Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  336 bin araç trafikten çekilecek ama bir şartla
  • Facebook da Paylaş
336 bin araç trafikten çekilecek ama bir şartla
  • 07-07-2013
  • 1 yorum
  • 5608 okunma
336 bin toplu taşıma aracı trafikten çekilecek. Ancak tek bir şartla, o da şikayet olması halinde.. Bu durum şu an için sadece şehir içi otobüs ve dolmuşlar için geçerli...

336 bin toplu taşıma aracı trafikten çekilecek. Ancak tek bir şartla, o da şikayet olması halinde.. Bu durum şu an için sadece şehir içi otobüs ve dolmuşlar için geçerli...

Belediyelerin şehir içinde kendilerince sunulan ya dadenetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin engellilerin erişebilirliğine uygun olarak dizayn etmeleri için tanınan süre yarın doluyor. Tarihte erteleme yok, yarın son gün...

BAKANLIK KANUNLA HAREKETE GEÇİMİŞTİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca hazırlanarak uygulamaya konulan 5378 sayılı Özürlüler Kanunu'nun Geçici 3'ncü maddesinde yer alan "Büyükşehirbelediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya dadenetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişebilirliğine uygun olması için gereken tedbirler alır. Mevcut ve özel toplu taşıma araçları, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten yedi yıl içinde özürlüler için erişilebilir duruma getirilir" hükmü gereği, kanunun yürürlüğe giriş tarihi olan 07 Temmuz 2005'den itibaren 07 Temmuz 2012 tarihine kadar mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçlarının engelliler için erişebilir olması gerekmekteydi.

Daha sonra Resmi Gazete'de yayımlanan bir kararnamede yer alan hükümle "yedi yıl" ibaresi "sekiz yıl" olarak değiştirildi.Yani otobüs ve minibüslerin 07 Temmuz 2013'e kadar engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi gerektiği kanunla hükme bağlandı.

336 BİN ULAŞIM ARACI UYGUN DEĞİL

Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) elde edilen bilgilere göre; 2011 yılı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı 159 bin 355 adet ticari minibüs ile 175 bin 945 adet ticari otobüs var. Şikayetvar adlı internet sitesinin İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'ndan elde ettiği güncel veriler ise şaşırtıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. Hali hazırda trafikteseyretmekte olan ve tadilatı araç güvenliği açısından mümkün olmayacakaraçların sayısı yaklaşık 336 bin. Bu araçların 160 bini (yüzde 48) minibüs ve dolmuşlardan oluşurken 176 binini (yüzde 52) ise otobüsler oluşturuyor.

Yasaya göre; Temmuz ayında toplu taşıma araçlarının engellilerin kullanımına uygun olacak şekilde engelli rampası ile hizmete sunulması gerekiyor. Yarından tarihinden itibaren şikayet olması halinde engelli rampası bulunmayan toplu ulaşım araçlarının çalışma ruhsatları iptal edilecek ve bu tarihte esnafın tekrar ruhsat alması gerekecek.

 

Yasa şu an için sadece şehir için ulaşımı sağlayan otobüs, dolmuş ve minibüsleri ilgilendiriyor. Şehirler arası otobüsler bu kapsama girmiyor.

Etiketler : 336 - bin - araç - trafikten - çekilecek - ama - bir - şartla -
YORUMLAR
  • vatandaş ali   07-07-2013 07:15

    İLçe içerisinde toplu taşıma yapan Belediyeye ait otobüsler mevcut bunlara engelliler için fiiziki düzenleme yapsınlar yoksa sonucu malum,zaten belediyeye bir engelli merkezi kuramadılar,,bakın ilçe tarıma,emniyet müdürlğüne engelli danışma birim ve masasını koymuşlar,belediye bu kadar acizmi neden olmuyor,belediyede işi olan o katlara nasıl çıkacak hiç dşünmedilermi,taaa soğuksudaki yere engelli merkezi yapacak yokmu yer sanki çok ayıp oluyor,ama seçim yakın .

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın