Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  9.Türkçe Olimpiyatları Başlıyor
  • Facebook da Paylaş
9.Türkçe Olimpiyatları Başlıyor
  • 07-08-2011
  • 1 yorum
  • 5436 okunma
Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen 'Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın tanıtım toplantısı yapıldı. Ceylan Otel'de gerçekleştirilen toplantıya,

Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen 'Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın tanıtım toplantısı yapıldı. Ceylan Otel'de gerçekleştirilen toplantıya, Türkçe Öğretim Derneği Başkanı Ali Ulusavaş, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil ve 7 farklı ülkeden gelen 7 olimpiyat öğrencisi katıldı.

Toplantıda konuşma yapan Ali Ulusavaş, "Dokuzuncu olimpiyatı gerçekleştiriyoruz. 130 ülke katılacak. İlk başladığında 17 ülkeden 63 öğrenci katılmıştı. Şimdi ise bu sayı 130 ülkeden bin öğrenciye kadar ulaştı" dedi. 'Kültür ancak dil vasıtasıyla intikal ettirilir' sözlerinde bulunan Mustafa yeşil ise "Yıllarca 'Yurtta sulh cihanda sulh' diyoruz. Sulhun en iyi şekilde inşa edilmesi ve gönüllere sevgiyle nüfus etmektir. Bu Türkçe olimpiyatları küresel barışın en iç açıcı görüntüsüdür" dedi. Konuşmaların ardından üç farklı kıtada çekilen reklam filmleri basına gösterildi.

Öte yandan, etkinlik sonunda olimpiyat öğrencisi Şirin Zeynettinoğlu, 'Bitlis'te 5 minare' türküsünü seslendirdi. Ünlü sanatçı Kıraç'ın 'Razıysan Gel Benimle' isimli parçasını seslendiren Moğolistanlı Cavlan Endan Bayır'ın performansı büyük beğeni topladı. Konuk öğrenciler, Türkiye'de bulundukları için mutlu olduklarını dile getirdi.

9.Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, 15-30 Haziran arasında gerçekleştirilecek.

YORUMLAR
  • A.Nedim Dağlı   09-06-2011 13:03

    Türk diline sahip çıkmasıyla bilinen ilk önemli tarihi şahsiyet Karamanoğlu Mehmet Bey'dir. Şüphesiz daha pek çok isim de zikredilebilir. Günümüzde ise Türkçenin dünyada tanınıp, bilinmesi ve evrensel arenada kullanılan bir dil olması yolunda çok büyük gayretler sarfeden hatta bu alanda yüzlerce yılın en büyük organizasyonunu düzenleyen Muterem Hoca Efendi'yi saygıyla selamlıyorum.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın