Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Nüfusu 2 binin altında olan belediyeler kapanacak
 • Facebook da Paylaş
Nüfusu 2 binin altında olan belediyeler kapanacak
 • 10-08-2012
 • 5 yorum
 • 5773 okunma
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, yeni hazırladıkları 'Belediyeler Kanunu'nda, belediye kurulması için 5 bin nüfus şartı getirdiklerini, 2 binin altında nüfusa sahip belediyelerinde söndürüleceğini açıkladı.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, yeni hazırladıkları 'Belediyeler Kanunu'nda, belediye kurulması için 5 bin nüfus şartı getirdiklerini, 2 binin altında nüfusa sahip belediyelerinde söndürüleceğini açıkladı. Şahin, Türkiye genelinde 250'nin altında nüfusa sahip 18 bin köy ile 50 nüfusa sahip 3 bin mahalle bulunduğuna da dikkati çekti. Bakan Şahin’inin sözünü ettiği ‘Yeni Köy Kanun’ ile ‘Yeni Büyükşehir Kanunu’nun gelecek ay itibari ile tamamlanarak Meclis'e gönderilecek. 

'Muhtarların Yeni Anayasa’daki Yeri' konulu toplantı Ankara Sanayi Odası (ATO)’da yapıldı. Toplantıya İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu eski Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi başta olmak üzere, Muhtarlar Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ve Türkiye’nin 7 bölgesinden konfederasyon temsilcileri katıldı. 

Nüfus dağılımı dengesiz

Geleceğin yine kırsalda olacağını belirten İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, kırsal kesimlerde asgari şehir şartlarının sağlanmasının önemine dikkat çekerek, kentlerdeki alt yapı projelerinin aynısının köylerde de yapılması ile bunu sağlayacaklarını ifade etti. Köyler insan hayatının her döneminde olmasa da belli dönemlerinde olduğunu vurgulayan Şahin, köyün insanımızın aslı olduğunu, bunun da köyün mahallenin ve kentin düşmanı olduğu anlamına gelmediğinin altın çizdi. Türkiye’deki nüfus dengesizliğine de dikkat çeken Şahin, beldelerde nüfusu 50’nin altındaki mahalleler ile nüfusu 250’nin altında olan köyler olduğunu dile getirerek, nüfusu 250'nin altında 18 bin köy ile nüfusu 50'nin altında 3 bin mahalle bulunduğunu söyledi. Şahin, bu köy ve mahallelerin söndürülmesinin kolay olamadığını bildirerek, yeni düzenlemelerle bunların düzenleneceğini, yeni köylere kolay kolay izin vermediğini sözlerine ekledi. 

"2 binlik belediyeler sönüyor

Yeni 'Belediyeler Kanunu'na da işaret eden Şahin, yeni belediye kurulması için 5 bin şartını getirdiklerini, 2 binin altındaki belediyelerin ise söndürüleceğini belirtti. Bu çalışmanın tamamlanmak üzere olduğunu vurgulayan Şahin, gelecek hafta bu yasanın meclise getirileceğini bildirdi.

 13 il Büyükşehir oluyor

Hazırlanmakta olan Büyükşehir Kanunu’nun önemli değişiklikler getirdiğini anlatan Şahin, nüfusu 750 bini geçen 13 ilin olduğunu, bunların da 'Büyükşehir statüsü'ne geçeceğini anımsattı. Bir diğer çalışma olan Yeni Köy Kanunu’nun da tasarı halinde olduğunu aktaran Şahin, her an güncellendiğini, muhtarların da katkısını aldıklarını dile getirdi. Şahin, bu çalışmanın da gelecek ay içerisinde tamamlanacağını söyledi.

Etiketler : Nüfusu - 2 - binin - altında - olan - belediyeler - kapanacak -
YORUMLAR
 • Ergün Doğrusöyler   11-10-2012 23:42

  sen çay satmana devam et.Siyaseti bilmiyorsun.Eyalet sietemi senin yalanı.Diyarbakır Emniyet Müdürrün söylediklerine akparti ve Başbakanın cevabı ortada.sen MORG BEKÇİSİ sin çaycı değil herhalde.Konu şeçimler Biz diyoruz.Çanakkale Boğazı sen diyorsun yandı bilmem neyiGÜLE GÜLEmin ağzı.git şurdan sende Coşkunla git.bir dahada dönme.hadi size

 • caycı hüsameddinden   11-10-2012 08:27

  La aslanım ülkemizde eyalet sistemi kuruluyo bu yapılanlar bunun ilk adımları. Diyarbakırdaki emniyet müdürünün teröristlere ağlamayanlar adam deyil demesi vallali billahi bunun için açılımın başladığının sinyalidir aha buraya yazıyom ileriki günlerde göreceksiniz doğrumu deyimli.inşallah yanlış biliyom demek isterim.Bunlar olurken coşkunla moşkunla uğraşarak milleti yanıltmayın fotografa Allah aşkına bide tarafsız gölse iyice bi bakın hacı.Coşkun giderse başka coşkunlar gelir o zaman kınamı yakacan ülke gidiyo ülke hacı

 • Hitami ESER   09-10-2012 19:57

  Ak partinin taban yaptığı şeçimler yani Hamza Bayin 3.sırada olduğu,Fahrettin Beyin listelere konulmadığı küskünlüklerin had safhaya ulaştığı MHP lilerin Hamza Kardeşimizi diline pelesenk ettiği 2009 İl Genel Meclisi şeçim sonuçları., : Geçerli oy 17130 Akparti 7398 MHP 5119 BBP 2269 CHP 770 SAADET 575 DEMOKRAT P 261 DSP 260 BAĞIMSIZLAR 167 İP 32 ÖDP 16 TKP 22 DİĞERLERİ 63 en kötü zaman bu zaman ak parti oylarına 3000 ilave et nerde düşürürsen düşür Numan dediği gibi coşkun bey sana güle güle

 • çeltikçili   08-10-2012 15:57

  bu duruma göre çeltikçi belediyesi kapanıyor demek gecen dönem kapanmadan kendine yer arayan bşk bu sefer şimdiden kendine yer aramaya başlamıştır

 • Nazım Kutay   08-10-2012 15:07

  Yar şaçların Lüle Lüle Coşkun Sana Güle Güle

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın