri okula girerken kapının açılması unutuldu ve ekipler zor anlar yaşadı. Yaşanan aksaklık nedeniyle ekipler yangın alanına geç girdi. Heyelan alanında ise ambulans yanlış yola girdi. Daha sonra uyarıları dikkate alan şoför, geri geri giderek bölgeye intikal etti.

 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın