Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  3 Aralık engelliler gününde ilçemiz ne durumda
 • Facebook da Paylaş
3 Aralık engelliler gününde ilçemiz ne durumda
 • 02-12-2014
 • 9 yorum
 • 5582 okunma
3 Aralık Dünya engelliler günü kutlanıyor

Yarın dünya engelliler günü, Türkiye ve dünya genelinde engelliler günü olarak kutlanan bu günde ilçemiz engelliler için yapması gerekenlerin ne kadarını yaptı. Kamu kurumları üzerine düşen yaptımı.Kızılcahamam engelliler derneği başkanı Yusuf Şengül konu ile ilgili açıklama yaptı.

Yıllardır ülke genelin de olduğu gibi İlçemizde de hatırlattığımız, konuştuğumuz ve kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştığımız günlerden biri 3.Aralık’tır. Bu 3.Aralık tarihinin önemi şudur; Birleşmiş Milletlerin 1992 yılın da aldığı bir kararla Dünya engelliler günü olarak kabul edilmiştir.

Tüm Dünyada olduğu gibi ve Ülkemizde de Dünya Engelliler günü olarak kutlanmaktadır, aslında bu bir kutlama değil engellileri fark etme de geciken veya fark etmek istemeyen, bunu hissetmede zafiyeti olan insanlar için dünyanın en önemli sorunu olan engelliler meselesini yeniden hissetmek ve hissettirmektir. Bu güne özel ülkemiz genelinde Genel yönetimler, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları tarafından çeşitli programlar, paneller, toplantılar ve buna benzer etkinliklerle engellilerin sorunlarına çözüm yolları, sıkıntıları ve beklentileri dile getirilerek, ortak çözüm yolları aranmaktadır. Ülkemizde nüfus olarak küçümsenmeyecek sayıda olan ve aileleri ile birlikte Ülke nüfusumuzun büyük bölümünü oluşturan engellilerimiz toplumumuzun vazgeçilmez bir parçası ve aynasıdır, insanoğluna 3.Aralık günü belki bir şey ifade etmeyebilir, çoğu kişi 3.Aralık dünya engelliler günü olduğunu bilmez bile, ama sadece ülkemizde değil tüm dünyada bu gün dünya engelliler günü olarak ilan edildiğinden, bende bu vesileyle tüm kader arkadaşlarımın ve ailelerinin engelliler gününü kutluyorum.

Unutmayalım ki’’ her sağlıklı insan aynı zamanda bir engelli adayıdır’ ’engellilere acımak yerine onları sevelim, koruyup, kollayalım, günlük hayata katılımlarını, erişe bilirliklerini sağlayalım, önlerine engeller koymayalım, engelde olmayalım, sosyal hayatta engellilerinde var olduğunu ve yaşadıklarını, mesela her insan gibi günlük yaşamında yolları, caddeleri, sokakları kullandıklarını, apartman dairesinde yaşadığını, devlet kurumlarında ve özel kurumlarda çalıştığını, ayrıca bu kurum ve kuruluşlarda her türlü işlerini gördüklerini, ihtiyaçları için çarşı-pazarda günlük alış verişlerini yaptıklarını vb. gibi 365.günü sizler gibi yaşayan veya yaşamaya çalışan engellilerin önlerindeki engelleri gelin el birliği ile kaldıralım, erişe bilirliklerini sağlayalım, her yere ulaşa bilirliklerini kolaylaştıralım, hâlâ eksiklikleri bulunan gerekli alt yapı ve düzenlemeleri yapalım, yapmayanları uyaralım, hala özürlülüğü bir engel olarak gören yani engellilerin yaşam durumunu düşünemeyen düşünce özürlülere buradan sesleniyorum ve diyorum ki ‘’Engellilik bir engel değil, bu önemli bir özelliktir’ ’engellilerin her birinin bu toplumumuzun vazgeçilmez bir parçası , değerli ve tamamlayıcısı olduğunu unutmayalım, insanoğlu hayatı iniş ve çıkışlarla, çeşitli engel yada kolaylıklarla doldurama yaşamını da ona göre sürdürür. Toplumumuzun her ferdine Şunu da özellikle ifade etmek istiyorum ki, bir insanın engelinin olması, onun da diğer insanlar gibi yaşamasına, çalışmasına, hayata katılmasına ve de başarılı olmasına bir engel teşkil etmemelidir, böyle de düşünülmemelidir, tabiî ki günlük yaşamda sıkıntılar, zorluklar mutlaka olacaktır , Engelli arkadaşlarım her şeye rağmen yaşama sevincimizi hiçbir şekilde kaybetmememiz gerekmektedir, özellikle kamu kurum, kurumlar, kuruluşlar ve bunların yöneticileri ve fertleriyle her kesim üzerine düşen görevi ve sorumluluğu hala yerine getirmediyse, mutlaka ve mutlaka yerine getirmelidir. Bu ‘’Sosyal Devlet’in, sosyal devlet olmanın ve sosyal devlet bireyi olmamızın asli bir görevidir’’, bunlar Anayasamızla ve uluslararası anlaşmalarla düzenlenmiştir. Gelin hayatı beraberce paylaşalım, bunu yapmak için aramızda hiçbir engel yoktur’’ buradan herkese soruyorum ve diyorum ki hala neden dışlanıyoruz?  Bu özel günde aslında engelli kim bunu kendimize sormak  lazım. Engelli kardeşlerim ,kader arkadaşlarım sevgili dostlarım ‘’Bizler engelliyiz ama beyin ve yürekçe de özgürüz’’ .Umut ediyorum ki önümüzde daha çok güzel gelecekler bizimle olacaktır.

Yürekleri sevgi ile dolu olan tüm engelli arkadaşlarımın ve engelli yakınlarının 3.Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyorum, nice engellenmemiş günler, haftalar, aylar ve yıllar temenni ediyorum, tüm güzellikler daima sizlerle beraber olsun.
Sevgi ve saygılarımla.

Etiketler : 3 - Aralık - engelliler - gününde - ilçemiz - ne - durumda - -
YORUMLAR
 • mustafa özkan   05-12-2014 23:03

  sayın başkanım çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ederim. bundan sonrada bu sosyal hizmetinizi artıracağınızdan kuşkum yok.

 • Ayşen   03-12-2014 20:39

  bedensel engelliler derneği başkanı ve belediye meclis üyesi yusuf bey bu gün ankarada belediye başkanı ile birlikte akülü ve aküsüz olmak üzere 5 engelliye tekerlekli sandalye almışlardır.bundan daha güzel bir hizmet olur mu.bundan daha güzel engelliler günü olurmu.teşekkürler.

 • Hayrettin   03-12-2014 18:15

  Bu engellileri birde trafik polisleri anlayabilse,ama maalesef,hemen ceza yazarlar.o kadar görevlerini düzgün yapıyorlar.

 • Veysel BAYRAM   02-12-2014 21:47

  "Her Sağlıklı İnsan Aynı Zamanda Bir Engelli Adayıdır" Engelli kardeşlerimin ve onların Canı/Cananı engelli yakınlarının ve Bedeni engelli Kalbi Beyni İPEK/ÇELİK/TUNÇ gibi Kızılcahamam'ımızda STK Başkanlığını içre eden kardeşim Yusuf Şengül'ün 3.Aralık Dünya Engelliler Gününü kutlarım. Allah (c.c) Yâr ve yardımcının/yardımcımız olsun (amin)

 • Ali    02-12-2014 21:36

  Keşke her insan onu örnek alsada tüm engeller aşılsa diyorum ve engelli kardeşlerimizin günlerini kutluyorum.

 • Hasan öztürk   02-12-2014 21:34

  Yaptıkları herkes tarafından bilinen bu değerli şahsiyete allah sağlıklı ömürler versin.

 • yağmur damlası   02-12-2014 21:32

  Kendiside engeli olan ve engelliğin ne kadar zor olduğunu bilen adam,buna rağmen yılmadan mücadele eden,ilçemizde bunun öncüsü ve lideri olan sayın Yusuf ŞENGÜL'e her yerde başarılar dilerim.

 • Gülbahar   02-12-2014 21:26

  Engellilerimiz için yapılmamış olan eksiklikler inşallah yakın zamanda yapılacağı kanaatindeyim.

 • Has kızılcahamamlı   02-12-2014 21:25

  Engellilerimizin en büyük beklentisi,ilçemizin kuruluşunun 100.ncü yılını kutlayacağımız 2015 yılında tüm engelleri aşmış bir Kızılcahamam ümit ediyorlar,engelliler günü kutlu olsun.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın