Ana Sayfa  /    /  ABD'ye soykırım uyarısı:'Sakın ha'
  • Facebook da Paylaş
ABD'ye soykırım uyarısı:'Sakın ha'
  • 07-02-2007
  • 0 yorum
  • 5554 okunma
ABD'de temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ABD Kongresi'nde sözde Ermeni soykırımı tasarısının kabul edilmesinin ikili ilişkilere vereceği zarara dikkat çekti.
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD Kongresi'nde sözde Ermeni soykırımı tasarısının kabul edilmesinin, Türkiye-ABD ikili ilişkilerine ciddi biçimde zarar vereceğini ve tarihsel bir konuya siyaset karıştırılmış olacağını söyledi.

Abdullah Gül, ABD Ulusal Basın Kulübü'nde yaptığı konuşmada, bir katılımcının, ''soykırım tasarısını kabul eden başka ülkelerle Türkiye'nin ilişkilerinin sürdüğüne dikkati çekerek, ABD'de kabul edilmesinin bir önemi olmayacağı'' yönündeki yorumlu sorusu üzerine, ''Türkiye'nin ABD ilişkileri başka ülkelerle ilişkilerinden farklı. Büyük bir gündemimiz var. Diğer ülkelerle böyle bir gündemimiz yok'' dedi.

Gül, yerel politik gerçekleri anladığını, ancak ülkelerin bu yerel politikalara alet olmaması gerektiğini belirterek, ''Türk-Amerikan ilişkileri, bu meselenin esiri olmamalı. Bu, siyasi bir konu değil. Bu meseleyi, ilişkilerimize gerçek bir tehdit olarak görüyorum. Böyle bir tasarı kabul edilecekse, o zaman neden omuz omuza savaşıyoruz, neden birbirimizi destekliyoruz? Ben bunun olmayacağına inanıyorum. Olursa, gerçek bir şok olacak'' diye konuştu.

Gül, ''Türk-Amerikan ilişkilerinde zorlayıcı konulardan biri'' olarak nitelediği ABD Kongresi'ndeki tasarıyla ilgili olarak, ''Elbette 1915 olayları, yüzyıllardır barış içinde birarada yaşamış olan Türk ve Ermeniler'in tarihinde trajik bir sayfa. Gerçekten ne olduğunu tespit etmek için Türk hükümeti, meclisin de tam desteğiyle Ermeniler'e, tarihçilerden oluşan ortak bir komisyon kurmayı önerdi. Tarihçilere bütün arşivimizi açtık ve diğer taraflardan da aynı şeyi bekliyoruz. Ne yazık ki Ermenistan bizim bu girişimimize henüz olumlu bir yanıt vermedi.

Bu öneri halen masada'' dedi. Türkiye'nin, daha fazla diyalog için elini uzattığını ve bunun bir gün Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesine doğru gitmesini beklediğini belirten Gül, ''Bağlayıcı bir özelliği bulunmasa da, ABD Kongresi'nin iki kanadından birinde kabul edilecek bir tasarı, ikili ilişkilerimize ciddi şekilde zarar verecek ve tarihi bir konuya siyaset karıştırılmış olacak. Türk-Amerikan ilişkilerinin, olayların böyle talihsiz bir şekilde gelişmesini haketmediğine inanıyoruz'' diye konuştu.

Türkiye ile ABD'nin gündemindeki önemli işbirliği konularını sayan Gül, enerji işbirliği, Irak ve Afganistan'a özellikle değindi. Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin bir soru üzerine Gül, ''Bu çok acı bir olay. Dink bizim vatandaşımızdı. Ne yazık ki siyasi suikasta kurban gitti'' dedi.

Olay gerçekleştiğinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte olduğunu ve Başbakan'ın, hemen konunun araştırılması talimatını verdiğini, kısa süre içinde de katilin yakalandığını hatırlatan Gül, binlerce kişinin, Dink'in öldürülmesini protesto için sokaklara döküldüğünü vurguladı. Ermenistan ile ilişkilerin ''normal olmadığını'' belirten Gül, Türkiye'nin, ilişkileri normalleştirmek istediğini, ancak karşı taraftan da olumlu bir tavır beklediğini söyledi.

70 binden fazla Ermeni'nin Türkiye'de çalıştığını, kültürel faaliyetlerin sürdüğünü belirten Gül, sorunların çözülmesi durumunda 2 ülke arasında tam bir ilişkinin kurulabileceğini kaydetti. 1. Dünya Savaşı'nın sonunda Türkiye'nin 3 milyon kişi yitirdiğini hatırlatan Gül, ''Biz de bu kaybımızı öyle mi (soykırım) nitelendirelim?'' diye sordu.

TÜRKİYE-AB

Türkiye'nin AB sürecine ilişkin soruları da yanıtlayan Gül, sürecin AB'li bakanlar tarafından yavaşlatılması kararının alındığını ve Türkiye'de ekonomik ve siyasal reform sürecinin süreceğini vurguladı. Türkiye'nin kararlılığının tam olduğunu belirten Gül, bir katılımcının, Norveç halkı gibi Türk halkının da sonunda AB üyeliğini reddetmesi olasılığına ilişkin bir soru üzerine, ''Önce müzakere sürecini tamamlamalıyız'' yanıtını verdi.

Gül, büyük ülkelerin üyeliğinin zaman aldığını, İspanya ve İngiltere için 12 yıl sürdüğünü belirtirken, sürecin sonunda Türkiye'nin AB'ye katılmayı umduğunu, ABD'nin bu yöndeki desteğinden de memnun olduklarını kaydetti. Bir katılımcının, Türkiye'de Kürt kültürünün serbest olmadığı yönündeki sözlerine karşılık, ''O kültür bizim kültürümüzün bir parçası. Neden reddedelim ki? Bu, Türk kültürünün zenginliğidir'' dedi.

AA
Etiketler : ABD'ye - soykırım - uyarısı:'Sakın - ha' -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın