Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  ABD Mustafa Akarsu yu Maddi manevi unutmadı
  • Facebook da Paylaş
ABD Mustafa Akarsu yu Maddi manevi unutmadı
  • 03-01-2013
  • 1 yorum
  • 5689 okunma
ABD Büyükelçiliği de Akarsu'ya minnetini onun adına bir 'akarsu' şeklinde bir havuz yaptırarak gösterdi. Bugün Başkent'e gelen ABD Dışişleri Bakanı'nın ilk durağı da elçilik oldu

 

ABD'den 'Akarsu' anıtı

ABD, Mustafa Akarsu'yu maddi-manevi unutmadı. ABD Elçiliği'ne düzenlenen canlı bomba saldırısında güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu yaşamını yitirdi. Saldırının ardından Büyükelçi Ricciardone ''Akarsu bir kahraman'' dedi. Akarsu kahramandı çünkü canı pahasına gazeteci Didem Tuncay'ı iterek kurtarmıştı. ABD Büyükelçiliği de Akarsu'ya minnetini onun adına bir 'akarsu' şeklinde bir havuz yaptırarak gösterdi. Bugün Başkent'e gelen ABD Dışişleri Bakanı'nın ilk durağı da elçilik oldu

 

 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, resmi ziyarette bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Kerry'nin ilk durağı ABD Büyükelçiliği oldu.

Mustafa Akarsu elçiliğe düzenlenen canlı bomba saldırısında şehit oldu

Kerry, Esenboğa Havalimanı'ndan sonra ayağının tozuyla 1 Şubat'ta ABD Büyükelçiliği'ne yapılan bombalı saldırıda hayatını kaybeden güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu için yapılan anma törenine katıldı. Törene Akarsu'nun ailesi de katıldı. Törende bir konuşma yapan Kerry, Akarsu'nun ailesine sımsıkı sarıldı, üzüntüsünü anlattı.

 

AKARSU İÇİN AKARSU ŞEKLİNDE HAVUZ

Bu arada Büyükelçiliğin bahçesine Mustafa Akarsu'nun anısına soyadından yola çıkarak akarsu şeklinde havuz yaptığı ortaya çıktı. ABD Dışişleri Bakanı, havuzun başında yetkililerden bilgi aldı.

Akarsu şeklindeki havuzun başında bir de ağaç ve üzerinde İngilizce bir yazının olduğu taş da var. Taşta ise şu ifadeler yazıyor:
“Bu ağaç ve çeşme büyükelçilik saldırısında hayatını kaybeden Mustafa Akarsu anısınadır”

 

KARSU'NUN AİLESİNE THOMAS JEFFERSON STAR MADALYONU

Törene Akarsu'nun eşi ve çocukları ile bazı akrabaları katıldı. Törende ABD Dışişleri Bakanı'nın yanı sıra Büyükelçi Francis Ricciardone, büyükelçilik çalışanları ve aileleri yer aldı.

Kerry törende, Mustafa Akarsu'nun gösterdiği kahramanlık dolayısıyla eşi Yasemin ve çocukları Sami ile Hilal'e Beyaz Saray tarafından çok az kişiye verilen "Thomas Jefferson Star" madalyonunu takdim etti. Thomas Jefferson ABD'nin üçüncü başkanı... Onun adını taşıyan madalyon değişik alanlarda (mimari, hukuk, doğa bilimler, liderlik gibi) üstün başarı ya da kahramanlık gösteren kişilere veriliyor.

 

"MUSTAFA HEM TÜRK HALKININ HEM AMERİKAN HALKININ GURUR KAYNAĞI"

 

Törende bir konuşma yapan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Amerikan halkı, Başkan Barack Obama ve yönetiminin taziyelerini getirdiğini söyledi. Kerry, Akarsu ailesine Türkçe olarak "Başınız sağolsun" dedi.

Törenden önce Mustafa Akarsu adına büyükelçilik bahçesinde yaptırılan çeşmeyi ziyaret ettiğini söyleyen Kerry, "Tıpkı Yasemin'in söylediği gibi huzur dolu bir yer" diye konuştu.

"Mustafa'nın ani kaybının yasını hala tutuyoruz" ifadesini kullanan Kerry, yurt dışındaki Amerikan misyonlarında görev yapanların milliyeti ne olursa olsun birbirine bağlı olduklarını söyledi.

Kerry, "Mustafa, bizim için hayatını kaybetti. Bu kapıları 20 yıldan fazla korudu. Sadece korumakla kalmadı, aynı zamanda kimseye boyun eğmedi. Mustafa, hem Türk halkının hem de Amerikan halkının gurur kaynağı oldu. Terörizm korkusu bu kapılara geldiğinde, Mustafa ve arkadaşları kahramanca hareket etti ve cesaretleriyle hayat kurtardı. Mustafa, bu kapıda hayatını kaybettiği gün benim de bakanlıkta ilk günümdü. Göreve başlarken yemin ettiğimde bu trajedi aklımda ve kalbimdeydi" dedi.

 

''MUSTAFA ÇOCUKLARINI ABD'DE OKUTMAK İSTİYORDU. HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK GÖREVİMİZ''

 

"Buradaki tüm Türk çalışanlarımızı ve dünyanın dört bir tarafındaki meslektaşlarımızı buradan selamlıyorum" diyen Kerry, şöyle devam etti:

"Meslektaşınız Mustafa hayaller kuran biriydi. Ankara'daki hayatını ve işini sevdiği kadar geleceği de sürekli düşünüyordu. Çocuklarına ABD'de eğitim fırsatı verme imkanı istiyordu. Mustafa bu planlarında o kadar istekliydi ki, bana söylendiğine göre arkadaşları ona bir lakap da takmışlardı. (Türkçe olarak) Yarı Amerikalı. Bugün onun bu hayalini gerçekleştirmek bizim görevimiz."

Kerry'nin konuşmasının ardından kürsüye gelen Akarsu'nun amcası Murat Akarsu da elçilik çalışanlarına gösterdikleri vefa ve Akarsu'nun anısını yaşatmak için yaptıklarından dolayı teşekkürlerini iletti.

Kerry törende ayrıca, patlamada Mustafa Akarsu ile birlikte aynı kapıda görev yapan diğer güvenlik görevlileri Tuncay Avcı ve Şefik Soylu'ya da saldırıda olay yerinde bulunan gazeteci Didem Tuncay'ın hayatını kurtardıkları için "kahramanlık ödülü" verdi.

Etiketler : ABD - Mustafa - Akarsu - yu - Maddi - manevi - unutmadı -
YORUMLAR
  • Rıfat ZENGİN   03-03-2013 21:15

    Mustafa kardeşim Ruhun şad olsun. Geride kalan eş ve çocuklarına allah sabır versin. Sana üzülmüyorum Çünkü sen Şehidsin. Şehidler ölmez sen bizleri görüyorsun. Keşke biz arkadaşlarınada nasip etse sen şanslısın sana imreniyorum. Belki okul yıllarında sizler bizlere özeniyordunuz Ançak şuanda Ben ve benim gibi kızılcahamamı terk etmeyen ham çıtaklar sana özeniyoruz. Şehitlik peygamberlerden Sonraki en Kutsal manevi bir makamdır. Her insana şehitlik nasip olmaz. Biz inançlı insanlarız, İnançımızın veçibelerini yapmasakda Vatanımıziçin Bayragımız için ailemiz ayrıcada Ekmegimiz için ölürüz.. sENİN YAPTIGIN GİBİ. Amerikan konsolosu Ricardone Senin için kahraman dedi. Ayrıcada sEN GERÇEK BİR KAHRAMAN SIN. DÜNYA SENİ KAHRAMAN OLARAK TANIDI. kIZILCAHAMAMDAN dünyanın kahramanı senden başka varmı Ben bilmiyorum varsa bilen söylesin. Gazeteci kadın ve diger görevli arkadaşını çanın pahasına kurtardın. Sen ve senin gibi kardeşlerimiz ölünceye kadar Unutmayacagız. Amerikalı lar gerekeni yaptılar Sevmedigimiz dünyayı kana bulayan Halkının menfaatleriiçin Binlerce , Milyonlarca insanı öldüren Kanını emen kapi talis paradan. İnsanından başkasını düşünmeyenler yaptı. Ya bizimkiler ugruna ölürüz dedigimiz Başbakanımız, Recep Tayyip ERDOGAN. aCABA NE YAPTI, KIZILCAHAMAMIN BÜYÜKLERİ NE YAPTILAR . aCABA DAHA BEKLEMEDELERMİ dAHA YAPARLAR. gÖRECEGİZ. bEKLİYORUZ. acaba KIZILCAHAMAMDA BÜYÜK kALMADIMI. ABDURRAHMAN ÖGÜLTÜRK , ÜMİT ÖLMEZ yaşayanlardan isimlerini şimdi yazmayacagım. Sadece Salih BEZCİYİ yazacagım. Onuda sonyıllarda Kızılcahamam daki EGİTİME katkılarından dolayı yazıyorum. Kızılcahamamın sahibi yok . Filistin gibi Halkı kendi Memleketinde parya Karmaşa başı bozukluk v...........................b ŞİMDİLİK BUKADAR DEVAMI GELECEK.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın